Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Toksyna botulinowa to jedna z najskuteczniejszych metod niwelowania oznak starzenia się skóry. Warto podkreślić, że tego rodzaju zabiegi znalazły zastosowanie nie tylko w zabiegach odmładzania, ale również w zmniejszaniu objawów dolegliwości jaką jest nadmierna potliwość.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa to tzw. neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Gram-dodatnie z rodzaju Clostridium botulinum, która odpowiedzialna jest za zatrucie jadem kiełbasianym. Jest to związek, który znajduje zastosowanie zarówno w zabiegach medycyny estetycznej, upiększających oraz z zakresu medycyny w terapii schorzeń, które związane są z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego oraz mięśniowego. Jej działanie polega na blokowaniu acetylocholiny z synapsy nerwowo-mięśniowej czego efektem jest tymczasowe unieczynnienie mięśni szkieletowych.

Mięsień, który nie może ulec skurczom rozluźnia się, dzięki czemu skóra znajdująca się w jego obrębie przestaje intensywnie pracować. Widoczne zmarszczki się wygładzają, z kolei nowe nie powstają w tak szybkim tempie.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w medycynie estetycznej. Związki z zawartością botoksu bazują również na soli fizjologicznej, które podawane są bezpośrednio do mięśnia. Metodę tę uznaje się za minimalnie ryzykowną, w której rzadko występują skutki uboczne takie jak obrzęk, rumień czy ból. Efekty działania toksyny botulinowej zauważalne są po upływie 3-4 dni i utrzymują się przez okres 3-4 miesięcy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Toksynę botulinową wykorzystuje się w celu redukcji zmarszczek mimicznych w obrębie twarzy. Właściwie przeprowadzony zabieg przynosi efekt wygładzenia skóry oraz złagodzenia rysów twarzy. Jednym z najczęściej występujących powikłań jest ryzyko opadania powieki i brwi, a co za tym idzie asymetria twarzy oraz zaburzone widzenie. Następuje to w skutek porażenia ogona mięśnia marszczyciela brwi oraz skroniowej części mięśnia okrężnego oka.

Zobacz również: Mięśnie twarzy – budowa i funkcje.

Z kolei podczas niewłaściwego podania toksyny botulinowej w okolice czerwieni wargowej skutkiem ubocznym jest nieprawidłowe zamykanie ust, ślinienie się oraz asymetria. Toksyna botulinowa podana w okolice szyi może zaburzyć czucie oraz utrudnić swobodne wykonywanie ruchów.

Warto podkreślić, że ze względu na częste występowanie powikłań po zabiegach z zastosowaniem toksyny botulinowej rozpoczęto poszukiwania związków, które wykazują podobnie działanie lecz nie posiadają wysokiego czynnika występowania powikłań. Doskonałym przykładem tego jest peptyd, który wykorzystuje się w kosmetologii o nazwie argirelina.

Toksyna botulinowa różni się od argireliny sposobem dostarczania do organizmu. Pierwszą aplikuje się za pomocą iniekcji, argireline z kolei stosuje się zewnętrznie na skórę w formie kremów, maści oraz masek. Dodatkowo w odróżnieniu od toksyny botulinowej, argirelina jest związkiem nietoksycznym. Oznacza to, że nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Podsumowanie

Preparaty bazujące na toksynie botulinowej są nieustannie badane pod kątem coraz nowszych zastosowań. Dodatkowo wciąż poszukiwane są nowe rozwiązania cząsteczek naśladujących jej działanie. Oznacza to, że substancja ta w przyszłości będzie utożsamiana nie tylko z zabiegami medycyny estetycznej, ale również ze znaczną poprawą jakości życia osób borykających się z kurczliwością mięśni oraz innymi zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi.

Bibliografia

  1. Kozioł A., Werwińska N., Kosmetologia Estetyczna, Toksyna botulinowa – zastosowanie w zabiegach estetycznych i medycynie, 4/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *