Krosty na twarzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Krosty na twarzy to charakterystyczny objaw trądziku pospolitego, czyli choroby dermatologicznej o wysokim współczynniku występowania. Potocznie nazywane są pryszczami i mogą przekształcać się w wykwity ropne lub naciekające guzki. Na ogół krosty na twarzy są trudne w leczeniu i wymagają długotrwałej pracy nad nimi, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji pozbycie się ich jest całkowicie możliwe.

Krosty na twarzy

Krosty na twarzy – przyczyny

Jak wspomniano, krosty na twarzy są najczęściej wynikiem trądziku pospolitego, jednak nieco rzadziej mogą wynikać również z alergii skórnych, zaburzeń hormonalnych, chorób zakaźnych czy nawet zapalenia mieszków włosowych. Na pojawienie się krost wpływ mają 2 czynniki – genetyczne oraz związane z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum. Zwykle aktywność gruczołów łojowych wiąże się z zwiększonym poziomem androgenów w organizmie lub nadmierną ich wrażliwością na te hormony. Nieprawidłowe rogowacenie przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych, skutkuje powstawaniem charakterystycznych zaskórników. Wszystko to sprzyja namnażaniu się bakterii i przez to powstają krosty na twarzy.

Uważa się, że trądzik młodzieńczy dotyczy aż 80% młodzieży, nieco częściej chłopców niż dziewcząt. Najintensywniej występuje w wieku 16-17 lat i ma łagodny przebieg. Jedynie u około 15% osób wykazuje ciężki przebieg, wymagający leczenia przy użyciu doustnej farmakoterapii. Ponownie cięższe postacie dotyczą zwykle chłopców.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wyglądają krosty na twarzy?

Wygląd krost może być różny, w zależności od przyczyny i zaawansowania dolegliwości, z którą się wiążą. W przypadku trądziku mogą być zmianami ropnymi, po pęknięciu których wydalana jest gęsta wydzielina, jak również bolesnymi i twardymi guzkami podskórnymi. W drugim przypadku często pozostawiają po sobie blizny. Najczęstszą postacią trądziku jest trądzik grudkowo-krostkowy, objawiający się pod postacią kilkumilimetrowych krost i grudek obejmujących całą twarz oraz klatkę piersiową i plecy. Równie popularny jest trądzik samouszkadzający, powstały wskutek własnoręcznego pozbywania się krost. W konsekwencji powstają stany zapalne, nadżerki, a niekiedy nawet niewielkie owrzodzenia.

U osób dorosłych krosty na twarzy lokalizują się zwykle w ściśle określonych miejscach – na żuchwie, brodzie, liniach brzegowych twarzy oraz podbródku. Zwykle mają charakter naciekowy i występują jako zaskórniki zamknięte, mikrocysty, bądź podskórne grudki. W przypadku kobiet nasilają się pod wpływem stresu lub w określonych dniach cyklu miesiączkowego.

Krosty na twarzy leczenie

Krosty na twarzy pojawiające się w dorosłym wieku znacznie trudniej wyleczyć niż te przypadające na wiek dziecięcy i nastoletni. Wpływ na to ma zwiększona wrażliwość skóry na bodźce zewnętrzne, proces starzenia się oraz niemożność tradycyjnego leczenia, np. izotretynoiną (w przypadku kobiet planujących ciążę). Bez względu na wiek, leczenie trądziku i krost na twarzy musi składać się z następujących elementów:

  • właściwa pielęgnacja skóry – regularne oczyszczanie jej rano i wieczorem odpowiednimi kosmetykami, stosowanie peelingów i masek oczyszczających, aplikowanie dobranego do potrzeb skóry kremu (zwykle o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwłojotokowym);
  • unikanie kolorowych kosmetyków i preparatów, które mogłyby nasilać wydzielanie sebum – są to głównie kremy zawierające wazelinę, lanolinę i oleje roślinne. Szczególnie przeciwwskazane jest stosowanie podkładów i preparatów myjących na bazie alkoholu;
  • unikanie stresu, nadmiernej ekspozycji na słońce, cukrów prostych i mleka w diecie, ponieważ to czynniki nasilające intensywność zmian dermatologicznych.

Postępowanie domowe należy skorelować z zaleceniami dermatologa. Standardem postępowania jest stosowanie retinoidów lub innych leków dostępnych na receptę. W momencie poprawy wyglądu cery ważne jest, aby nie odstawiać leków na własną rękę. Może to doprowadzić do jeszcze intensywniejszego nawrotu krost. W przypadku osób dorosłych bardzo dobrze sprawdzają się profesjonalne zabiegi przeciwtrądzikowe, np. mikrodermabrazja, laseroterapia czy peelingi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
  2. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
  3. Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *