Botoks

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Botoks (inaczej: botox) to nazwa stosowana zarówno w odniesieniu do zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, jak i substancji, która jest w tym celu wykorzystywana (pełna nazwa: toksyna botulinowa). Ciekawostką jest, że botoks wykorzystuje się też powszechnie w różnych dziedzinach medycyny, gdy inne sposoby leczenia zawiodą. Co warto o nim wiedzieć?

Botoks

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa (inaczej: jad kiełbasiany) stanowi naturalnie występujące białko produkowane przez bakterie Clostridium botulinum. Jest to silna trucizna, która może wywołać u człowieka ciężką, często śmiertelną chorobę nazywaną botulizmem. Na przestrzeni lat udało się jednak wyizolować z niej skuteczny i bezpieczny lek, który stosowany w odpowiedniej dawce, wykorzystywany jest zarówno w kosmetologii, jak i w medycynie. Toksynę botulinową podaje się do organizmu domięśniowo lub wewnątrzgruczołowo (np. do gruczołów potowych).

Jej działanie opiera się na blokowaniu połączeń między nerwem i mięśniem lub nerwem i gruczołem, prowadząc m.in. do zmniejszenia skurczu mięśni lub obniżenia wydzielania śliny czy potu. Toksyna botulinowa zaczyna działać przeważnie po 2-7 dniach od momentu podania, zaś pełną skuteczność osiąga po około 2 tygodniach, po czym stopniowo słabnie. Zabiegi w związku z tym muszą być regularnie powtarzane (co 3-6 miesięcy).

Botoks – wskazania

Po raz pierwszy botoks wykonano w okulistyce, gdzie miał leczyć zeza. Ze względu na dobre efekty szybko sięgnęli po ten związek neurolodzy, aby przeciwdziałać u swoich pacjentów mimowolnym skurczom mięśni (tikom) w przebiegu dystonii. Współcześnie zastosowanie botoksu jest niezwykle szerokie i obejmuje m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Odrębną dziedziną, w której stosuje się botoks, jest kosmetologia i medycyna estetyczna. Mięsień, który się nie kurczy, ulega rozluźnieniu, w efekcie czego skóra leżąca na nim także przestaje tak intensywnie „pracować”. Zmarszczki zostają wygładzone, a nowe nie powstają tak szybko. Jadu kiełbasianego używa się więc przede wszystkim do niwelowania zmarszczek mimicznych. Zabieg daje efekt odmłodzenia, wygładzenia i napięcia skóry, dlatego polecany jest najczęściej osobom z cerą dojrzałą, a nawet starczą.

Zabiegi z botoksem

Botoks to zabieg polegający na wstrzyknięciu domięśniowym toksyny botulinowej. Igła jest bardzo cienka, dlatego nie powoduje dolegliwości bólowych czy dyskomfortu. Mniej odporne osoby mogą zdecydować się na znieczulenie miejscowe, przeważnie jednak nie jest ono konieczne. Po zdezynfekowaniu skóry i wstrzyknięciu toksyny botulinowej pacjent może od razu wrócić do domu. Zabieg trwa około 10-30 minut w zależności od wielkości partii ciała. Najczęściej obejmuje jednak czoło i okolice warg. Jako że botoks polega na przerwaniu ciągłości skóry drogą iniekcji, profesjonalnie powinien być wykonywany wyłącznie przez lekarzy medycyny estetycznej lub lekarzy ze specjalizacją w kosmetologii.

Przeciwwskazania do botoksu

Podstawowe przeciwwskazania do wstrzyknięcia toksyny botulinowej to:

  • niedawno przebyty zawał serca;
  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • antybiotykoterapia;
  • uszkodzenia skóry i rany w miejscu zabiegu;
  • infekcje, stany zapalne w miejscu zabiegu;
  • gorączka;
  • grypa, przeziębienie i inne stany osłabienia organizmu;
  • choroby skóry w miejscu zabiegu;
  • niewydolność mięśnia sercowego;
  • niewydolność nerek;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Każdorazowo przed wykonaniem botoksu lekarz powinien więc przeprowadzić z pacjentem wywiad zdrowotny, aby w razie konieczności uniemożliwić wstrzyknięcie toksyny.

Zalecenia po botoksie

Przez około 6 godzin od momentu wykonania iniekcji zaleca się rezygnację ze schylania się, skakania, leżenia, dotykania ciała w miejscu wstrzyknięć. Intensywne ćwiczenia są przeciwwskazane przez 3 dni od zabiegu, a nakładanie makijażu przynajmniej przez 24 godziny. Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsce iniekcji w szczególnej czystości, co obejmuje przede wszystkim niedotykanie miejsca wkłucia brudnymi rękami. Przeciwwskazane zabiegi po botoksie: solarium, sauna, gorące kąpiele, krioterapia, nurkowanie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wojas-Pelc A., Jaworek A., Toksyna botulinowa – zastosowanie we współczesnej terapii dermatologicznej, Przewodnik Lekarza, 6/2004.
  2. Vetulani J., Piękna i szczęśliwa Psychologiczne konsekwencje stosowania botoksu w kosmetyce, Postępy Kosmetologii, 1/2012.
  3. Zbrojkiewicz M., Lebiedowska A., Błońska-Fajfrowska B., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, Postepy Hig Med Dosw, 72/2018.
  4. Dover J., Alam M., Toksyna botulinowa, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *