Drenaż limfatyczny twarzy, szyi i dekoltu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, który ma na celu usprawnienie i przyspieszenie krążenia chłonki. Polega na wykonywaniu ruchów głaskania, pocierania i uciskania skóry tak, aby przepchnąć nagromadzony pod nią płyn, a także zlikwidować obrzęk, np. wysięki limfatyczne. Zabieg przeprowadzany jest w kierunku węzłów chłonnych.

Drenaż limfatyczny twarzy, szyi i dekoltu

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podczas drenażu limfatycznego nie dochodzi do przekrwienia. Jedynie do przemieszczenia płynu, który znajduje się w tkankach.

Drenaż limfatyczny – metodyka

Dekolt klientki dzielimy na 2 części:

  • pierwsza część: pomiędzy obojczykami, a biustem
  • druga część: na wysokości obojczyków.

 

  1.  Kładziemy ręce w pierwszej części poziomo, a następnie przeciągamy po dekolcie dochodząc do pach i tam uciskamy. Po ucisku „stawiamy” ręce na kciuki i przechodzimy do pozycji wyjściowej na dekolt. Ruch powtarzamy 3 razy.
  2. Na drugiej części kładziemy kciuki, palce 2 i 3 tak, aby objęły obojczyk. Uciskając przeciągamy w kierunku do pach, kończąc uciskiem.
  3. Z okolic pachowych przechodzimy w kierunku szyi poprzez „stawianie” palców. Przemieszczając się po szyi, delikatnie ją uciskamy. Następnie przechodzimy na dekolt, a stamtąd w kierunku pachowym, gdzie delikatnie uciskamy.
  4. Obejmujemy pacami 2 i 3 podbródek, które przeciągamy aż do uszu i uciskamy. Schodzimy po szyi w dół uciskając przed obojczykami. Następnie kierujemy się na dekolt, a stąd w kierunku pachowym, gdzie delikatnie uciskamy.
  5. Palcami 2 i 3 obejmujemy usta, którymi następnie kierujemy się do uszu i tam uciskamy. Powtarzamy punkt 5.
  6. Palec 2,3 i 4 prowadzimy płasko od nosa do skroni gdzie uciskamy. Powtarzamy ruch na ustach, podbródku, szyi i dekolcie.
  7. Pierwszy palec prowadzony jest po górnej powiece, drugi po dojnej do skroni gdzie uciskamy. Powtarzamy na nosie, ustach, podbródku, szyi i dekolcie.
  8. Kciuki układamy na skroniach, pozostałe palce pionowo lub poziomo, a następnie przeciągamy limfę do skroni, gdzie uciskamy. Powtarzamy poprzednie ruchy zgodnie z kolejnością.
  9. Wykonujemy ruch ściągający od słabszego ruchu na czole do mocnego na dekolcie. Ściągamy limfę z czoła, przechodzimy dalej (obejmując razem oczy i nos, a następnie usta i podbródek) do szyi na dekolt.

Zasady obowiązujące w drenażu limfatycznym

  1. Uwzględniamy wskazania i przeciwwskazania.
  2. Zabieg wykonujemy od obwodu w kierunku ujść żylnych.
  3. Nie przepychać limfy z obwodu jeżeli jej dopływ do ujść żylnych jest ograniczony. Udrażniamy więc na samym początku większe pnie limfatyczne i węzły chłonne położone bliżej ujścia. Dopiero później przepychamy chłonkę z obwodu.
  4. W trakcie zabiegu pacjent ułożony jest w pozycji drenażowej, która ułatwia odpływ limfy.
  5. Zabieg drenażu limfatycznego wykonujemy powoli, ponieważ limfa ma bardzo wolne tempo przepływu. Każdy ruch powtarzamy od 3 do 5 razy.
  6. Ruchy wykonujemy z umiarkowaną siłą, aby nie spowodować intensywnego przekrwienia tkanek.
  7. Czas trwania zabiegu częściowego drenażu limfatycznego wynosi maksymalnie 20 minut.
  8. Czas trwania zabiegu całościowego drenażu limfatycznego wynosi maksymalne 60 minut.
  9. Masaż limfatyczny może być wykonywany codziennie. Najlepsze efekty uzyskuje się jednak stosując go 2-3 razy w tygodniu.
  10. Ilość zabiegów w serii może być nieograniczona. Wszystko zależy od postępów przy likwidacji danego schorzenia. Średnia zabiegów w serii to 10-20 w okresie dwu, trzy tygodniowym.
  11. W przypadku gdy pacjent leczony jest drenażem limfatycznym może towarzyszyć mu terapia farmakologiczna. W pierwszej kolejności stosuje się terapię masażu limfatycznego.
  12. Gdy pacjent miał wykonywany zabieg mezoterapii należy odczekać 48 godzin. Po upływie tego czasu można wykonać drenaż limfatyczny.

Wskazania

Przeciwwskazania

  • najmniejsza infekcja organizmu;
  • otwarte rany;
  • nowotwory;
  • stany po operacyjnym usunięciu nowotworów;
  • gorączka;
  • czynna gruźlica płuc;
  • niewyrównana niewydolność serca;
  • ostre stany zapalne;
  • duże żylaki;
  • guzki niewiadomego pochodzenia;
  • choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *