Maść ichtiolowa – działanie i zastosowanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Maść ichtiolowa jest ogólnodostępnym preparatem, którego główny składnik stanowi ichtiol. Dzięki szerokim właściwościom produkt ten stosowany jest w przypadku różnego rodzaju dolegliwości skórnych. Pomaga bowiem w leczeniu trądziku pospolitego, czyraków czy obrzęków.

Maść ichtiolowa - działanie i zastosowanie

Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa to produkt, którego głównym składnikiem jest ichtiol wykazujący działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Występuje on w stężeniu 10%, gdzie dodatkowym komponentem jest lanolina oraz wazelina, a także w stężeniu 15% gdzie występuje wazelina, lanolina oraz kamfora.

Preparat jakim jest maść ichtiolowa charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym, ściągającym. Ponadto przyczynia się do odciągania ropy, która znajduje się w głębokich warstwach skóry. W związku z tym bardzo często wykorzystywana jest w przypadku skóry problematycznej objętej trądzikiem pospolitym (krostkowym i ropowiczym), a także przy występowaniu czyraków. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem rozgrzewającym, co pomocne jest w redukcji obrzęków.

Maść ichtiolowa posiada ciemnobrązową barwę, gęstą konsystencję, a także mało przyjemny zapach, który przypomina woń rozgrzanego asfaltu. Należy zaznaczyć, że maść ichtiolowa jest preparatem brudzącym do tego stopnia, że plamy, które powstają na skutek kontaktu z nią mogą być nie do zmycia.

Uwaga!

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mimo właściwości przeciwzapalnych maści ichtiolowej nie należy aplikować na otwarte rany. Jest to produkt przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, nie powinna mieć kontaktu z tkankami głębokimi.

Zastosowanie maści ichtiolowej

Ze względu na szerokie właściwości wykorzystywana jest w wielu problemach dermatologicznych. Produkt ten stosuje się nie tylko przy niewielkich wykwitach skórnych, ale również wspomaga leczenie ciężkich stadiów trądziku pospolitego, czyraków, a także guzków ropnych. Maść ichtiolowa pomaga wydostać się treści ropnej z głębokich warstw skóry.

Inne zastosowanie

Maść ichtiolowa – przeciwwskazania

Dużą zaletą maści ichtiolowej jest fakt, że nie ma wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Mimo to należy unikać jej w przypadku:

  • ciąży (po konsultacji z lekarzem prowadzącym);
  • wieku poniżej 12 lat (po konsultacji z lekarzem).

Uwaga!

Aplikacja maści ichtiolowej na skórę częściej niż dwa razy dziennie może wywołać podrażnienie i zaczerwienienie skóry.

Ile kosztuje maść ichtiolowa?

Należy podkreślić, że jest to produkt dostępny w aptece bez recepty. Jedno opakowanie (20 ml) maści waha się w granicach 2 -3 zł.

Jak korzystać z maści ichtiolowej?

Ze względu na to, że maść ichtiolowa nie wchłania się w skórę, należy korzystać z niej w specyficzny sposób. W tym celu należy:

  • dokładnie oczyścić skórę;
  • na skórę nałożyć cienką warstwę maści;
  • nakleić plasterek z opatrunkiem w dane miejsce, aby całkowicie je zakrył;
  • z tak przygotowaną skórą można położyć się spać;
  • rano należy zdjąć plasterek i zmyć delikatnie maść przy użyciu żelu do oczyszczania skóry.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *