Złuszczanie naskórka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Złuszczanie naskórka polega na usunięciu martwych i zniszczonych komórek naskórka, które nie tylko łuszcząc się wyglądają nieestetycznie, ale również blokują dostęp składników aktywnych zawartych w kosmetykach do skóry właściwej. Zabiegi złuszczające można wykonywać samodzielnie w domu bądź w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze metody złuszczania naskórka.

Złuszczanie naskórna

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to popularny zabieg kontrolowanego złuszczania naskórka, zachodzący w konsekwencji mechanicznego ścierania go i usuwania obumarłych komórek warstwy rogowej przy użyciu specjalnego urządzenia. Wyróżniamy 3 rodzaje mikrodermabrazji:

  • mikrodermabrazję korundową – naskórek usuwany jest za pomocą kryształków tlenku glinu (tzw. korund), który z dużą siłą uderza w powierzchnię skóry. Efektem jest odrywanie się komórek warstwy rogowej naskórka;
  • mikrodermabrazję diamentową – naskórek jest złuszczany dzięki pracy głowicą pokrytą warstwą diamentu;
  • oxybrazję – naskórek jest złuszczany za pomocą wyrzucanego pod ciśnieniem strumienia powietrza zawierającego rozproszone krople soli fizjologicznej.

Oxybrazja (mikrodermabrazja wodno-tlenowa) jest najdelikatniejszą formą zabiegu, przeznaczoną głównie dla posiadaczy bardzo wrażliwej skóry.

Zobacz również: Zabiegi kosmetyczne na twarz dla skóry wrażliwej.

Peelingi

Istnieje wiele rodzajów peelingów, do najczęściej wykorzystywanych zaliczamy jednak:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Peelingi w domu powinno wykonywać się 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste zabiegi szkodliwie wpływają na skórę, niszcząc jej naturalną barierę obronną oraz zaburzając produkcję sebum. Po wykonaniu peelingu każdorazowo należy zaaplikować tonik regulujący pH skóry oraz krem nawilżający.

Zobacz również: Nanobrazja – frakcyjny peeling mechaniczny.

Mezoterapia

Wyróżniamy mezoterapię igłową oraz mezoterapię bezigłową. Głównym działaniem mezoterapii mikroigłowej jest mechanicznie stymulowanie skóry do biorewitalizacji oraz dostarczenie jej głębszym warstwom substancji aktywnych. W tym celu wykonuje się liczne mikronakłucia przy użyciu narzędzi wyposażonych w igły. Technika mikronakłuwania wykazuje silne właściwości naprawcze nawet bez stosowania substancji aktywnych. Liczne nakłucia igłą wywołują procesy regeneracyjne i reakcje zapalne, które doprowadzają do wygojenia się powstałych uszkodzeń. W konsekwencji dochodzi do syntezy nowych tkanek i rewitalizacji skóry. Natomiast w trakcie mezoterapii bezigłowej wykorzystuje się zjawisko elektroporacji. Skóra poddawana jest działaniu fali elektromagnetycznej. Choć głównym celem zabiegu jest dostarczanie substancji aktywnych w głąb skóry i stymulowanie jej do samoregeneracji, obserwowanym zjawiskiem jest częściowe usunięcie powierzchownego, martwego naskórka.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg łączący 2 techniki oddziaływania: nakłuwanie skóry mikroigłami, które uszkadzając mechanicznie tkankę pobudzają naturalne procesy regeneracyjne, a także podgrzanie skóry za pomocą fali radiowej, która stymuluje jej odnowę. Innymi słowy głowica urządzenia jest wyposażona w mikroigły, które po wkłuciu podgrzewane są prądem RF. Po zabiegu może pojawić się łuszczenie skóry utrzymujące się do 10 dni. Skóra będzie zaczerwieniona, może pojawić się obrzęk, uczucie palenia i swędzenia, co jest normalną reakcją pozabiegową.

Czy złuszczanie naskórka jest bezpieczne?

Złuszczanie naskórka jest bezpieczne, a wręcz okresowo zalecane, aby utrzymać zdrową skórę w dobrej kondycji. Należy jednak stosować się do zasad metodyki poszczególnych zabiegów, wykluczając wcześniej przeciwwskazania do złuszczania naskórka, którymi są głównie:

W przypadku kwasów złuszczających wcześniej należy wykluczyć nadwrażliwość na te związki, np. poprzez wykonanie próby uczuleniowej. Za pomocą złuszczania naskórka można nie tylko pozbyć się martwego naskórka i głęboko odżywić skórę, nadając jej promienny wygląd, ale również można rozjaśnić przebarwienia czy nawet zlikwidować mniejsze zmarszczki mimiczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czarnota A., Chemoeksfoliacja – substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  2. Leśniewska A., Kordus K., Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer, Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Poznań.
  3. Gaweł E., Urtnowska-Joppek K., Mezoterapia mikroigłowa – aparatura oraz wskazania, Kosmetologia Estetycznam 5/2019.
  4. Kordus K., Potempa B., Śpiewak R., Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 1/2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *