Przebarwienia pozapalne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przebarwienia pozapalne są częstą konsekwencją procesu zapalnego toczącego się w skórze, zarówno w odpowiedzi na choroby przewlekłe, jak i np. na nadmierne promieniowanie słoneczne czy błędy podczas bardziej wymagających zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Przybierają charakterystyczną postać i są dla pacjenta zawsze sporym defektem estetycznym. Na szczęście istnieją nowoczesne metody zmniejszania lub nawet całkowitego usuwania takich przebarwień.

Przebarwienia pozapalne

Przebarwienia pozapalne – przyczyny

Przebarwienia pozapalne mogą tworzyć się wskutek wielu problemów zdrowotnych. Najczęściej są nimi:

W pojawianiu się przebarwień pozapalnych kluczową rolę odgrywają predyspozycje genetyczne, niewłaściwa pielęgnacja skóry oraz rozdrapywanie zmian skórnych, które pojawiają się w przebiegu chorób. Czynnikiem ryzyka są również ukąszenia owadów, mechaniczne uszkodzenia skóry czy reakcje alergiczne. Przebarwienie pozapalne może pojawić się po zabiegu wymagającym naruszenia ciągłości skóry, zarówno z zakresu medycyny estetycznej, jak i klasycznej medycyny.

Zobacz również: Przebarwienia na twarzy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przebarwienia pozapalne – objawy

Przebarwienia pozapalne przybierają postać niewielkich, brązowych plamek na powierzchni skóry i choć najczęściej lokalizują się w obrębie twarzy, mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Nierzadko są nieestetyczną, ciemniejszą otoczką wokół blizn, np. blizn potrądzikowych. Zdarza się, że przebarwienia pozapalne ustępują samoistnie, co zależy w dużej mierze od ogólnej kondycji skóry, stanu odżywienia organizmu, ogólnego stanu zdrowia i sposobu pielęgnacji. Nie jest to jednak regułą. Jeśli nie dojdzie do zniknięcia przebarwień pozapalnych w ciągu kilku tygodni, z pewnością nie dojdzie do tego samoistnie także w późniejszym czasie.

Przebarwieniom pozapalnym nie towarzyszą żadne inne dolegliwości, takie jak:

Są wyłącznie defektem kosmetycznym i to właśnie z tego powodu ludzie szukają profesjonalnej pomocy lekarza lub kosmetologa.

Przebarwienia pozapalne – leczenie

Leczenie przebarwień jest dość trudne i czasochłonne, jednak istnieje tak wiele metod, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wciąż największą popularnością cieszy się laseroterapia, w tym np. laser rubinowy typu Q-swich, który emituje światło czerwone o długości fali 694 nm, przenikające w głąb skóry na około 1 mm. Inną także skuteczną metodą jest zastosowanie Lasera Nd: Yag Q-swich, emitującego promieniowanie podczerwone o długości fali 1064 nm. Laseroterapia jest bezpieczna i skuteczna, wymaga jednak kilkukrotnego powtórzenia zabiegu. Inną formą działania jest krioterapia wykorzystująca właściwości fizyczne ciekłego azotu oraz dwutlenku węgla. Komórki barwnikowe ulegają zniszczeniu poprzez niską temperaturę. Krioterapia pomaga w eliminacji plam soczewicowatych oraz rogowacenia słonecznego, a nierzadko także przebarwień pozapalnych.

Na przebarwienia pozapalne stosuje się także mezoterapię igłową, polegającą na wstrzykiwaniu bezpośrednio w skórę za pomocą niezwykle drobnych i cienkich igiełek składników odżywczych i regenerujących. Mogą mieć one także właściwości delikatnie wybielające. Systematyczne wykonywanie mezoterapii przekłada się na rozjaśnienie niektórych przebarwień, intensywne nawilżenie skóry, poprawę jej elastyczności i jędrności, a nawet optyczne zmniejszenie niektórych zmarszczek.

W gabinecie kosmetologicznym wykonuje się ponadto profesjonalne peelingi, zazwyczaj z wykorzystaniem kwasu azelainowego. Wycisza skórę, wspomagając terapię stanów zapalnych i rozjaśniając przebarwienia. Domowe peelingi nie są aż tak skuteczne, dlatego przy przebarwieniach pozapalnych najlepiej szukać profesjonalnego wsparcia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Reszke R., Szepietowski J., Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy, Przegl Dermatol 2016, 103, 337–343.
  2. Czerwonka W., Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
  3. Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *