Sól fizjologiczna – co warto o niej wiedzieć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sól fizjologiczna to produkt, który powinien znajdować się w każdej domowej apteczce. Wykorzystuje się ją m.in. w celu utrzymania higieny oczu, przemywania ran czy stosowania inhalacji. Czym dokładnie jest sól fizjologiczna oraz w jakich celach jest stosowana?

Sól fizjologiczna - co warto o niej wiedzieć?

Sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna jest wodnym roztworem chlorku sodu (NaCl) w takim samym stężeniu, w jakim występuje w płynach ustrojowych człowieka, który wynosi 0,9%. Produkt dostępny jest w każdej aptece. Ze względu na szybką utratę sterylności sól fizjologiczną sprzedaje się najczęściej w specjalnych plastikowych ampułkach. Jej spektrum działania jest na tyle szerokie, że zarówno laryngolodzy, stomatolodzy jak i okuliści zalecają jej stosowanie. Ponieważ jest produktem obojętnym dla tkanek organizmu, jest całkowicie bezpieczna w przypadku stosowania u dzieci.

Chlorek sodu to dla organizmu źródło jonów sodu oraz chloru. Pierwiastki te stanowią ważną funkcję w procesach fizjologicznych m.in. utrzymaniu gospodarki wodnej, stałego poziomu ciśnienia krwi czy prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Zastosowanie soli fizjologicznej

Zastosowanie soli fizjologicznej w dużym stopniu kojarzy się z medycyną. Nic dziwnego, wykorzystywana jest bowiem w kroplówkach nawadniających, w przypadku wymiotów, biegunek czy oparzeń. Niekiedy stosuje się także do produkcji niektórych leków, podawanych dożylnie. Zastosowanie znajduje również w warunkach domowych w przypadku przesuszenia śluzówki nosa, zespołu suchego oka czy przemywania podrażnionej skóry. Z udziałem soli fizjologicznej wykonuje się również domowe inhalacje, kiedy występuje męczący suchy kaszel.

Sól fizjologiczna znalazła również zastosowanie w domowej pielęgnacji skóry. Dzięki jej regularnemu stosowaniu cera nie ulega podrażnieniom. Może być stosowana jako alternatywa dla płynu micelarnego, jednak ze względu na brak w składzie miceli, nie będzie w stanie dokładnie usunąć zanieczyszczeń oraz makijażu z powierzchni skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sól fizjologiczna doskonale sprawdza się w pielęgnacji okolic oczu jako środek łagodzący. Dermatolodzy i kosmetolodzy zalecają stosowanie roztworu chlorku sodu w wyprysku alergicznym, kiedy dochodzi do intensywnego świądu skóry. Dodatkowo może stanowić składnik domowych kosmetyków. Ze względu na jej obojętność, można łączyć ją z wyciągami roślinnymi o konkretnym działaniu pielęgnacyjnym, a także dodawać do maseczek.

Wykorzystywana jest również w gabinetach kosmetycznych podczas zabiegu oxybrazji, mikrodermabrazji czy peelingu kawitacyjnego.

Sól fizjologiczna – przeciwwskazania

Mimo że sól fizjologiczna to produkt w dużym stopniu bezpieczny, istnieje grupa osób, u których jej stosowanie może wywołać zagrożenie. Należą do nich osoby z:

  • obrzękiem płuc;
  • przewodnieniem organizmu;
  • niewydolnością nerek;
  • zaburzeniami gospodarki elektrolitowej.

Przed zastosowaniem soli fizjologicznej należy:

  • zachować szczególną ostrożność u osób z chorobami serca;
  • ogrzać ją do temperatury ciała.

Sól fizjologiczna – działania niepożądane

Stosowanie soli fizjologicznej u niektórych osób może wywołać działania niepożądane. Wówczas może pojawić się ból głowy, gorączka, nudności oraz wewnętrzny niepokój.

Podsumowanie

Sól fizjologiczna posiada wszechstronne właściwości medyczne oraz kosmetyczne. Mimo że należy do produktów bezpiecznych, przed jej użyciem warto zapoznać się z ulotką zawierającą niezbędne informacje, szczególnie kluczowe wskazania oraz przeciwwskazania do jej stosowania.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *