Akupresura

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Akupresura to metoda lecznicza wykorzystywana w medycynie alternatywnej, wywodząca się z Chin. Polega na uciskaniu określonych punktów na ciele, które w praktyce stanowią odpowiedniki narządów wewnętrznych. Przepływa przez nie wewnętrzna energia, dlatego stymulacja tych punktów wykazuje szereg zdrowotnych właściwości.

Akupresura

Na czym polega akupresura?

Mówiąc w skrócie, akupresura polega na głaskaniu, masowaniu i uciskaniu określonych punktów zlokalizowanych na całym ciele. Są to tzw. punkty akupresurowe, odpowiadające za czynność i kondycję narządów oraz całych układów. Największe ilości takich punktów znajdują się na dłoniach i na stopach, opracowywanie stóp ma swoją odrębną nazwę (refleksologia). Uciskając je, odblokowujemy energię i uśmierzamy ból, jednak nie leczymy przyczyn dolegliwości. Dlatego wskazana jest szersza, bardziej kompleksowa terapia.

Najczęściej akupresurę łączy się z masażem chińskim, co daje dodatkowe korzystne efekty: rozluźnienie, uwolnienie od stresu i napięć mięśniowych oraz odpoczynek. W zależności od tego, co dolega pacjentowi, uciskane będą kolejno punkty odpowiedzialne za chore czy bolesne miejsca. W akupresurze podstawą jest więc znajomość anatomii, ale także lokalizacji poszczególnych punktów oraz narządów, które na nie rzutują.

Przed zabiegiem i w jego trakcie istotne jest rozluźnienie pacjenta, co wpływa na efekty. Znaczenie ma także intensywność i rodzaj wykonywanych technik. Przy silnych dolegliwościach bólowych terapię przeprowadza się nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, zaś przy dolegliwościach przewlekłych stawia się na nieco mocniejsze opracowywanie punktów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Akupresura – wskazania

Akupresura jest jedną z bezpieczniejszych metod pracy z ludzkim ciałem, nie powoduje również skutków ubocznych. Dlatego warto wykorzystać jej zalety w ostrych i przewlekłych dolegliwościach dotyczących niemal każdego układu. Najczęściej akupresurę wykorzystuje się przy następujących problemach zdrowotnych:

Akupresurę można wykorzystać przy wszelkich dolegliwościach bólowych. Z kolei refleksologia może wspomóc pracę dowolnego narządu wewnętrznego np. płuc, trzustki, śledziony, grasicy, narządu wzroku czy mózgu. Wskazania do akupresury dzieli się również na tzw. sfery:

  • poprawa życia seksualnego – poprzez poprawę przepływu energii seksualnej, leczenie impotencji, niskiego libido, przedwczesnego wytrysku;
  • poprawa urody – poprzez poprawę krążenia krwi, co wpływa na lepsze odżywienie skóry. Dodatkowo metoda zmniejsza widoczność zmarszczek;
  • leczenie dolegliwości bólowych – bez względu na układ, z którego one pochodzą;
  • łagodzenie bólu emocjonalnego – leczenie wszelkich zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, np. konsekwencji nadmiernego stresu, nerwicy, depresji, pobudzenia.

Warto wspomnieć, że akupresura może być jednocześnie niezwykle przyjemnym sposobem na spędzanie czasu. Można wybrać się na zabieg celem odprężenia ciała i umysłu.

Zobacz również: Igłoterapia.

Akupresura – przeciwwskazania

Choć akupresura jest metodą bezpieczną, nie zawsze można po nią sięgnąć. Głównymi przeciwwskazaniami są:

  • grzybica skóry w miejscu opracowywanych punktów;
  • otwarte rany skóry, odleżyny, oparzenia i wszelkie inne uszkodzenia skóry w miejscu opracowywanych punktów;
  • stan bezpośrednio po zawale serca;
  • zakrzepica tętnic wieńcowych;
  • zagrożona ciąża oraz ciąża w I trymestrze;
  • zaawansowana choroba nowotworowa.

Chcąc skorzystać z zalet akupresury, należy udać się do doświadczonego specjalisty, który odbył stosowne szkolenia w tym zakresie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gach M., Akupresura – najskuteczniejsze punkty, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
  2. Turgeon M., Akupresura bez tajemnic, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2003.

 

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *