
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kwas ferulowy znalazł szerokie zastosowanie w dziedzinie kosmetologii. Nic dziwnego, bowiem jego wykorzystanie w zabiegach kosmetycznych zwalcza defekty skóry spowodowane m.in. przez działanie promieni słonecznych. Dzieje się tak dlatego, że związek ten wykazuje właściwości depigmentacyjne wywołane przez kontrolę tyrozynazy zapobiegając przebarwieniom słonecznym.
Kwas ferulowy (kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy) to pochodna kwasu cynamonowego, który rozpuszczalny jest w wodzie oraz etanolu. W naturalnej postaci występuje m.in. w takich produktach jak:
Jego źródło stanowią również drzewa iglaste, a dokładnie ich kora, liście i nasiona.
Kwas ferulowy to przede wszystkim silny antyoksydant spowalniający procesy starzenie się skóry, które wynikają z działania niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego jakimi jest m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczone powietrze i związany z nim smog, stres, używki oraz niewłaściwa dieta. Wyżej wymienione czynniki przyczyniają się do powstawania wolnych rodników w organizmie prowadzących do uszkodzeń naszego DNA. W konsekwencji prowadzi do przyspieszonego starzenia się skóry jak i całego organizmu. Dodatkowo kwas ferulowy bardzo dobrze nawilża skórę oraz pobudza syntezę nowego kolagenu i elastyny.
Dzięki silniejszemu działaniu antyoksydacyjnemu niż witamina C, kwas ferulowy działa wyciszająco na stany zapalne skóry, które najczęściej pojawiają się u osób z cerą tłustą i łojotokową. W związku z tym, stosowanie go na tego rodzaju cerę pozwala wyciszyć ją oraz przynosi szybki postęp w leczeniu trądziku pospolitego, trądziku kosmetycznego jak i trądziku różowatego.
Kwas ferulowy i jego cała struktura podobna jest do tej jaką posiada tyrozynaza. Dlatego też, uważa się, że hamuje on produkcję melaniny w skórze poprzez „podszywanie się” pod tyrozynazę i zatrzymywanie produkcji barwnika skóry. Oznacza to, że posiada on również właściwości depigmentacyjne.
Związek ten znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii, głównie dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, które hamują procesy starzenia się skóry. Działanie antyoksydacyjne kwasu ferulowego polega na eliminacji reaktywnych form tlenu. Kwas ten jest bardzo ceniony w kosmetologii również dzięki właściwościom absorbowania promieniowania słonecznego UVA i UVB. Dodatkowo tego rodzaju związek stabilizuje witaminę C i E, które w roztworach wodnych stają się wrażliwe na obecność tlenu, wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV. Dodatkowo zwiększa ich efektywność działania.
Dzięki swoim właściwościom takim jak działanie przeciwzapalne, stymulacja kolagenu i elastyny, działanie fotoprotekcyjne oraz nawilżające, kwas ferulowy wykorzystuje się do produkcji maseczek do pielęgnacji twarzy, kremów i lotionów nawilżających. Zalecone stężenie tego związku w kosmetykach wynosi od 0,5 % do 1 %.
Poprzez szerokie i bardzo korzystne działanie na skórę, kwas ferulowy wykorzystywany jest do użytku profesjonalnego w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Bardzo często wykorzystuje się go w stężeniu 12%, a także kompleksowo z witaminą C, E, florentyną (antyoksydantem ograniczającym aktywność elastazy) oraz kwasem hialuronowym.
Jednym z popularnych zabiegów wykorzystujących działanie kwasu ferulowego są peelingi kosmetyczne. Zabiegi te przeznaczone są głównie dla osób, chcących poprawić jakość swojej skóry, zatrzymać oznaki jej fotostarzenia i zniwelować towarzyszące temu przebarwienia skóry i zmarszczki. Wskazaniem do tego rodzaju zabiegów są również piegi, melasma, trądzik pospolity oraz skóra łojotokowa. Kwas ferulowy wykorzystywany jest również w zabiegach mezoterapii bezigłowej, gdzie wywołuje procesy odbudowy warstw skórnych oraz wzmacnia włókna kolagenowe i elastynowe.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Zawsze bałam się wszelkich kosmetyków wprowadzanych do skóry za pomocą igieł … ten jednak wydaje się być mało inwazyjny a przy moich przypadłościach będzie się sprawdzał idealnie 🙂
Miałam kiedyś wykonywany zabieg przy pomocy tego kwasu i nie mogłam poznać po nim mojej buzi. Muszę koniecznie powtórzyć
Slowo kwas mnie odstrasza, a jednak wyczytalam ostatnio, ze ten ferulowy nalezy do najbardziej bezpiecznych peelingów.