Badania wskazały, że nadużywanie alkoholu to problem dotyczący aż 15% mieszkańców naszego kraju. Stan ten prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz utraty kontroli nad swoim zachowaniem. Ma to konsekwencje także społeczne, zawodowe oraz rodzinne. Nieco częściej nadużywanie alkoholu dotyczy mężczyzn, chociaż najniebezpieczniejszą sytuacją jest sięganie po trunki przez kobiety w ciąży.
Skutki nadużywania alkoholu
Trudno jest określić konsekwencje nadużywania alkoholu, jest ich wiele i dotyczą różnych sfer życia czy zdrowia. W pierwszej kolejności warto odnieść się do stanu zdrowia. Alkohol jest odpowiedzialny za powstawanie wielu nowotworów, zaburza pracę jelit i całego układu trawiennego oraz drażni i uszkadza śluzówki. Po jego spożyciu przedostaje się on z żołądka do mózgu, gdzie bezpośrednio oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, powodując uszkodzenia w jego obrębie. Trafia również do wątroby, gdzie przy przewlekłym nadużywaniu alkoholu, prowadzi do marskości wątroby.
Po spożyciu większych ilości alkoholu typowe są zaburzenia zdolności racjonalnego myślenia, a nawet wykonywania prostych czynności dnia codziennego. Pojawiają się zaburzenia równowagi, wzmożona senność, ograniczenie pola widzenia oraz zmniejszenie szybkości reakcji. Przy alkoholizmie objawy te towarzyszą osobie przez cały czas. Niebezpieczne jest ostre zatrucie alkoholowe.
Ostre zatrucie alkoholowe
Ostre zatrucie alkoholowe jest najczęściej stwierdzanym skutkiem nadużywania alkoholu. Do jego objawów zaliczamy m.in.:
- nadmierne pobudzenie;
- nudności, wymioty;
- bóle brzucha o różnej intensywności;
- zaburzenia równowagi i koordynacji;
- zwężenie źrenic;
- oczopląs, podwójne widzenie;
- drgawki;
- hipotensję;
- hipoglikemię;
- bradykardię.
Nie ma żadnego skutecznego leczenia wymienionych wyżej dolegliwości, jeśli wynikają z ostrego zatrucia alkoholowego. Postępowanie lekarskie polega głównie na podtrzymywaniu podstawowych czynności życiowych i zwalczaniu pojawiających się zaburzeń. Nie należy mylić ostrego zatrucia alkoholowego ze stanem nietrzeźwości oraz popularnym kacem, na którego łagodzenie istnieje wiele domowych sposobów.
Konsekwencje prawne
Osoby w stanie nietrzeźwości niestety wciąż często wsiadają za kierownicę. To jedna z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów lub innych aut. Osoby po spożyciu alkoholu częściej decydują się na napady, kradzieże, akta przemocy czy napastowanie seksualne. Typowym objawem jest wzrost agresji, co tylko nasila konflikty z prawem, a także wyjątkowa brawura i odwaga, wskutek której taka osoba nie myśli racjonalnie, wybierając najgorsze rozwiązania.
Konsekwencje rodzinne i zawodowe
Nadużywanie alkoholu rozbija nawet wieloletnie rodziny. Alkoholik wykazuje skłonność do używania przemocy wobec swoich bliskich lub wręcz odwrotnie – nie interesuje się jej losami, wydaje domowe oszczędności oraz żyje na łasce innych domowników. To właśnie omawiany problem jest częstym powodem zwolnień z pracy oraz rozwodów. Cierpią na tym wszyscy wokół, którym zależy na osobie uzależnionej.
Nadużywanie alkoholu przez kobiety w ciąży
FAS (alkoholowy zespół płodowy) to zespół objawów występujący u dzieci urodzonych przez matki, które w okresie około 2–3 lat przed zajściem w ciążę oraz w dwóch pierwszych trymestrach jej trwania nadużywały alkoholu. Dzieci te cechują się niską masą urodzeniową, opóźnionym rozwojem ruchowym oraz upośledzeniem umysłowym lekkiego stopnia. Nierzadko spotyka się wady rozwojowe czaszki, takie jak choćby wydłużenie grzebienia nosowego czy rozszczep wargi i podniebienia. Kobiety sięgające po alkohol w ciąży są znacznie bardziej narażone na poronienia, nawet w II trymestrze.
Zobacz również: Nakazy i zakazy w ciąży.
Nadużywanie alkoholu – leczenie
Osoba nadużywająca alkoholu sama powinna wykazać chęć do zmiany. Własna motywacja to główny warunek umożliwiający pozbycie się nałogu. Najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy Ośrodków Leczenia Uzależnień. Wskazane są indywidualne konsultacje z psychoterapeutą (lub wizyty całą rodziną czy z partnerem), ale i uczęszczanie na spotkania AA, na których można poznać historie innych osób oraz odnaleźć wsparcie grupowe. W Polsce nie ma podstawy prawnej, mówiącej o obowiązkowym leczeniu alkoholizmu. Istnieje szansa uzyskania takiego skierowania z sądu, lecz wcześniej należy udowodnić pracownikom odpowiednich placówek, że nadużywanie alkoholu przez wskazaną osobę niszczy pożycie rodzinne lub negatywnie wpływa na społeczeństwo.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Frąckowiak M., Motyka M., Charakterystyka problemów społecznych związanych z nadużywaniem alkoholu, Hygeia Public Health, 2/2015.
- Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholu, Journal of Clinical Healthcare, 1/2015.
- Cichoż-Lach H., Grzyb M., Celiński K., Słomka M., Nadużywanie alkoholu a alkoholowa choroba wątroby, Alkoholizm i Narkomania, 1/2008.