
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Peeling solny to jeden z podstawowych, domowych kosmetyków przeznaczony do pielęgnacji ciała. Odpowiednio stosowany wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. W przeciwnym razie może przyczynić się do podrażnienia skóry i wywołać odwrotny efekt.
Zabiegi pielęgnacyjne wykorzystujące działanie soli to częsta oferta zarówno gabinetów kosmetycznych jak i ośrodków SPA. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że peeling solny może być wykorzystywany również w domowej pielęgnacji skóry stanowiąc w 100% naturalny kosmetyk.
Peeling solny zaliczany jest do grupy tzw. peelingów mechanicznych, w których główną rolę odgrywają cząsteczki ścierające, odpowiedzialne na złuszczanie martwych komórek naskórka. Do jego wykonania stosuje się różne rodzaje soli. Jednak najczęściej wykorzystywana jest sól z Morza Martwego, sól himalajska oraz sól Epsom (sól angielska).
Zadaniem peelingu jest dokładne usunięcie martwego naskórka, przez co skóra zyskuje gładkość, miękkość oraz dogłębne oczyszczenie. To również forma przygotowania skóry do kolejnych kroków pielęgnacyjnych, ponieważ złuszczenie zalegającej warstwy rogowej pozwala szybciej i łatwiej się wchłaniać związkom aktywnym kosmetyków aplikowanych na skórę.
Stosowany przed opalaniem bądź nałożeniem samoopalacza zapewnia równomierną opaleniznę oraz sprawia, że nie wydaje się ona sztuczna. Z kolei wykonany po depilacji zapobiega wrastaniu się włosków oraz zapewnia komfort jeszcze bardziej gładkiej skóry.
Zobacz również: Fotodepilacja – co się za tym kryje?
Peeling solny wykazuje właściwości oczyszczające, przeciwzapalne, odprężające, antyseptyczne oraz pobudzające. Jego regularne stosowanie stymuluje krążenie krwi, jednocześnie dotleniając i odżywiając komórki skóry. Dzięki temu skóra staje się gładka, miękka w dotyku i rozjaśniona. Stosowanie peelingu solnego spowalnia procesy starzenia się skóry oraz odblokowuje pory skórne zapobiegając powstawaniu wykwitów pod postacią zaskórników oraz zapalnych krost.
Dodatkowo kosmetyk ten dostarcza skórze niezbędnych składników mineralnych takich jak potas, chrom, magnez, cynk, żelazo, wapń, co jednocześnie odżywia skórę. Pobudza również produkcję nowego kolagenu i elastyny.
Stosowanie peelingu na bazie soli zalecane jest w szczególności na okolice takie jak uda czy pośladki ze względu na swoje właściwości antycellulitowe. Sól wspomaga także leczenie problemów skórnych jak zapalenie mieszków włosowych czy wrastanie włosów.
Zobacz również: Skuteczne sposoby na cellulit.
Peeling solny to także świetny zabieg pielęgnacyjny stóp pozwalający pozbyć nadmiernego rogowacenia, które gromadzi się na podeszwie. Dodatkowo masaż stóp przy użyciu tego rodzaju kosmetyku przyjemnie relaksuje, działa kojąco i odświeżająco.
Składniki
Przygotowanie
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, aż powstanie jednolita masa.
Stosowanie
Peeling w niedużej ilości należy nanieść na lekko zwilżoną skórę nóg i wykonać kilkuminutowy masaż. Miejscom bardziej zrogowaciałym takim jak pięty, kolana, łokcie należy poświęcić nieco więcej uwagi. Spłukać letnią wodą. Peeling solny zaleca się stosować 1-2 razy w tygodniu, przez około 5-10 minut.
![]() |
BIO Olej kokosowy - naturalny, nierafinowany
Olej kokosowy posiada bardzo przyjemny zapach. Można stosować go bezpośrednio na skórę co wpływa na jej odpowiednie nawilżenie. Idealnie nadaje się również do jedzenia dostarczając niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły