Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zapalenie mieszków włosowych dotyczy wielu kobiet i najczęściej występuje po takich czynnościach jak golenie maszynką lub depilacja. Ze względu na to, że zapalenie mieszków nie wygląda estetycznie, a także może przeistoczyć się w stany chorobowe, nie można go bagatelizować.

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych – czym dokładnie jest?

Zapalenie mieszków włosowych to rodzaj bakteryjnego zakażenia skóry. Bakterie obecne na jej powierzchni wnikają przez ujścia gruczołów łojowych do mieszka włosowego tworząc stan zapalny. Często dochodzi do rozprzestrzeniania się infekcji na sąsiadujące miejsca. Warto zaznaczyć, że zaniedbanie tego problemu może przerodzić się w poważniejsze stany chorobowe jak figówka czy czyrak.

Przyczyny

Na początku warto zaznaczyć, że zapalenie mieszków włosowych dzieli się na infekcyjne i nieinfekcyjne. Pierwszą grupę stanowią zwykle zakażenia bakteryjne, wśród których dominuje gronkowiec złocisty oraz paciorkowiec ropny. Przyczyną pojawienia się zapalenia mieszków włosowych może być również Pseudomonas aeruginosa, czyli tzw. pałeczka ropy błękitnej. Oznacza to, że do zakażenia dochodzi podczas kąpieli w zanieczyszczonej wodzie np. basenie czy jacuzzi.

Do innych przyczyn zapalenia mieszków włosowych należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • pasożyty;
  • wirusy;
  • drożdżaki;
  • dermatofity (grzyby skóry oraz jej przydatków: włosów, paznokci).

Nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych to zmiany o charakterze trądzikowym, które często spowodowane są przyjmowaniem leków. Stosowanie miejscowo kortykosteroidów oraz kortykotropiny może spowodować wykwity skórne w postaci zapalnych krost.

Czynniki ryzyka

Największym ryzykiem wystąpienia zapalenia mieszków włosowych jest depilacja oraz golenie włosów. W momencie stosowania maszynki lub korzystania z wosku dochodzi do infekcji, ponieważ zakażenie przechodzi z jednego miejsca na drugie. Ten przykry problem może wystąpić również w miejscach częstego pocierania skóry o ubrania, zwykle jest to kark oraz plecy.

Objawy

Problem jakim jest zapalenie mieszków włosowych zwykle objawia się wykwitami skórnymi, które często wypełnione są płynem surowiczym lub ropą. Lokalizują się wokół mieszków włosowych. Zwykle zmiany zlewają się ze sobą tworząc skupiska krost przebitych włosami. Mogą dawać uczucie swędzenia oraz bólu.

Zapalenie mieszków włosowych może być zlokalizowane tak naprawdę na całym ciele. Najczęściej jednak występuje na twarzy, skórze głowy, pachach, bikini oraz nogach.

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

W zapaleniu mieszków włosowych o podłożu bakteryjnym stosuje się najczęściej antybiotykoterapię. Dodatkowo lekarz dermatolog przepisuje maść o działaniu przeciwbakteryjnym. Tego rodzaju preparaty stosowane są miejscowo 2-3 razy dziennie na zmienione chorobowo obszary skórne. Bardzo ważną informacją jest fakt, że w trakcie leczenia należy powstrzymać się od różnego rodzaju depilacji.

Jak należy zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych?

Jeśli kuracja zapalenia mieszków włosowych została zakończona, wówczas należy pamiętać o profilaktyce. Pomocne w tym będą kremy, maści czy balsamy zawierające mocznik. Dzięki właściwościom zmiękczającym i nawilżającym skutecznie poprawia stan skóry. Należy unikać preparatów, które w składzie zawierają konserwanty. Lepszym rozwiązaniem będą te neutralne, nie perfumowane. Warto też zwrócić uwagę na pielęgnację przyrządów do depilacji czy golenia. Należy regularnie dezynfekować ostrza maszynki oraz depilatorów. Wystarczy do tego woda utleniona lub spirytus salicylowy.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *