Kwas ferulowy w kosmetologii

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas ferulowy znalazł szerokie zastosowanie w dziedzinie kosmetologii. Nic dziwnego, bowiem jego wykorzystanie w zabiegach kosmetycznych zwalcza defekty skóry spowodowane m.in. przez działanie promieni słonecznych. Dzieje się tak dlatego, że związek ten wykazuje właściwości depigmentacyjne wywołane przez kontrolę tyrozynazy zapobiegając przebarwieniom słonecznym.

Kwas ferulowy w kosmetologii

Kwas ferulowy – czym dokładnie jest?

Kwas ferulowy (kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy) to pochodna kwasu cynamonowego, który rozpuszczalny jest w wodzie oraz etanolu. W naturalnej postaci występuje m.in. w takich produktach jak:

Jego źródło stanowią również drzewa iglaste, a dokładnie ich kora, liście i nasiona.

Kwas ferulowy w kosmetologii – właściwości

Kwas ferulowy to przede wszystkim silny antyoksydant spowalniający procesy starzenie się skóry, które wynikają z działania niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego jakimi jest m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczone powietrze i związany z nim smog, stres, używki oraz niewłaściwa dieta. Wyżej wymienione czynniki przyczyniają się do powstawania wolnych rodników w organizmie prowadzących do uszkodzeń naszego DNA. W konsekwencji prowadzi do przyspieszonego starzenia się skóry jak i całego organizmu. Dodatkowo kwas ferulowy bardzo dobrze nawilża skórę oraz pobudza syntezę nowego kolagenu i elastyny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dzięki silniejszemu działaniu antyoksydacyjnemu niż witamina C, kwas ferulowy działa wyciszająco na stany zapalne skóry, które najczęściej pojawiają się u osób z cerą tłustą i skórą łojotokową. W związku z tym, stosowanie go na tego rodzaju cerę pozwala wyciszyć ją oraz przynosi szybki postęp w leczeniu trądziku pospolitego, trądziku kosmetycznego jak i trądziku różowatego.

Kwas ferulowy i jego cała struktura podobna jest do tej jaką posiada tyrozynaza. Dlatego też, uważa się, że hamuje on produkcję melaniny w skórze poprzez „podszywanie się” pod tyrozynazę i zatrzymywanie produkcji barwnika skóry. Oznacza to, że posiada on również właściwości depigmentacyjne.

Kwas ferulowy w kosmetologii – zastosowanie

Związek ten znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii, głównie dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, które hamują procesy starzenia się skóry. Działanie antyoksydacyjne kwasu ferulowego polega na eliminacji reaktywnych form tlenu. Kwas ten jest bardzo ceniony w kosmetologii również dzięki właściwościom absorbowania promieniowania słonecznego UVA i UVB. Dodatkowo tego rodzaju związek stabilizuje witaminę C i witaminę E, które w roztworach wodnych stają się wrażliwe na obecność tlenu, wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV. Dodatkowo zwiększa ich efektywność działania.

Dzięki swoim właściwościom takim jak działanie przeciwzapalne, stymulacja kolagenu i elastyny, działanie fotoprotekcyjne oraz nawilżające, kwas ferulowy wykorzystuje się do produkcji maseczek do pielęgnacji twarzy, kremów i lotionów nawilżających. Zalecone stężenie tego związku w kosmetykach wynosi od 0,5 % do 1 %.

Kwas ferulowy w gabinecie kosmetycznym

Poprzez szerokie i bardzo korzystne działanie na skórę, kwas ferulowy wykorzystywany jest do użytku profesjonalnego w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej. Bardzo często wykorzystuje się go w stężeniu 12%, a także kompleksowo z witaminą C, witaminą E, florentyną (antyoksydantem ograniczającym aktywność elastazy) oraz kwasem hialuronowym.

Jednym z popularnych zabiegów wykorzystujących działanie kwasu ferulowego są peelingi kosmetyczne. Zabiegi te przeznaczone są głównie dla osób, chcących poprawić jakość swojej skóry, zatrzymać oznaki jej fotostarzenia i zniwelować towarzyszące temu przebarwienia skóry i zmarszczki. Wskazaniem do tego rodzaju zabiegów są również piegi, melasma, trądzik pospolity oraz skóra łojotokowa. Kwas ferulowy wykorzystywany jest również w zabiegach mezoterapii bezigłowej, gdzie wywołuje procesy odbudowy warstw skórnych oraz wzmacnia włókna kolagenowe i elastynowe.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Zawsze bałam się wszelkich kosmetyków wprowadzanych do skóry za pomocą igieł … ten jednak wydaje się być mało inwazyjny a przy moich przypadłościach będzie się sprawdzał idealnie 🙂

  2. Miałam kiedyś wykonywany zabieg przy pomocy tego kwasu i nie mogłam poznać po nim mojej buzi. Muszę koniecznie powtórzyć

  3. Slowo kwas mnie odstrasza, a jednak wyczytalam ostatnio, ze ten ferulowy nalezy do najbardziej bezpiecznych peelingów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *