Obrzęk

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Obrzęk (łac. oedema) to pojęcie, które może być stosowane w odniesieniu do kilku różnych patologicznych zjawisk w organizmie człowieka, przeważnie jednak jest konsekwencją nagromadzenia się wody lub limfy w tkankach. Może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania terapeutyczne. Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje obrzęków, opisane dokładnie poniżej.

Obrzęk

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny jest konsekwencją zastoju limfy i objawia się nabrzmieniem części ciała, której dotyczy, najczęściej kończyn dolnych lub kończyn górnych, ponieważ w dystalnych odcinkach ciała krążenie jest z reguły gorsze. Może mieć charakter pierwotny (np. wskutek wrodzonych zbyt wąskich naczyń limfatycznych) oraz wtórny, wywołany:

 • usunięciem węzłów chłonnych podczas leczenia choroby nowotworowej;
 • infekcjami grzybiczymi, infekcjami pasożytniczymi, infekcjami wirusowymi czy infekcjami bakteryjnymi;
 • chemioterapią i radioterapią;
 • ostrym stanem zapalnym naczyń limfatycznych;
 • chorobami autoimmunologicznymi;
 • cukrzycą;
 • złamaniami, zwichnięciami, skręceniami i innymi kontuzjami ortopedycznymi;
 • zbyt długim noszeniem obcisłych ubrań;
 • ciążą;
 • długotrwałym unieruchomieniem;
 • całkowitym brakiem aktywności fizycznej, siedzącym trybem życia.

Początkowo taki obrzęk zwykle przebiega bez większych objawów i bezbólowo. W stopniu I pojawić się może ociężałość kończyn, mrowienie czy drętwienie, zaś w stopniu II dołącza do tego ból oraz zmniejszenie zakresu ruchomości zajętej części ciała. Obrzęk limfatyczny w stopniu III nazywa się słoniowacizną. Opuchlizna jest wówczas bardzo duża, a skóra stwardniała, czemu towarzyszy wzrost ryzyka infekcji. Leczenie polega na modyfikacji nawyków (zdrowa dieta z ograniczeniem spożycia soli, aktywność fizyczna, unikanie palenia papierosów), farmakoterapii oraz fizjoterapii (największe znaczenie ma drenaż limfatyczny).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Masaż limfatyczny.

Obrzęk żylny

Obrzęk żylny wiąże się z chorobami układu krążenia i nie jest tym samym, co obrzęk limfatyczny, choć za jego wystąpienie także w dużej mierze odpowiada niewydolność układu limfatycznego. Przyczyną obrzęku żylnego jest zwykle przewlekła niewydolność żylna lub zakrzepica, zaś na obraz kliniczny tych problemów, poza obrzękiem, składają się: żylaki, zmiany odżywcze skóry, dolegliwości subiektywne, takie jak ból, kurcze mięśniowe, parestezje, swędzenie. Taki obrzęk najczęściej lokalizuje się w kończynach dolnych i wiąże się nie tylko z nagromadzeniem limfy, ale i wzrostem ciśnienia hydrostatycznego w odcinku żylnym włośniczek oraz spadkiem ciśnienia onkotycznego osocza. Leczenie powinno być przyczynowe, dąży się do ustabilizowania choroby podstawowej i poprawy krążenia. Niekiedy konieczny jest zabieg.

Obrzęk kardiogenny

Obrzęk kardiogenny najczęściej dotyczy płuc i jest konsekwencją ostrej lewokomorowej niewydolności mięśnia sercowego. Spowodowany jest wzrostem ciśnienia hydrostatycznego w żyłach i kapilarach płucnych, przekraczającym wartość ciśnienia osmotycznego. Efektem tego zjawiska jest właśnie obrzęk płuc, który prowadzi do spadku ich pojemności, ograniczenia wentylacji i upośledzenia dyfuzji. Obrzęk płuc może być śródmiąższowy lub pęcherzykowy. Charakterystycznymi objawami omawianego problemu są:

 • szybko narastająca duszność i zaburzenia oddychania;
 • przyspieszone oddychanie;
 • płytkie wdechy, niemożność głębokiego zaczerpnięcia powietrza;
 • sinica lub bladość powłok skórnych;
 • zlewne, zimne poty.

Leczenie powinno być natychmiastowe. Opiera się na farmakoterapii, zwłaszcza podaniu nitrogliceryny w pompie w ciągłym wlewie.

Obrzęk tłuszczowy

Ostatnim podstawowym rodzajem jest obrzęk limfatyczny, będący konsekwencją zwyrodnienia tkanki tłuszczowej. Wyróżnia się upośledzonym, symetrycznym rozmieszczeniem podskórnej tkanki tłuszczowej, czemu towarzyszy obrzęk i zniekształcenie określonych obszarów ciała, zwłaszcza kończyn dolnych. Dokładne przyczyny problemu nie są znane, choć uważa się, że największe znaczenie mają problemy hormonalne. Charakterystyczny jest ból i pieczenie podczas ucisku obrzęku tłuszczowego, a także ciągłe uczucie napięcia. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest kompresjoterapia i drenaż limfatyczny.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Bieda J., Bączyk M., Łuczak J., Obrzęk limfatyczny – wartość diagnostyczna i prognostyczna limfoscyntygrafii dynamicznej kończyn górnych u pacjentek po mastektomii, Polska Medycyna Paliatywna, 2/2003.
 2. Mościcka P., Cwajda-Białasik J., Szewczyk M., Jawień A., Przewlekła niewydolność żylna – obraz kliniczny, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran, 2019.
 3. Grabowski M., Kardiogenny obrzęk płuc, Medycyna po Dyplomie.
 4. Obrzęk lipidowy (tłuszczowy). Poradnik dla pacjentek, Koln 2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *