Blizna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Blizna to powszechnie mówiąc – miejsce po ranie lub doznanym uszkodzeniu skóry. Natomiast omawiając dokładniej, to nowe włókna kolagenowe powstałe w miejscu uszkodzonej skóry w procesie gojenia się, jako reakcja na uraz mechaniczny, termiczny bądź chemiczny. Bardzo ważnym elementem w dbaniu o blizny pooperacyjne jest ich mobilizacja, dzięki czemu zapobiegamy poważnym ich konsekwencjom. Blizny estetyczne, np. w obrębie twarzy, są trudne do leczenia.

Blizna

Jak powstaje blizna?

Uraz prowadzący do uszkodzenia warstwy tkanki skórnej wyzwala dynamiczną kaskadę biologicznych procesów naprawczych, których końcowym celem jest przywrócenie anatomicznej i funkcjonalnej integralności skóry. Na proces gojenia składają się 4 główne etapy:

  • I – aktywacja czynników krzepnięcia jako reakcja na doznany uraz, wchodzenie trombocytów w kontakt z włóknami kolagenowymi i elementami macierzy pozakomórkowej, uwalnianie ważnych czynników wzrostu (hemostaza);
  • II – nasilanie miejscowego odczynu zapalnego, co ma miejsce w ciągu pierwszej doby od momentu urazu. W przebiegu odczynu zapalnego następuje oczyszczenie rany z obcego materiału, bakterii i innych patogenów. Faza druga może trwać kilka dni;
  • III – napływanie fibroblastów do oczyszczonej rany, właściwa faza gojenia trwająca do 14 dni od urazu. Następuje intensywna produkcja włókien kolagenowych, następuje przebudowa tkanek. Kolagen wzmacnia miejsce rany;
  • IV – zanikanie naczyń krwionośnych w miejscu rany na drodze apoptozy, utrata przez bliznę cech rumieniowych.

W efekcie powstaje pełnowartościowa blizna różniąca się wyglądem i strukturą od skóry nieuszkodzonej. Odnosząc się do świeżych blizn można zauważyć, że przez pierwszych 6 miesięcy są one delikatnie różowe. Wynika to z faktu, iż posiadają na swoim przebiegu jeszcze pozostałości naczyń włosowatych, które po upływie pół roku zanikają. Wówczas blizna staje się cielista, biała lub szara. Bliznę dojrzałą można opisać jako mniej elastyczną, wykazującą brak poletkowania na powierzchni. Jest lśniąca i jaśniejsza od otaczającej skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

       Zobacz również: Blizny – sposoby jak z nimi walczyć

Mobilizacja blizny

Mobilizacja blizny jest niezwykle ważna, aby przeciwdziałać poważnym konsekwencjom po operacjach, np. po cięciu cesarskim, epizjotomii, artroskopii kolana czy operacjach na jamie brzusznej. Jeśli bliznę pozostawimy samej sobie, nie podejmiemy w jej kierunku żadnych działań, mogą tworzyć się głębiej i płycej zlokalizowane zrosty, np. między blizną a jelitem cienkim. Nieprzyjemnymi zjawiskami przy braku mobilizacji blizny są między innymi:

  • bóle brzucha;
  • problemy trawienne, zaparcia;
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • bolesne miesiączkowanie i bolesne współżycia;
  • bóle stawów;
  • tendencja do stanów zapalnych;
  • ryzyko tworzenia się ognisk endometriozy w bliznach;
  • bóle głowy;
  • trudności w oddychaniu;
  • upośledzenie funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Wszystko zależy również od tego w jakim miejscu na ciele znajduje się blizna. Pierwszą, delikatną mobilizację należy wykonywać już po zdjęciu szwów, czyli po 10-14 dniach od operacji. Z każdą kolejną wizytą u fizjoterapeuty wykonywane są intensywniejsze techniki, a pacjent zostaje przeszkolony z zasad samodzielnej mobilizacji blizny w domu. Powinien on mobilizować ją przynajmniej przez kolejnych 6 miesięcy.

Usuwanie blizn na twarzy

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku blizn zlokalizowanych na twarzy. Najczęściej powstają one wskutek trądziku (zwłaszcza gdy nieodpowiednio pielęgnujemy skórę lub rozdrapujemy i wyciskamy krosty na twarzy) oraz jako konsekwencja stanów zapalnych, np. w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry (AZS), ospy wietrznej i innych chorób. Przykładowymi metodami zmniejszającymi widoczność tego typu blizn są:

Jednocześnie należy pamiętać, aby nie opalać twarzy z bliznami, a wychodząc latem na większe słońce stosować krem z filtrem UV. Wszystko przez to, że blizny się nie opalają, w efekcie czego będą dużo jaśniejsze niż opalona skóra wokół nich.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jamrógiewicz M., Żebrowska M., Łukasiak J., Sznitowska M., Silikonowe preparaty do leczenia powierzchownego blizn, Farmakologia Polska, 6/2010.
  2. Zdanowicz U., Estetyczna blizna – cz. I, Acta Clinica, 4/2001.
  3. Bagłaj M., Bagłaj M., Blizny jako problem kliniczny w praktyce dermatologa estetycznego, Dermatologia Estetyczna, 2/2014.
  4. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *