Kwas pirogronowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas pirogronowy to alfa-ketokwas o trzech atomach węgla, dzięki czemu posiada wszechstronne właściwości. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i pod jej wpływem ulega neutralizacji. Działanie kwasu pirogronowego obejmuje przede wszystkim powierzchowne złuszczanie naskórka, umożliwiając tym samym penetrację w głąb skóry innych składników odżywczych kosmetyków.

Kwas pirogronowy

Kwas pirogronowy – działanie

Ze względu na fakt, że jest on ketokwasem, posiada jednocześnie właściwości:

  • kwasów – działanie higroskopijne i dermoplastyczne;
  • ketonów – działanie keratolityczne i komedolityczne (penetruje do gruczołów łojowych i mieszków włosowych).

Na konkretne działanie wpływ mają: stężenie, czas ekspozycji na skórze oraz ilość nałożonych warstw. Tym samym może być peelingiem powierzchownym (w stężeniu poniżej 50% i o czasie działania 1-2 minuty) lub średnio głębokim (w stężeniu powyżej 50%, nałożeniu więcej niż jednej warstwy i o czasie działania powyżej 2 minut). Cząsteczka kwasu pirogronowego jest mała (podobnie do kwasu glikolowego), dzięki czemu szybko i głęboko wnika w głąb skóry. Działanie kwasu pirogronowego można określić w odniesieniu do warstw ludzkiego organizmu. W efekcie, na poziomie:

  • naskórka – wpływa na zmniejszenie przylegania między korneocytami, co prowadzi do utraty łączności między komórkami kolczystymi oraz ścieńczenia warstwy rogowej naskórka;
  • mieszka włosowo-łojowego – obniża miejscowe pH, a więc działa bakteriostatycznie, reguluje produkcję i wydzielanie łoju oraz likwiduje zaskórniki. Dodatkowo redukuje rogowacenie ujść mieszków włosowych;
  • skóry właściwej – stymuluje syntezę kolagenu, elastyny i glikoprotein.

Podsumowując, związek ten wywołuje w skórze efekt metaboliczny, działając keratolitycznie oraz komedolitycznie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wskazania do zastosowania kwasu pirogronowego

Głównymi wskazaniami do użycia kosmetyków na bazie kwasu pirogronowego lub wykorzystania go w zabiegach kosmetologicznych są:

Kwas pirogronowy jest niezwykle skutecznym środkiem do wykonania peelingu chemicznego, jednak wykonanie zabiegu z jego użyciem wymaga wyczucia, ponieważ mogą się zdarzyć powikłania w postaci epidermolizy, nawet przy braku podrażnień skóry podczas zabiegu. Ze względów bezpieczeństwa minimalny odstęp między kolejnymi zabiegami złuszczania za pomocą kwasu pirogronowego powinien wynosić 10-14 dni.

Złuszczanie kwasem pirogronowym

Przed nałożeniem preparatu peelingującego zawierającego w swoim składzie kwas pirogronowy zaleca się wcześniejsze dokładne osuszenie skóry w miejscu zabiegowym, czego celem jest zapobieganie konwersji kwasu pirogronowego w mniej aktywny kwas mlekowy. Preparat po nałożeniu pozostawia się na skórze do 5 minut, a następnie dezaktywuje jego działanie za pomocą wody lub roztworu wodorowęglanu. Podczas zabiegu obserwuje się wystąpienie rumienia, może również dojść do miejscowego zbielenia naskórka. Efekt zaczerwienienia skóry utrzymuje się zazwyczaj do kilku godzin po zabiegu, natomiast jej złuszczenie następuje po około 2 dniach od momentu aplikacji kwasu. Złuszczanie trwa przez kolejny tydzień. Zabieg z użyciem kwasu pirogronowego wykonuje się w serii kilku zabiegów, z zachowaniem wspomnianego wcześniej odstępu 10-14-dniowego.

Kwas pirogronowy – przeciwwskazania

Peelingi i zabiegi z użyciem kwasu pirogronowego nie są wskazane w przypadku:

  • terapii retinoidami lub światłem;
  • zakażeń bakteryjnych i wirusowych będących w fazie aktywnej;
  • chorób skóry w fazie aktywnej – AZS, wypryski, łuszczyca itd.;
  • zapalenia tkanki łącznej;
  • przerwania ciągłości skóry w miejscu zabiegowym;
  • alergii na kwas pirogronowy lub którykolwiek składnik używanych kosmetyków;
  • niestabilności psychicznej.

Natomiast przeciwwskazaniami względnymi są głównie ciąża, świeżo opalona skóra oraz stosowanie kosmetyków z witaminą A w składzie. Jeśli na skórze występują liczne zmiany melanocytowe lub teleangiektazje, najlepiej skonsultować się z kosmetologiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sałagan-Kwiatkowska K., Niemyska K., Wykorzystanie wybranych kwasów organicznych w niwelowaniu blizn potrądzikowych, Kosmetologia Estetyczna, 2/2019.
  2. Stasiorowska S., Rodak I., Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *