
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wypełnianie zmarszczek materiałem nietrwałym cieszy się ogromną popularnością. Polega na wprowadzeniu w głąb tkanek preparatów samodzielnie rozpuszczających się w skórze, które nadają tymczasowy efekt wypełnienia zmarszczek.
Zabiegi wypełniania zmarszczek materiałem nietrwałym polegają na wprowadzeniu w głąb skóry substancji, które po pewnym czasie ulegają tzw. samoistnej degradacji. Wchłaniające się preparaty wymagają więc ponownego powtórzenia. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie dla kobiet, które nie są do końca zdecydowane na trwałe efekty wygładzenia skóry lub wcześniej nie były zadowolone z efektów poprawy jej wyglądu. Możliwość powtarzania wypełniania zmarszczek daje szansę na zmianę lub korektę niedoskonałości.
Do nietrwałych materiałów wypełniających zmarszczki należy:
Kolagen to związek naturalnie występujący w organizmie. Jako wypełniacz zmarszczek po raz pierwszy został wykorzystany w latach 70 w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na to, że należy do materiałów samodzielnie wchłaniających się wymaga ciągłego uzupełniania, które konieczne jest po upływie 6-12 miesięcy. Kolagen najczęściej stosuje się w redukcji tzw. kurzych łapek, zmarszczek występujących na czole, w obrębie ust, blizn, bruzd nosowo-wargowych czy wypełniania (powiększania) ust.
Kolagen wykazuje silne właściwości wiązania wody, a po podaniu go w tkanki wywołuje niewielki obrzęk, który przyczynia się do wygładzenia powierzchni skóry.
Zabiegi wypełniania zmarszczek lub powiększania ust kolagenem wykonywane są przez lekarza medycyny estetycznej, który przy pomocy cienkiej igły podaje preparat w wybrane miejsca na twarzy.
Efekty zabiegu są natychmiastowe, a niewielki obrzęk skóry jaki jest widoczny po wykonaniu, ustępuje po upływie kilku godzin.
Korzystanie z wypełniaczy tkankowych jakim jest kolagen nie zaleca się u osób z chorobami autoimmunologicznymi, u kobiet w ciąży, matek karmiących piersią, chorobami immunologicznymi oraz ze skłonnościami do tworzenia się blizn.
Kwas hialuronowy to polisacharyd, który tak samo jak kolagen, naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Należy podkreślić, że z wiekiem jego ilość zmniejsza się, co skutkuje pojawianiem się zmarszczek. Wprowadzanie kwasu hialuronowego z zewnątrz w postaci żelu wiąże wodę przyczyniając się do spęcznienia tkanek skóry, a w końcowym efekcie zwiększenia ich napięcia i wygładzenia zmarszczek. Kwas hialuronowy wykorzystuje się w celu redukcji zmarszczek na czole, w obrębie oczu, między brwiami, a także w okolicach ust jako forma ich powiększenia.
Efekty redukcji zmarszczek kwasem hialuronowym utrzymują się na czas 9-12 miesięcy. Po upływie tego okresu zabieg należy powtórzyć.
Dużą zaletą zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego w odróżnieniu od kolagenu jest bardzo niskie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Przeciwwskazania
Po zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym może pojawić się świąd skóry, delikatne zaczerwienienie oraz obrzęk, który utrzymuje się przez około 3 dni.
Metoda przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej należy do najtrwalszych ze wszystkich wyżej wymienionych. Podany materiał utrzymuje się nawet kilka lat. Terapia polega na ostrzykiwaniu danych części twarzy specjalnie przygotowanymi komórkami tłuszczowymi, które zostały pobrane wcześniej z innych okolic ciała np. brzucha, pośladków. W związku z tym, podawany materiał jest w 100% naturalny i nie wywołuje reakcji alergicznych.
Własną tkankę tłuszczową wykorzystuje się do wypełniania zmarszczek na czole, w obrębie oczu, ust oraz bruzd nosowo-wargowych.
Wskazówka
Po podaniu własnej tkanki tłuszczowej w sposób iniekcyjny aż 30% materiału niemal natychmiast zostaje pochłonięte przez tkanki organizmu.
Po wykonaniu zabiegu na skórze pojawia się niewielka opuchlizna i zasinienie, które ustępuje zwykle po upływie kilku dni.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły