
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Sebum skórne to naturalna wydzielina organizmu, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu, zarówno skóry jak i włosów. Bardzo często jednak słyszy się o nadmiernej produkcji tego związku.
Sebum to inaczej łój skórny. Jest naturalną substancją wydzielaną przez organizm człowieka. Stanowi mieszaninę lipidów (np. glicerydów i węglowodorów), która produkowana jest przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwiej. Sebum pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, ponieważ natłuszcza naskórek, przez co staje się on jędrny i miękki w dotyku. Stanowi również warstwę ochronną przed działaniem różnych drobnoustrojów. Sebum to także jedna ze składowych płaszcza hydrolipidowego skóry, który chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (tj. bakterie, pogoda, zanieczyszczenia środowiska, odwodnienie).
W skład sebum skórnego wchodzą:
W momencie pojawienia się zaburzeń pracy gruczołów łojowych może dojść do nadmiernej produkcji sebum. Zjawisko to może spowodować wiele schorzeń skórnych:
Ze względu na to, że przyczyn nadmiernego wydzielania sebum jest wiele, radzenie sobie z tym problemem może być wielokierunkowe. Bardzo istotną rolę odgrywają hormony (tarczycy, hormony płciowe, kortyzol, insulina, progesteron, prolaktyna), które mogą zarówno hamować jak i pobudzać pracę gruczołów łojowych. Na wydzielanie sebum wpływa również ciąża, okres dojrzewania lub przekwitania (menopauza).
Na funkcjonowanie hormonów nie ma dużego wpływu. Dlatego to co daje nam szansę na zmniejszenie produkcji sebum jest m.in. ograniczenie stresu, prowadzenie zdrowego trybu życia oraz prawidłowe odżywianie się. Bardzo ważną rolę odgrywa również pielęgnacja skóry. A więc korzystanie z kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do własnego typu skóry oraz unikanie wysuszania cery, ponieważ z biegiem czasu prowadzi to do zwiększonej pracy gruczołów łojowych. Do oczyszczania skóry należy używać letniej wody. Nie może być z byt ciepła ani zbyt zimna.
W pielęgnacji domowej warto wspomagać się również kosmetykami zawierającymi kwas hialuronowy, kwas salicylowy, biosiarkę, chrom, witaminy z grupy B, cynk, witaminę C oraz glinkę kosmetyczną. Dodatkowo warto wdrożyć również peelingi, które należy powtarzać, co najmniej raz w tygodniu, aby dokładnie oczyścić skórę. Nie należy zapominać o nawilżaniu skóry, którego zaniechanie może przyczynić się do wzmagania aktywności gruczołów łojowych. Codzienne funkcjonowanie wspomoże stosowanie specjalnych produktów do cery tłustej jak matująca baza pod makijaż oraz bibułki matujące.
Polecane zabiegi kosmetyczne przy nadmiarze sebum to:
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
U mnie właśnie stosowanie kosmetyków odpowiednich do tylpu cery nie działa. Te do cery tłustej zwykle są zbyt agresywne i jeszcze bardziej się po nich świecę. Często sięgam po kosmetyki przeznaczone do cery suchej i wrażliwiej, szczególnie jeśli chodzi o oczyszczanie skóry.
Sebum to u mnie ciągły problem, ale jakoś sobie trzeba z nim radzić na co dzień 🙂
Ja już pogodziłam się z tym, że moja skóra świeci się, jest tłusta, a w lecie wręcz nieznośna. Im bardziej próbowałam z nią walczyć różnymi peelingami, maskami, czy olejkami tym gorzej mi się odpłacała;-) Staram się po prostu nawilżać ją, myć naturalnymi mydłami, – najlepiej z Aleppo 40% olejki laurowego,raz w tygodniu peeling i obowiązkowo maseczka z glinką. Taka pielęgnacja służy jej najlepiej, jednak sebum jak istniało tak istnieje, jedynie odrobinę opanowane…Taka uroda:-/