
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zmiany naczyniowe na twarzy i kończynach dolnych należą do najczęściej występujących dolegliwości w gabinecie kosmetycznym. Najczęściej pojawiające się zmiany o patologicznym podłożu naczyniowym to przede wszystkim teleangiektazje, rumień oraz naczyniaki.
Zmiany naczyniowe oraz związane z nimi dolegliwości należą do grupy chorób cywilizacyjnych. Należy podkreślić również fakt, że postępujący proces starzenia się organizmu polega na rozwoju tego rodzaju zmian w układzie naczyniowym. Do najczęściej występujących zmian naczyniowych w obrębie twarzy oraz kończyn dolnych należą:
Teleangiektazje to trwale rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez warstwy naskórka. Mogą występować jako pojedyncze lub mnogie, zlewające się zmiany. Ponadto wykazywać mogą charakter pierwotny, który zwykle powiązany jest z wrodzonymi wadami rozwojowymi tętnic i żył oraz wtórny będąc efektem działania niepożądanych czynników środowiska zewnętrznego, współistniejących chorób oraz przyjmowania leków.
Trwale rozszerzone naczynia krwionośne na nogach noszą nazwę wenektazje. Przyczyną ich powstawania są przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, ciąża, doustna antykoncepcja hormonalna, nadwaga, otyłość oraz palenie papierosów.
Do ich głównych objawów należy:
Leczenie teleangiektazji oraz wenektazji obejmuje zabiegi laserowe, elektrokoagulację oraz skleroterapię. Skleroterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia zmian naczyniowych kończyn dolnych o średnicy większej niż 2 mm. Procedura zabiegowa polega na podaniu do światła naczynia związków, które je uszkadzają.
Wśród nich wyróżnia się trzy podstawowe grupy:
Po przeprowadzeniu zabiegu pacjent przez kilka dni stosuje terapię uciskową.
Przeciwwskazania
Naczyniaki należą do grupy łagodnych nowotworów naczyniowych, które dotyczą dzieci. Powstają z rozwijających się komórek śródbłonka. Zmiany lokalizują się na twarzy oraz owłosionej skórze głowy. Duża część naczyniaków ulega wchłonięciu między 7 a 10 rokiem życia dziecka. Niekiedy pozostawiają po sobie ślad w postaci teleangiektazji, przebarwień lub nadmiernie rozciągniętej skóry.
Ze względu na samodzielne wchłanianie się naczyniaków ich leczenie jest niekiedy problematyczne. Mimo to niezbędne kroki w celu usunięcia zmian podejmuje się w sytuacji, w której dochodzi do ich rozrostu, krwawienia lub powstawania owrzodzeń. W zabiegach usuwania naczyniaków wykorzystuje się laser:
W sytuacjach kiedy naczyniaki zagrażają życiu pacjenta stosuje się usuwanie chirurgiczne, terapię kortykosteroidami lub interferonem.
Znamiona naczyniowe płaskie powstają na skutek rozszerzonych drobnych naczyń włosowatych oraz naczyń znajdujących się obrębie warstwy siateczkowej skóry właściwej. Posiadają zabarwienie od różowego do żywo czerwonego, które zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Znaczna ich część jest trwała. Miejscem gdzie najczęściej występują jest głowa oraz twarz, jednak mogą być to również kończyny dolne.
Metody leczenia naczyniaków obejmują przede wszystkim zabiegi laserowe. Ze względu na wysoką bolesność podczas terapii często stosuje się znieczulenie miejscowe. Po wykonaniu zabiegu na skórze zauważalny jest obrzęk, rumień, zasinienie, uszkodzenie warstw naskórka oraz pęcherze.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Mam nadzieję że mnie te choroby nie dotyczą..?
Moja mama ma żylaki i problemy z naczynkami, więc pomyślałam, że warto rzucić okiem (w myśl „jaka matka, taka córka 😉 ). Na szczęście jeszcze nie widzę u siebie tego typu dolegliwości, ale postaram się pamiętać, tak na wszelki wypadek! 🙂
Sama mam problem z cerą naczynkową – tak samo na twarzy, jak i na nogach coraz częściej pojawiają mi się czerwone pajączki…;0