Mezoterapia igłowa – składniki aktywne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mezoterapia igłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Jej wykonanie polega na regularnym śródskórnym lub podskórnym podawaniu substancji aktywnych biologicznie przy pomocy cienkiej igły. Istotnym czynnikiem warunkującym przebieg zabiegu oraz jego efekty jest dobór techniki wykonywania iniekcji oraz poszczególnych substancji czynnych.

Mezoterapia igłowa - składniki aktywne

Mezoterapia igłowa – składniki aktywne

Związki aktywne wykorzystywane w zabiegach mezoterapii igłowej należy dobierać według indywidualnych potrzeb klienta. W związku z tym przed jego rozpoczęciem bardzo ważne jest przeprowadzenie wywiadu oraz wykonanie badania wizualnego oraz palpacyjnego skóry, co ułatwi ocenę jej kondycji wyjściowej. Należy podkreślić, że związki stosowane w mezoterapii igłowej mogą występować jako pojedyncze substancje lub w formie mieszanin jako tak zwane koktajle. Bardzo ważne, aby związki te mogły rozpuszczać się w wodzie, być izotoniczne, biodegradowalne oraz stabilne fizycznie oraz chemicznie. Nie mogą wywołać reakcji alergicznej, ubocznej np. nekrozy oraz muszą być zgodne z innymi substancjami jeśli występują w formie koktajli.

Wskazówka

Mezoterapia igłowa nie wykorzystuje związków oleistych, ponieważ przyczyniają się do powstania uczucia nieprzyjemnego rozpierania, związków alkoholowych, ponieważ mogą powodować obumieranie komórek skóry, a także kortykoidów, ze względu na odnotowanie jednego przypadku wystąpienia wstrząsu.

Do głównych związków aktywnych wykorzystywanych w zabiegach mezoterapii igłowej należy:

1. Kwas hialuronowy.

To jeden z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych związków w medycynie estetycznej. Nic w tym dziwnego. Swoją popularność zawdzięcza wszechstronnym właściwościom, łatwością w aplikacji, a także bezpieczeństwem działania. Kwas hialuronowy zalicza się do grupy glikozaminoglikanów, i co ważne, jest naturalnym polisacharydem występującym w ludzkim organizmie.

Dzięki możliwości wiązania wody, a także funkcjonowaniu z innymi składnikami macierzy zewnątrzkomórkowej zwiększa napięcie skóry oraz poprawia funkcje jej białek strukturalnych. Ponadto aktywuje wzrost oraz liczbę fibroblastów, a także przyczynia się do redukcji wolnych rodników. Podawanie kwasu hialuronowego w głąb skóry zwiększa jej elastyczność, jędrność oraz poziom nawilżenia, co przekłada się na zmniejszenie widoczności zmarszczek.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W zabiegu mezoterapii igłowej częściej wykorzystywany jest kwas hialuronowy usieciowany, ze względu na większą trwałość i dłuższy czas działania w odróżnieniu od nieusieciowanego.

2. Witamina E.

Najbardziej efektywną formą witaminy E jest alfa-tokoferol, a jej największa zawartość występuje w warstwie rogowej naskórka. Związek ten zapobiega procesowi utleniania lipidów budujących błony komórkowe oraz cement międzykomórkowy. Dzięki temu wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz chroni przed przeznaskórkową utratą wody TEWL. Chroni skórę przed podrażnieniami, wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz fotoprotekcyjne. Dzięki temu zapobiega negatywnym skutkom działania promieni UV, uszkodzeniom DNA, rumieniowi czy obrzękom. Zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia oraz przyspieszając syntezę kolagenu i elastyny w warstwach skóry właściwej zwiększa jej elastyczność oraz opóźnia proces powstawania zmarszczek.

Warto podkreślić, że witamina E działa synergistycznie z witaminą C.

3. Witamina C.

To naturalny antyoksydant, który przyczynia się do dezaktywacji wolnych rodników. Podobnie jak witamina E zapobiega procesom utleniania się lipidów błon komórkowych, a także działa osłonowo na grupy funkcyjne enzymów, które podatne są na procesy utleniania. Dzięki tym właściwościom witamina C skutecznie wpływa na obniżenie stresu oksydacyjnego działając ochronnie na skórę w przypadku oddziaływania promieni UV. Dodatkowo witamina C zmniejsza widoczność rumienia wywołanego przez promieniowanie UVB.

Kwas askorbinowy warunkuje produkcję kolagenu typu I i III oraz prokolagenu, a także hamuje proces jego rozkładu. Odgrywa ważną rolę w proliferacji fibroblastów, aktywuje produkcję ceramidów, przez co uczestniczy w zapewnieniu właściwej spoistości bariery lipidowej naskórka.

Witamina C cechuje się działaniem rozjaśniającym, przez co zmniejsza widoczność przebarwień skóry oraz zmniejsza produkcję elastyny, której nadmierna ilość powoduje elastozę słoneczną. Skutecznie wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

4. Koenzym Q10.

Ilość koenzymu Q10 wraz z wiekiem zmniejsza się. W związku z tym warto go uzupełniać, ze względu na ochronę skóry przed zbyt wczesnym procesem starzenia się. Związek ten przyczynia się do wygładzenia jej powierzchni oraz wpływa na zwiększenie elastyczności. Należy podkreślić, że koenzym Q10 wykazuje silniejsze działanie antyoksydacyjne w porównaniu do witaminy E. Ponadto posiada możliwość ograniczania odpowiedzi immunologicznej, która pochodzi z działania promieni UV. Związek ten zwiększa produkcję kolagenu typu IV i VII, przyspiesza odnowę komórek naskórka, a zmniejsza komórek warstwy rogowej.

5. Karnityna

W mezoterapii igłowej wykorzystywana w celu redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jej zdolność do rozpadu tkanki tłuszczowej powiązana jest z indukcją ekspresji genów enzymów lipolitycznych tkanki tłuszczowej.

Składniki aktywne w mezoterapii igłowej

Bibliografia

  1. Tysiąc-Miśta M., Brzoza K., Burek M., Dubiel A., Pałkiewicz K., Wyszyńska M., Kasperski J., Kosmetologia Estetyczna., Substancje stosowane w mezoterapii igłowej, 1/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *