
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Mezoterapia bezigłowa w sposób bezinwazyjny dostarcza skórze niezbędnych składników odżywczych. W przeciwieństwie do mezoterapii igłowej jest bezbolesna, dzięki czemu wzrasta przyjemność jej wykonywania.
Mezoterapia bezigłowa to doskonała alternatywa dla tradycyjnej mezoterapii igłowej, w trakcie której podawane są substancje odżywcze za pomocą dużej ilości mikronakłuć. Mimo, iż formuła zabiegu z wykorzystaniem igieł może być bardziej skuteczna, to jednak w przypadku osób wrażliwych może okazać się zabiegiem zbyt radykalnym.
W rozwiązaniu tej sytuacji na pomoc przychodzi mezoterapia bezigłowa, która stanowi metodę bezpieczną i bezinwazyjną, gwarantująca równie dobre efekty odmłodzenia skóry.
Mezoterapia bezigłowa to stosunkowo nowa metoda, która w sposób nieinwazyjny ułatwia przenikanie związków aktywnych w głąb skóry. Proces ten zachodzi w wyniku otwarcia kanałów w skórze przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjałów elektrycznych, a także określonych rodzajów przebiegów. Impulsy elektryczne ułatwiają oraz wzmagają wnikanie substancji odżywczych występujących w preparatach kosmetycznych.
Urządzenia stosowane do zabiegu mezoterapii bezigłowej wykorzystują zjawiska fizyczne, które zachodzą w komórkach skóry. Aparaty wyposażone są w prąd elektryczny o częstotliwości radiowej. Metoda ta nosi nazwę elektroporacji. Zjawisko to sprawia, że przez określony czas błony komórkowe w skórze stają się bardziej przepuszczalne, ponieważ obecne w nich kanały hydrofilowe otwierają się.
Niektóre urządzenia wyposażone są również w dodatkowe funkcje, do których należą ultradźwięki. Dzięki ich zastosowaniu w skórze tworzy się nieduże podciśnienie, które dodatkowo zwiększa przepuszczalność błon komórkowych. Oznacza to, że związki aktywne są szybciej przyswajane przez skórę, a zbędne produkty przemiany materii łatwiej usuwane. Połączone działanie ultradźwięków oraz tzw. elektroporacji sprawia, że do wnętrza skóry mogą wnikać również tzw. związki wielocząsteczkowe obecne w kosmetykach, które w innym przypadku nie byłyby w stanie dotrzeć tak głęboko.
Zabieg rozpoczyna się wykluczeniem wszystkich przeciwwskazań, usunięciem z ciała wszystkich metalowych elementów oraz dezynfekcją skóry, do której będą podłączane elektrody. Przed rozpoczęciem zabiegu należy również poinformować klienta o odczuciach, jakie będą towarzyszyć w trakcie jego wykonywania (mrowienie). W miejscu zabiegowym należy rozprowadzić żel poślizgowy. Jego brak może spowodować poparzenie skóry. Następnie kosmetolog przykłada głowicę do ciała, stopniowo zwiększając intensywność prądu i dopasowując go indywidualnie do potrzeb.
Urządzenie do mezoterapii dzieli zabieg na 3 główne fazy.
I faza – wprowadza się koktajl zabiegowy. W zetknięciu głowicy ze skórą dochodzi do zjawiska elektroporacji, gdzie kanaliki błon komórkowych otwierają się, a związki aktywne wnikają w głąb komórek.
II faza – związki aktywne wprowadzane są w głębsze warstwy skóry, poprzez zastosowanie ultradźwięków i zjawiska wywołującego podciśnienie w jej tkankach. Dzięki niemu usuwane są ze skóry zbędne produkty przemiany materii.
III faza – w komórkach dochodzi do regulacji ciśnienia.
IV faza – obejmuje zamknięcie kanalików błon komórkowych i końcowe wyregulowanie ciśnienia komórkowego.
Zabieg mezoterapii bezigłowej powinien być wykonywany regularnie co 10 – 14 dni w serii obejmującej 5 – 10 wizyt.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Można wykonać zabieg mając skórę naczynkową?
Brzmi to wszystko bardzo ciekawie, szczególnie jeśli chodzi o właściwości przeciwstarzeniowe. Igłowej bym się chyba trochę bała Ale na ten zabieg mam chęć i muszę kiedyś spróbować.
Myślę, że kiedyś wybiorę się na mezoterapię bezigłową. Jestem ciekawa jakie efekty zauważę u siebie po tym zabiegu. 🙂