Zmarszczki na szyi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmarszczki na szyi to zazwyczaj poziome (choć w późniejszym wieku pojawiają się również pionowe) zagłębienia w skórze na przedniej i bocznej powierzchni szyi. Jako że ta okolica bardzo często jest pomijana podczas codziennej pielęgnacji, nierzadko zdarza się, że w obrębie twarzy zmarszczki nie są widoczne, jednak na dojrzały wiek wskazuje kondycja skóry szyi.

Zmarszczki na szyi

Zmarszczki na szyi – przyczyny

Mianem zmarszczek określa się załamania i deformacje skóry, na przebiegu której tworzą się charakterystyczne linijne wgłębienia. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest utrata zawartości kolagenu i elastyny w skórze, co z kolei wiąże się z wiekiem. Szacuje się, że już od 30. roku życia zmarszczki stają się bardziej intensywne i widoczne, ponieważ w tym wieku zaznacza się spadek wewnątrzustrojowej produkcji kolagenu. Do tego dochodzi działanie sił grawitacyjnych, które nieznacznie pociągają skórę ku dołowi, a także czynność mięśni mimicznych. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wcześniejszego pojawiania się zmarszczek na szyi (i w innych miejscach na ciele) są:

Zmiany związane ze starzeniem w obrębie szyi wywołane są w największym stopniu zwiotczeniem mięśni i skóry oraz separacją włókien mięśnia szerokiego szyi, który wiotczeje, słabnie, a jego pasma mięśniowe z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne przez skórę. Przybieranie na wadze prowadzi do odkładania się tłuszczu pod i nad tym mięśnie, co sprawia, że obwód szyi staje się większy. Drobne zmarszczki na szyi, będące konsekwencją zaniku skóry, elastoza skórna i redukcja tkanki tłuszczowej w obrębie szyi prowadzą do tworzenia się półkolistych bruzd szyjnych oraz zmniejszenia kąta szyjno-bródkowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Wypełnianie zmarszczek materiałem nietrwałym.

Zmarszczki na szyi – jak wyglądają?

Zmarszczki na szyi przyjmują formę poziomych linii (charakterystyczne, cienkie paski na szyi biegnące od lewej strony szyi do strony prawej). Mogą być zarówno głębokie i wyraźne, szczególnie gdy szyja nie znajduje się w pozycji neutralnej, jak i delikatnie zaznaczone – ulegają pogłębieniu wraz z wiekiem. Linie tworzące poziome zmarszczki mogą się utrwalać i stawać bardziej widoczne także w związku z wyżej wymienionymi czynnikami ryzyka. Obecność zmarszczek jest wyłącznie defektem kosmetycznym, nie wywołuje żadnych większych działań niepożądanych czy jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych.

Zobacz również: Krem na zmarszczki – co powinien zawierać?

Jak pozbyć się zmarszczek na szyi

Istnieje wiele metod domowych i profesjonalnych mających na celu usunięcie lub zmniejszenie widoczności zmarszczek w obrębie szyi. Przykładowymi profesjonalnymi metodami są:

  • iniekcje botoksem – botoks wprowadza się bezpośrednio w okolice mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry za pomocą cienkiej igły. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest osiągnięcie efektu liftingu oraz wygładzenia skóry szyi. Botoks (inaczej: toksyna botulinowa) pozyskiwana jest od beztlenowych bakterii Clostridium botulinum;
  • iniekcje kwasem hialuronowym – kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem o silnych właściwościach nawilżających i higroskopijnych. W zależności od wielkości cząsteczek może też tworzyć rusztowanie dla skóry, wygładzając ją i nadając jej pożądane napięcie;
  • wampirzy lifting – wstrzykiwanie w okolicę szyi osocza bogatopłytkowego pozyskanego z własnej krwi pacjenta. Pozwala na redukcję zmarszczek, ujędrnienie i odmłodzenie skóry, jak również na zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych i blizn pooperacyjnych;
  • masaż Kobido – japoński masaż łączący drenaż limfatyczny, masaż tkanek głębokich, techniki liftingujące i masaż relaksacyjny, obejmując tym działaniem twarz, szyję oraz dekolt.

W warunkach domowych warto natomiast skupić się na systematycznych masażach twarzy i masażach szyi, które można wykonywać, jak i z użyciem kamienia gua sha lub rollera jadeitowego. W dłuższej perspektywie czasu dobre rezultaty osiąga się przy kinesiotapingu estetycznym oraz jodze kosmetycznej. Spore znaczenie ma codzienna pielęgnacja – nawilżanie skóry nie tylko twarzy, ale i szyi oraz dekoltu, a także ochrona tej okolicy przed nadmiernym promieniowaniem UV. Zdrowa dieta, unikanie stresu i używek, aktywność fizyczna są niezbędnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wydro D., Starzenie się twarzy i szyi, Medycyna Estetyczna, 2020.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *