Mięśnie wyrazowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięśnie wyrazowe (łac. musculi faciales, inaczej: mięśnie mimiczne) lokalizują się w obrębie głowy i twarzy. Odpowiadają za nadawanie jej charakterystycznej mimiki, np. podczas rozmowy czy wyrażania emocji. Są kluczowe dla niewerbalnej mowy ciała. Ich wykorzystanie na przestrzeni wielu lat sprawia, że na ich przebiegu mogą pojawiać się tzw. zmarszczki mimiczne.

Mięśnie wyrazowe

Mięśnie wyrazowe – lista

Mięśnie wyrazowe dzieli się na następujące grupy:

Mięśnie wyrazowe nie przytwierdzają się do kości lub przytwierdzają się do niej wyłącznie na jednym końcu, co odróżnia je np. od mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych odpowiadających za ruch kończyn. Najczęściej ich przyczepy umiejscawiają się w obrębie skóry lub błony śluzowej, w związku z czym nie posiadają one swoich własnych powięzi.

Mięśnie wyrazowe – charakterystyka

Poszczególne mięśnie wyrazowe mogą być silniej lub słabiej rozwinięte u poszczególnych osób, dlatego też mimika ludzi może być tak różna (bardziej lub mniej ekspresyjna). To kwestia indywidualna, zależna w dużej mierze od budowy anatomicznej, predyspozycji i wykorzystania danych mięśni na co dzień. Tworzą najbardziej powierzchowną warstwę mięśni w obrębie twarzoczaszki. Ich przyczepy początkowe lokalizują się bezpośrednio na okostnej, ewentualnie na sąsiadujących mięśniach. Z kolei przyczepy końcowe znaleźć można albo na innych mięśniach wyrazowych, z którymi się wiążą, albo w tkance łącznej skóry.

Mięśnie wyrazowe – funkcje

Mięśnie wyrazowe tak naprawdę spełniają niezwykle wiele funkcji. Przede wszystkim:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • uczestniczą w mówieniu, jedzeniu, oddychaniu, mrużeniu oczu, chroniąc je przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym;
  • są unerwione czuciowo, umożliwiając szczegółowy odbiór bodźców tego typu;
  • mogą poruszać skórą twarzy, nadając jej odpowiedni wyraz związany z ekspresją emocji, co stanowi ważny aspekt komunikacji międzyludzkiej.

Mięśnie wyrazowe kurczą się i tym samym napinają skórę w okolicach twarzy, zmieniając jej kształt oraz wygląd. Właśnie dzięki nim z łatwością można rozpoznać, czy dana osoba jest smutna, szczęśliwa, zła czy przestraszona. W momencie rozkurczu mięśni skóra pod wpływem swej sprężystości powraca do pierwotnego stanu.

Mięśnie wyrazowe w kosmetologii

Mięśnie wyrazowe są ważne dla jak najdłuższego zachowania młodego, jędrnego wyglądu skóry oraz opóźniania powstawania zmarszczek mimicznych. W tym celu wykonuje się m.in. masaże twarzy (np. masaż Kobido, masaż kamieniem gua sha, masaż rollerem jadeitowym lub klasyczny masaż kosmetyczny twarzy), taping twarzy czy ćwiczenia mięśni twarzy. Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszy się też tzw. joga twarzy. Podstawowe ćwiczenia oddziałujące na omawiane mięśnie to:

  • zamykanie na zmianę lewej i prawej powieki;
  • unoszenie kącików ust, a następnie unoszenie wyłącznie jednego;
  • wykonywanie okręgów czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzka;
  • liczenie czubkiem języka zębów;
  • składanie ust w „dziubek”;
  • marszczenie brwi, unoszenie brwi.

Jest ich oczywiście znacznie więcej, a każdy mięsień wyrazowy można uaktywnić, wykonując nim odpowiednią pracę. Podczas ćwiczeń można wykonywać masaże, co dodatkowo je zaktywizuje. Warto wspomnieć, że mięśnie wyrazowe ćwiczy się też przy niektórych problemach zdrowotnych, np. porażeniu nerwu twarzowego.

Zobacz również: Fizjoterapia w porażeniu nerwu twarzowego.

Unerwienie mięśni wyrazowych

Za unerwienie mięśni wyrazowych odpowiada w największym stopniu nerw twarzowy (VII nerw czaszkowy). To właśnie jego porażenie manifestuje się jednostronnym opadaniem i niewydolnością twarzy po stronie porażenia. Uzupełnieniem unerwienia podstawowego jest to prowadzone przez gałązki nerwu trójdzielnego (nerw czaszkowy V).

Unaczynienie mięśni wyrazowych

Za unaczynienie mięśni wyrazowych odpowiadają zwłaszcza tętnice skroniowe głębokie, gałęzie tętnicy szczękowej, tętnica skroniowa środkowa, tętnica żwaczowa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Wydro M., Starzenie się twarzy i szyi, Medycyna Estetyczna, 9/2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *