Liszaj płaski

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Liszaj płaski jest przewlekłą chorobą skóry oraz błon śluzowych, która objawia się zmianami skórnymi w postaci grudek oraz uciążliwym świądem. Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak wśród nich wyróżnia się procesy autoimmunologiczne.

Liszaj płaski

Liszaj płaski

Liszaj płaski to przewlekła choroba wykazująca charakter zapalny. Jej objawy najczęściej obejmują skórę oraz błony śluzowe. Niekiedy zmiany mogą pojawić się na płytce paznokciowej lub narządach płciowych.

Należy podkreślić, że jedną z najgroźniejszych odmian liszaja jest liszaj rozwijający się w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Istnieje powszechna opinia, że z tego rodzaju zmian może rozwinąć się nowotwór jamy ustnej.

Choroba może występować w różnej formie. W związku z tym wyróżnia się liszaj:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • nadżerkowy;
  • guzkowy;
  • pęcherzowy;
  • zanikowy;
  • mieszkowy;
  • barwnikowy.

Liszaj płaski – przyczyny

Etiopatogeneza choroby nie jest do końca znana, jednak uznaje się, że znaczny wpływ wywierają procesy autoimmunologiczne. Zdarza się, że liszaj płaski współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi, z których najbardziej istotną wydaje się przewlekłe zapalenie wątroby. Do czynników wywołujących chorobę należy wstrząs psychiczny. Ponadto liszaj płaski może być również wywołany przez leki (sole złota, leki przeciwmalaryczne, neuroleptyczne).

Objawy

Przebieg choroby może być ostry lub przewlekły. Zmiany skórne w przebiegu choroby liszaja płaskiego uwarunkowane są częścią ciała na jakiej występują. W związku z tym mogą mieć charakter:

  • w obrębie skóry wykazują postać wielobocznych, płaskich grudek o barwie od różowej do sinoczerwonej z lekko połyskującą powierzchnią. Zwykle wykazują skłonność do zlewania się oraz dawania silnego uczucia świądu. Jedną z najczęstszych lokalizacji zmian jest wewnętrzna strona nadgarstków, przedramiona oraz okolica stawów skokowych. Objawy ustępują z pozostawieniem przebarwień, bez widocznych blizn;
  • w okolicach błon śluzowych jamy ustnej występują zmiany o charakterze linijnym lub rozgałęzionym barwy mlecznej. Lokalizują się przede wszystkim na błonie śluzowej policzków lecz mogą wystąpić również na języku oraz czerwieni wargowej. Zmianom mogą towarzyszyć bolesne nadżerki, zapalenie dziąseł z jednoczesnym łuszczeniem nabłonka;
  • w obrębie narządów płciowych mogą lokalizować się zmiany w formie spłaszczonych, niewielkich rozmiarów grudek o zabarwieniu fioletowo-czerwonym;
  • paznokcie w przebiegu liszaja płaskiego są szorstkie z jednoczesnym występowaniem podłużnych bruzd;
  • na owłosionej skórze głowy pojawia się rumień oraz tzw. przymieszkowe grudki. Jeśli dojdzie do zaniedbania zmian może nastąpić utrata włosów z trwałymi bliznami zanikowymi.

Zobacz również: Wypadanie włosów – o czym może świadczyć?

Liszaj płaski – leczenie

Warto podkreślić, że leczenie liszaja płaskiego jest procesem długotrwałym. Terapia może obejmować leczenie miejscowe, które polega na zastosowaniu maści bądź kremów z kortykosteroidami. Objawy choroby na owłosionej skórze głowy wymagają stosowania preparatów w formie sprayu lub lotionu. Zaś zmiany dotyczące błon śluzowych wymagają stosowania środków na bazie kortykosteroidów w połączeniu z retinoidami.

Leczenie ogólne stosowane jest wyłącznie w ciężkim przebiegu choroby. Wówczas lekarz zaleca doustne kortykosteroidy, retinoidy, cyklosporynę A. Dodatkowo leczenie obejmuje leczenie miejscowe wykorzystujące naświetlanie PUVA i UVB.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.

 

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *