Włókna kolagenowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Włókna kolagenowe to struktury utworzone przez kolagen, naturalne białko organizmu człowieka, stanowiące nawet 30% całej puli białek ustroju. Cząsteczki tego związku mogą łączyć się ze sobą, tworząc większe elementy zwane włóknami. Włókna natomiast budują między innymi skórę, narządy wewnętrzne, tkankę łączną, na której zawieszone są narządy oraz powierzchnie stawowe.

Włókna kolagenowe

 

Włókna kolagenowe – charakterystyka

Włókna kolagenowe zbudowane są z pojedynczych cząsteczek kolagenu. Do dnia dzisiejszego wyodrębniono aż 29 jego rodzajów, a każdy z nich znajduje się w innym miejscu i pełni inne funkcje. Największe ilości kolagenu znajdują się w skórze i w stawach, właśnie dlatego wszelkie niedobory kolagenu w pierwszej kolejności objawiają się bólami stawów oraz spadkiem jędrności i elastyczności skóry. Pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, a rany gorzej się goją. Włókna kolagenowe składają się z aminokwasów (m.in. glicyna, prolina i hydroksyprolina), dlatego aby mogła zajść naturalna synteza kolagenu, niezbędna jest urozmaicona dieta bogata w aminokwasy, a także witaminę C.

Fizjologiczna synteza kolagenu zaczyna maleć od 25. roku życia, a spadek ten jeszcze bardziej przyspiesza w okolicach 30. roku życia. Całkowitemu zahamowaniu ulega po ukończeniu 60 lat. Za tworzenie się włókien kolagenowych w dużym stopniu odpowiadają fibroblasty.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niedobór kolagenu

Główną przyczyną niedoboru kolagenu w organizmie jest upływ lat. Z każdym kolejnym rokiem od momentu ukończenia 25 lat omawianego białka będzie coraz mniej, co stanowi nieodłączną, naturalną część starzenia się. Istnieje jednak wiele czynników ryzyka przyspieszających utratę kolagenu. Zaliczamy do nich:

  • silny stres, zwłaszcza ten przewlekły;
  • częste ekspozycje na promieniowanie UV;
  • palenie papierosów;
  • brak snu;
  • nadużywanie alkoholu;
  • niezdrowa dieta bogata w żywność przetworzoną, słodycze i fast-foody, a uboga w witaminy, minerały, białko i NNKT;
  • częsta i długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia środowiska, w tym praca z pyłami;
  • niektóre choroby autoimmunologiczne.

Niedobór kolagenu na samym początku uwidacznia się w postaci zmarszczek, wiotkości i pogorszenia elastyczności skóry. Jest ona szara, pozbawiona blasku, a ewentualne uszkodzenia trudniej się goją. Niedobór kolagenu możemy zaobserwować po kilku lub kilkunastu minutach leżenia, po którym gdy wstaniemy na ciele pozostają czerwone ślady i odbicia po pościeli. Jest to naturalne po całej, przespanej nocy w jednej pozycji. Jeśli jednak nawet krótki odpoczynek skutkuje odkształceniami skóry, świadczy to o braku związków odpowiadających za jej elastyczność i jędrność.

Kolejnym objawem charakterystycznym dla niedoborów kolagenu jest ból stawów. Dolegliwość pojawia się podczas intensywnych aktywności wymagających obciążania stawów, a u starszych osób podczas ćwiczeń w pełnym zakresie ruchomości. Typowe są: sztywność stawów, trzeszczenie i chrupanie w stawach, a także wzrost ryzyka choroby zwyrodnieniowej, osteoporozy i innych schorzeń aparatu ruchu.

Co wzmacnia włókna kolagenowe?

Jeśli chcemy, aby włókna kolagenowe w organizmie miały wysoką jakość i aby cząsteczki kolagenu były syntezowane w maksymalnym zakresie możliwości fibroblastów, należy przede wszystkim dbać o styl życia. Konieczne jest unikanie palenia papierosów, długotrwałego opalania się i przebywania na silnym słońcu bez zabezpieczeń (takich jak filtry przeciwsłoneczne), a także stresu. Dieta powinna być bogata w witaminę C, pełnowartościowe białka oraz witaminę E, jak również w pełen pakiet składników mineralnych. Należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, ponieważ woda również jest podstawowym składnikiem skóry, stawów i wszystkich innych tkanek ludzkiego organizmu.

Zobacz również: W czym jest kolagen?

Kluczowa jest również suplementacja, którą należy wprowadzić po 25. roku życia. Gdy naturalna produkcja kolagenu w organizmie spada, należy dostarczać go z zewnątrz, aby uzupełniać jego bieżące straty. W tym celu najlepiej wybrać naturalny kolagen do picia (wołowy lub rybi). Cieszy się on największą biodostępnością w układzie pokarmowym człowieka. Po spożyciu trafi on w miejsca największego zapotrzebowania, wyrównując straty. Jednocześnie warto suplementować kwas hialuronowy, który wpływa na utrzymanie odpowiedniej wilgoci w tkankach.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
  2. Shanahan C., DNA żywienia, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2019.
  3. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne, 2/2016.
  4. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  5. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  6. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *