Maść cynkowa – działanie i zastosowanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Maść cynkowa to produkt dostępny w każdej aptece bez recepty. Mimo swej niewielkiej ceny charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, przewyższając tym inne kosmetyczne specyfiki.

Maść cynkowa - działanie i zastosowanie

Maść cynkowa jest produktem, którego główny składnik stanowi tlenek cynku. To właśnie dzięki temu związkowi preparat zawdzięcza swoje szerokie właściwości i zastosowanie. Maść cynkowa to produkt do tzw. stosowania zewnętrznego, wykazujący działanie ściągające, przeciwzapalne i wysuszające. W związku z tym stosowany na zmiany zapalne skóry szybko przynosi ulgę i widoczną poprawę jej wyglądu.

Właściwości maści cynkowej

Związki cynku charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, wysuszającym, ściągającym, antyseptycznym, a także ochronnym. Należy zaznaczyć, że cynk występujący w kosmetykach może posiadać różne formy. Najczęściej wykorzystywaną jest oczywiście tlenek cynku o wzorze sumarycznym (ZnO). Wykazuje on postać białego bezwonnego proszku, który nie rozpuszcza się w wodzie ani w tłuszczach.

Maść cynkowa posiada zatem szeroki zakres właściwości. Przede wszystkim jest to działanie matujące i kryjące, dzięki czemu wykorzystywana jest do produkcji pudrów oraz różnego rodzaju zasypek. Jej olbrzymią zaletą jest blokowanie niemal całego spektrum działania promieniowania UV. W związku z tym stanowi bardzo dobry filtr przeciwsłoneczny wykorzystywany w preparatach chroniących skórę przed słońcem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo ze względu na swoje właściwości gojące i regeneracyjne poprawia wygląd cery problematycznej, wykazującej skłonność do wykwitów skórnych w postaci zapalnych krost.

Zastosowanie maści cynkowej

Maść cynkowa najczęściej znajduje zastosowanie jako preparat do łagodzenia niewielkich otarć oraz stanów zapalnych skóry, zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Jej stosowanie szczególnie zaleca się w przypadku tzw. pieluszkowego zapalenia skóry, w trakcie którego na skórze niemowlaka pojawiają się bąble. Ze względu na właściwości przeciwzapalne maść cynkową stosuje się na skórę zmienioną chorobowo jak stany zapalne.

Co należy zaznaczyć, niewskazane jest aplikowanie maści cynkowej na zdrową skórę, ponieważ silnie może ją wysuszyć oraz podrażnić.

Jak stosować maść cynkową?

Stosowanie maści cynkowej nie jest skomplikowane. Jej niewielką ilość nakłada się na zmienioną chorobowo skórę. Należy jednak pamiętać, że nie można jej stosować bezpośrednio na otwarte i świeże rany. Zaś w przypadku trądziku pospolitego maść należy nanieść wyłącznie w miejsce objęte wykwitami. Maść cynkową stosuje się raz, maksymalnie dwa razy dziennie.

Przechowywanie

Maść cynkową należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze pokojowej nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza. Po otwarciu preparat można wykorzystywać przez kolejne sześć miesięcy. Stosowanie maści zaleca się głównie na noc.

Maść cynkowa – przeciwwskazania

  • świeże, otwarte rany skóry;
  • ostre stany zapalne;
  • nadwrażliwość na tlenek cynku;
  • reakcje alergiczne na cynk oraz substancje pomocnicze;
  • kobiety w ciąży i matki karmiące (tylko za zgodą lekarza).


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *