Kwas laktobionowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas laktobionowy to wielowodorotlenowy, monokarboksylowy kwas cukrowy o niezwykle korzystnych właściwościach dla skóry. Z tego względu znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetologii, ale nie tylko. Preparaty zawierające kwas laktobionowy mogą być stosowane także latem przy dużym nasłonecznieniu, ich uniwersalność jest więc dużą zaletą.

Kwas laktobionowy

 

Charakterystyka kwasu laktobionowego

W budowie strukturalnej omawianego kwasu wyróżnić można grupę kwasu glukonowego o właściwościach przeciwstarzeniowych. To jemu głównie zawdzięczamy tak cenne działanie kwasu laktobionowego (zwanego również kwasem 4-O-alfa-galaktopiranozylo-D-glukonowym). Drugim ważnym składnikiem jest chemicznie obojętna galaktoza, występująca w organizmie człowieka fizjologicznie i wykorzystywana w nim do syntezy glikozoaminoglikanów czy kolagenu. Na skalę przemysłową omawiany kwas można pozyskać metodami syntezy chemicznej bądź elektrochemicznymi.

Zobacz również: Kolagen naturalny – jaki wybrać?

Właściwości kwasu laktobionowego

Podobnie jak inne hydroksykwasy, tak i kwas laktobionowy wykazuje zdolność delikatnego złuszczania naskórka. Nie wywołuje jednak przy tym żadnych reakcji podrażnień. Sprawia to, że świetnie nadaje się do pielęgnacji cery suchej i cery wrażliwej, dla której tak trudno jest dobrać odpowiednie kosmetyki. Udowodniono, że kwas laktobionowy stosowany w odpowiedniej ilości i w odpowiednim stężeniu może:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • przyspieszać procesy gojenia się uszkodzeń skórnych;
 • wzmacniać ściany naczyń krwionośnych;
 • uelastyczniać skórę;
 • poprawiać nawilżenie skóry;
 • łagodzić podrażnienia;
 • zmniejszać widoczność drobnych zmarszczek mimicznych;
 • hamować oksydatywne uszkodzenia tkanek wskutek gromadzenia jonów żelaza;
 • łagodzić intensywność objawów trądziku pospolitego.

Działanie tego kwasu opisuje się w dwóch etapach. Na początku (już w krótkim czasie od zastosowania) następuje złuszczenie naskórka, a co się z tym wiąże, oczyszczenie skóry oraz udrożnienie zatkanych ujść gruczołów łojowych. Drugim etapem jest natomiast pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien elastynowych i kolagenowych. Dodatkowo miejsce ma stymulacja syntezy glikozaminoglikanów w skórze. Drugi mechanizm obserwuje się po dłuższym czasie regularnego stosowania kwasu laktobionowego.

Kwas laktobionowy bardzo często łączy się z kwasem azelainowym – oba związki wykazują właściwości uzupełniające się wzajemnie. Wykazują dużą tolerancję przez pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) i innymi chorobami dermatologicznymi i korzystnie wpływają na florę bakteryjną skóry.

Kwas laktobionowy – zastosowanie

Działanie antyoksydacyjne kwasu laktobionowego jest szczególnie korzystne w terapii osób dorosłych, u których występują cechy fotostarzenia skóry. Sprawdzi się u osób ze cerą dojrzałą, suchą, zmęczoną, zniszczoną oraz problematyczna. Także w przebiegu przewlekłych schorzeń dermatologicznych (atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, itd.). Jest składnikiem preparatów do skóry naczyniowej, stanowi także bazę do profesjonalnych peelingów wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych.

Wskazania do kwasu laktobionowego – wskazania

Wskazaniami do zastosowania preparatów z kwasem laktobionowym są:

Wiele osób decyduje się na użycie preparatów z kwasem laktobionowym celem poprawy ogólnej kondycji skóry.

Kwas laktobionowy – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań do użycia kwasu laktobionowego zaliczamy:

 • ciążę i okres laktacji;
 • atypowe znamiona w okolicy zabiegowej;
 • świeże blizny, otarcia i rany w okolicy zabiegowej;
 • nowotwory, zwłaszcza czerniak złośliwy;
 • czynne infekcje bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze;
 • ciężkie, powikłane postacie trądziku.

Przed wykonaniem zabiegu z użyciem omawianego kwasu kosmetolog lub dermatolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad zdrowotny i dokonuje oględzin skóry.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Warowna M., Kręcisz B., Sobolewska-Samorek A., Hordyjewska A., Rola i działanie kwasu laktobionowego w przebiegu wybranych chorób skórnych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2018.
 2. Sicińska J., Kwasy azelainowy i laktobionowy w leczeniu miejscowym trądziku zwykłego, Dermatologia.
 3. Wydro D., Kwas laktobionowy i maltobionowy – nowe składniki kosmeceutyków, Dermatologia Estetyczna, 2/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *