Mezoterapia mikroigłowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mezoterapia mikroigłowa znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii w zabiegach estetycznych, mających na celu poprawę jakości skóry. Polega na wykonaniu mikronakłuć w skórze przy zastosowaniu specjalnego urządzenia wyposażonego w igły o różnej długości.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa cieszy się dużym zainteresowaniem w zakresie kosmetologii. Jej celem jest stymulacja skóry do rewitalizacji oraz dostarczenie jej głębokim warstwom związków aktywnych biologicznie. Najczęściej wykorzystuje się do tego urządzenie typu dermaroller lub dermapen. W trakcie zabiegu w skórze powstają mikrokanaliki, które pochłaniają substancje aktywne aplikowane na jej powierzchnię.

Zobacz również: Mikronakłuwanie naskórka – Roll Cit.

Należy podkreślić, że zabiegi wykorzystujące technikę nakłuwania skóry cechują się silnym działaniem naprawczym. Wywołują jej procesy regeneracyjne w wyniku wcześniej powstałego procesu zapalnego. Efektem tego jest synteza nowych tkanek. Uczestniczące w procesie zapalnym neutrofile uwalniają czynniki wzrostu, które z kolei aktywują fibroblasty. Na skutek tego dochodzi do produkcji nowego kolagenu, elastyny oraz glikozaminoglikanów, w tym również kwasu hialuronowego.

Mezoterapia mikroigłowa cechuje się delikatnym lub bardziej odczuwalnym bólem. Jego odczucia uwarunkowane są miejscem gdzie wykonywany jest zabieg, ilością igieł urządzenia, głębokością iniekcji oraz indywidualną reakcją na ból. Po przeprowadzanym zabiegu na skórze widoczny jest rumień, obrzęk oraz uczucie pieczenia.

Mechanizm działania

Mezoterapia mikroigłowa wywołuje kontrolowane uszkodzenie skóry. Igły urządzenia dermaroller lub dermapen nie służą do podawania związków aktywnych w głąb skóry, lecz do tzw. jej dziurkowania. W wyniku tego dochodzi do mikrourazów, a co za tym idzie mikrokrwawień. Z naczyń krwionośnych twarzy wydobywa się niewielkie krwawienie oraz proces aktywizacji trombocytów. Nieduża ilość składników krwi, która przenika do przestrzeni pozanaczyniowej produkuje cytokiny wpływające na proces regeneracji skóry.

Proces stymulacji skóry dzieli się na 3 etapy:

  • pierwszy dotyczy stanu zapalnego, który pobudza fibroblasty oraz keratynocyty do podziałów, czego efektem jest synteza nowego kolagenu i elastyny;
  • drugi etap obejmuje powstawanie kolagenu, elastyny oraz nowych naczyń krwionośnych;
  • trzeci etap czyli „remodeling” obejmuje przekształcanie się kolagenu typu III w kolagen typu I.

Wskazówka

Regeneracja oraz przebudowa skóry w obszarze zabiegowym może trwać nawet kilka tygodni po przeprowadzonym zabiegu.

Mezoterapia mikroigłowa – głębokość nakłuwania

Mezoterapię mirkoigłową wykonuje się na obszarze twarzy, szyi, dekoltu, brzucha, pośladków, a nawet skóry głowy. Miejsca te poddawane są nakłuwaniu różną długością igieł, których długość dobierana jest do określonej partii ciała oraz wskazań do zabiegu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W procedurze zabiegowej wyróżnia się nakłuwanie kosmetyczne, medyczne oraz chirurgiczne. W przypadku nakłuwań kosmetycznych stosuje się igły o długości od 0,1 do 0,3 mm. Należy podkreślić, że tego rodzaju nakłuwanie nie przyczynia się do produkcji nowego kolagenu. Jego celem jest przede wszystkim zwiększenie transportu substancji aktywnych w głąb skóry. W przypadku nakłuwań medycznych wykorzystywane są igły o długości 1-2 mm. Podczas zabiegu następuje uszkodzenie skóry na konkretnej głębokości, co przyczynia się do stymulacji procesów regeneracyjnych, przebudowy skóry oraz zwiększenia produkcji kolagenu.

W trakcie nakłuwania chirurgicznego stosuje się igły o długości 3-4 mm. Przebijają one całą grubość skóry sięgając do tkanki podskórnej.

Wskazówka

Długość igieł w dermarlloerze lub dermapenie powinna być dostosowana do okolicy zabiegowej, wskazań oraz oczekiwań klienta.

Urządzenia w mezoterapii mikroigłowej

Wśród urządzeń wykorzystywanych w zabiegach mezoterapii mikroigłowej wyróżnia się:

  • rollery;
  • pieczątki;
  • peny.

1. Rollery.

Rollery to jednorazowe sterylne urządzenia wykonane z tworzywa sztucznego, metalowego lub pozłacanego. Mechanizm działania polega na rolowaniu skóry w różnych kierunkach wywołując tym efekt mikronakłuć skóry. Aby osiągnąć optymalne efekty terapii należy osiągnąć głębokość poniżej warstwy brodawkowatej skóry właściwej do powierzchownego splotu naczyń krwionośnych. W tym przypadku długość igieł powinna wynosić 1 mm. Najlepsze efekty zabiegu osiąga się w serii 4-6 spotkań wykonywanych z częstotliwością co 1-4 tygodnie.

2. Pieczątki.

Pieczątki wyposażone są w igły o długości 0,2 mm do 3 mm. Wykorzystuje się je głównie w redukcji ściśle ograniczonych przestrzennie zmianach, do których należą blizny. Pieczątki znajdują zastosowanie również w zabiegach na owłosionej skórze głowy. Wywołują one efekt pionowej penetracji składników odżywczych tworząc w ten sposób kanały infuzyjne w skórze regenerując komórki naskórka oraz pracę gruczołów łojowych. Wykorzystywane są na zmianach o niewielkich powierzchniach tj. blizny czy zmarszczki. Najlepsze efekty przy użyciu pieczątek daje seria 6-8 zabiegów wykonywanych co 1-2 tygodnie.

3. Peny.

Peny lub inaczej dermapeny swoją budową przypominają długopis. To ergonomiczne urządzenia, które posiadają wymienne sterylne końcówki wyposażone w igły w różnej ilości (9-36) ułożonych w rzędach. Dermapen zasilany jest przez akumulator, a jego mechanizm działania przypomina nieco wibracje. Bardzo ważne jest, aby w trakcie zabiegu urządzenie znajdowało się prostopadle do powierzchni skóry. W innym przypadku może dojść do rozrywania i rozszarpywania jej warstw. Dużą zaletą dermapenu jest możliwość opracowywania skóry nawet w najbardziej skomplikowanych miejscach na ciele, a także możliwość zmiany głębokości nakłuć skóry bez koniecznośc przerywania terapii. Seria zabiegów obejmuje 4-6 spotkań wykonywanych co 1-4 tygodnie.

Wskazania

Mezoterapia mikroigłowa zalecana jest w przypadku:

  • profilaktyki przeciwzmarszczkowej;
  • liftingu skóry (napięcie i poprawa owalu twarzy);
  • zwiększenia przenikania związków aktywnych przez barierę skórną;
  • odmładzania – wyrównanie kolorytu skóry, zwiększenie mikrokrążenia, pogrubienie naskórka, produkcja nowego kolagenu, elastyny oraz naczyń krwionośnych;
  • zmarszczek;
  • blizn potrądzikowych;
  • rozstępów;
  • trądzika pospolitego;
  • przebarwień;
  • rumienia;
  • wypadania włosów.

Przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

Podsumowanie

Mezoterapia mikroigłowa to alternatywa dla mezoterapii igłowej i bezigłowej, która jest równie skuteczna w profilaktyce przeciwstarzeniowej, redukcji zmarszczek, przebarwień czy wiotkości skóry. Zastosowane w zabiegu związki aktywne zmniejszają widoczność blizn, rozstępów, a nawet cellulitu. Jest zabiegiem średnioinwazyjnym. Nie daje wysokich odczuć bólowych, a zaczerwienienie lub obrzęk powstałe po terapii utrzymuje się przez jeden dzień po zabiegu.

Bibliografia

  1. Gaweł E., Urtnowska-Joppek K., Kosmetologia Estetyczna, Mezoterapia mikroigłowa – aparatura oraz wskazania, 5/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *