Zmarszczki atroficzne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmarszczki atroficzne to zmiany w obrębie skóry, które tworzą się w okresie okołomenopauzalnym. Wiążą się bezpośrednio ze zmianami w gospodarce hormonalnej, a w szczególności ze spadkiem poziomu estrogenów w związku z wygasaniem czynności hormonalnej jajników. Nie ma sposobów na całkowite zapobieganie im, można jednak zmniejszać ich widoczność domowymi metodami i profesjonalnymi zabiegami kosmetologicznymi.

Zmarszczki atroficzne

Zmarszczki atroficzne – przyczyny

Zmarszczki atroficzne są konsekwencją pojawiających się wraz z wiekiem zmian w fizjologii i funkcjach skóry oraz tzw. atrofii skóry, czyli procesu stopniowego zanikania tkanek. Jest to zjawisko, które pojawia się u każdego człowieka na pewnym etapie życia, w związku z czym nie ma możliwości zahamowania go czy odwrócenia. Komórki skóry właściwej stają się wówczas mniej aktywne, w związku z czym następuje wyraźne zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny. Ryzyko pojawiania się zmarszczek atroficznych jest zwiększone u kobiet w okolicach menopauzy, zatem w wieku około 50. roku życia. Właśnie wtedy spada poziom estrogenów w związku z wygasaniem czynności hormonalnej jajników, a co się z tym wiąże, dochodzi do wyraźnego spowolnienia produkcji kolagenu (proces ten rozpoczyna się w 25. roku życia, jednak przy menopauzie wyraźnie się pogłębia). Brak kolagenu sprawia, że zmarszczki pojawiają się bardzo szybko i są głębsze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto zaznaczyć, że choć zmarszczki atroficzne to najczęściej rezultat starzenia się skóry, mogą tworzyć się w odpowiedzi na nadmierną ekspozycję ciała na promieniowanie UV, stosowanie niektórych leków, np. sterydów, palenie papierosów, stres, schorzenia układowe, a nawet niektóre, błędne wykonane zabiegi kosmetyczne.

Zmarszczki atroficzne – jak wyglądają?

Podczas starzenia się organizmu w obrębie naskórka dochodzi do spłaszczenia granicy skórno-naskórkowej i osłabienia dostarczenia substancji odżywczych do głębszych warstw skóry. Staje się ona szara i zmęczona, pojawiają się głębsze zmarszczki i fałdy, naskórek staje się cieńszy, warstwa rogowa natomiast ulega pogrubieniu. W konsekwencji tego skóra zaczyna wiotczeć. Pojawiają się zmiany naczyniowe w postaci przejściowego lub utrwalonego zaczerwienienia skóry. Zmarszczki atroficzne często przyjmują postać siateczki drobnych linii i współwystępują z przebarwieniami. Towarzyszą im zmarszczki grawitacyjne, które są już głębsze, a także zmarszczki mimiczne zlokalizowane wzdłuż naturalnych zagłębień skóry pojawiających się w związku z mimiką twarzy, a więc czynnością tzw. mięśni wyrazowych.

Zmarszczki atroficzne – sposoby

Przy zmarszczkach atroficznych można zdecydować się na profesjonalne zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, do których należą:

  • iniekcje kwasem hialuronowym – pozwalają wypełnić naturalne, pogłębiające się wraz z wiekiem zagłębienia w skórze, eksponują owal twarzy, podnoszą opadające tkanki (np. kąciki ust czy oczu). Dodatkowo nawilżają skórę, co pośrednio zmniejsza widoczność zmarszczek różnego rodzaju;
  • iniekcje toksyną botulinową – zabieg zwany potocznie botoksem, który wyraźnie wygładza skórę, znosząc czynność większości mięśni mimicznych. Efekty utrzymują się do 6 miesięcy;
  • fotoodmładzanie laserem – biostymulacja tkanek przy użyciu światła emitowanego przez laser. Zabieg wywołuje przegrzanie skóry, doprowadza do przebudowy i skracania włókien kolagenowych i włókien elastynowych, a także do pobudzania i wytwarzania nowych włókien;
  • masaże Kobidomasaż twarzy, głowy, szyi i dekoltu składający się z kilku etapów, w tym drenażu, masażu tkanek głębokich i elementów akupresury. Odmładza skórę, zwiększa jej napięcie i zmniejsza widoczność zmarszczek. Jest przy tym wyjątkowo przyjemny;
  • kinesiotaping estetyczny twarzytaping twarzy pozwala na uniesienie skóry i wzrost jej napięcia, a także poprawia krążenie miejscowe i przeciwdziała obrzękom.

W warunkach domowych niezwykle ważne jest systematyczne stosowanie peelingów i masek regenerujących, a także prawidłowa fotoprotekcja przy użyciu kremów z filtrami UV. Każdego dnia przy wieczornej pielęgnacji rekomenduje się ponadto wykonanie 10-minutowego masażu twarzy i szyi – ręcznie, przy pomocy kamienia gua sha lub rollera jadeitowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szpanka J., Dębowska R., Rogiewicz K., Eris I., rFGF1 w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, Dermatologia Praktyczna, 1/2013.
  2. Grządziel P, Goździalska A. Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(1):3-10.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *