Plamy soczewicowate

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Plamy soczewicowate to wrodzone lub nabyte zmiany skórne, które mogą występować zarówno na skórze jak i granicy skóry z błoną śluzową. Mogą pojawić się już w dzieciństwie zwiększając swą ilość w wieku starszym.

Plamy soczewicowate

Plamy soczewicowate

Plamy soczewicowate słoneczne (Lentigo solaris) nazywane również plamami starczymi (Lentigo senilis) to rodzaj przebarwień skóry o zabarwieniu od jasnego brązu do odcieni czarnego. Charakteryzują się zróżnicowanym kształtem oraz wielkością, która waha się w granicach 3-12 mm. Zmiany lokalizują się w warstwie podstawnej naskórka, co posiada szczególne znaczenie w skuteczności terapii ich usuwania. Pojawiają się zwykle po 40 roku życia, a wraz z upływającym czasem stają się coraz większe i liczniejsze. Występują w miejscach, które w dużym stopniu narażone są na działanie promieni słonecznych. Należą do nich: grzbiety dłoni, ramiona, przedramiona oraz twarz.

Warto zaznaczyć, że plamy soczewicowate mogą powstać również u osób leczonych fotochemioterapią (PUVA). Zmiany utrzymują się na skórze do około 2 lat, od momentu zakończenia leczenia.

Wskazówka

Obecność licznych plam soczewicowatych zwiększa ryzyko przeobrażenia się w zmiany nowotworowe. W związku z tym zaleca się ścisłą obserwację oraz regularną kontrolę skóry uwzględniającą dokumentację fotograficzną oraz badanie dermatoskopowe.

W odróżnieniu od piegów plamy soczewicowate nie zmieniają barwy na ciemniejszą pod wpływem słońca.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wyróżnia się plamy:

  • soczewicowate starcze – to efekt naturalnego procesu starzenia się skóry, wykazują charakter nieodwracalny;
  • soczewicowate słoneczne – powstają w wyniku ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, posiadają większe rozmiary.

Inną odmianą plam soczewicowatych są zmiany złośliwe, które wykazują progresję do czerniaka. Cechują się ciemniejszym zabarwieniem oraz lekko wypukłą powierzchnią, a wywodzący się z nich czerniak wykazuje charakter łagodny.

Leczenie plam soczewicowatych

Specjalista po wykonaniu badań diagnostycznych podejmuje decyzję na temat rodzaju leczenia. W przypadku kiedy plama soczewicowata przeistoczy się w czerniaka terapia polega na wycięciu chirurgicznym zmian z ujęciem marginesu zdrowej skóry.

Inną metodą jest perfuzja izolowana, która wykorzystywana jest w leczeniu czerniaka nieoperacyjnego. Zabieg polega na wstrzymaniu krwiobiegu w zajętej kończynie, po czym następuje perfuzja czyli wlew cytostatyczny, co niezwykle skuteczne jest w przypadku przerzutów do węzłów chłonnych.

Chemioterapia należy do jednych z najbardziej radykalnych metod leczenia. Z kolei jako metodę uzupełniającą stosuje się radioterapię. Miejsce chorobowe poddaje się naświetlaniu falą radiową (500-600 R).

Do innowacyjnych metod leczenia czerniaka złośliwego skóry zalicza się immunoterapię oraz terapię genową.

Jeśli natomiast plamy soczewicowate nie przechodzą w zmiany złośliwe, wówczas terapia obejmuje zabiegi kosmetologiczne, do których należy:

Bibliografia

  1. Hauzer A., Gnus J., Kosmetologia Estetyczna, Leczenie zaburzeń barwnikowych skóry związanych z wiekiem. Przegląd metod, 5/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *