Plamy soczewicowate to wrodzone lub nabyte zmiany skórne, które mogą występować zarówno na skórze jak i granicy skóry z błoną śluzową. Mogą pojawić się już w dzieciństwie zwiększając swą ilość w wieku starszym.
Plamy soczewicowate
Plamy soczewicowate słoneczne (Lentigo solaris) nazywane również plamami starczymi (Lentigo senilis) to rodzaj przebarwień skóry o zabarwieniu od jasnego brązu do odcieni czarnego. Charakteryzują się zróżnicowanym kształtem oraz wielkością, która waha się w granicach 3-12 mm. Zmiany lokalizują się w warstwie podstawnej naskórka, co posiada szczególne znaczenie w skuteczności terapii ich usuwania. Pojawiają się zwykle po 40 roku życia, a wraz z upływającym czasem stają się coraz większe i liczniejsze. Występują w miejscach, które w dużym stopniu narażone są na działanie promieni słonecznych. Należą do nich: grzbiety dłoni, ramiona, przedramiona oraz twarz.
Warto zaznaczyć, że plamy soczewicowate mogą powstać również u osób leczonych fotochemioterapią (PUVA). Zmiany utrzymują się na skórze do około 2 lat, od momentu zakończenia leczenia.
Wskazówka
Obecność licznych plam soczewicowatych zwiększa ryzyko przeobrażenia się w zmiany nowotworowe. W związku z tym zaleca się ścisłą obserwację oraz regularną kontrolę skóry uwzględniającą dokumentację fotograficzną oraz badanie dermatoskopowe.
W odróżnieniu od piegów plamy soczewicowate nie zmieniają barwy na ciemniejszą pod wpływem słońca.
Wyróżnia się plamy:
- soczewicowate starcze – to efekt naturalnego procesu starzenia się skóry, wykazują charakter nieodwracalny;
- soczewicowate słoneczne – powstają w wyniku ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, posiadają większe rozmiary.
Inną odmianą plam soczewicowatych są zmiany złośliwe, które wykazują progresję do czerniaka. Cechują się ciemniejszym zabarwieniem oraz lekko wypukłą powierzchnią, a wywodzący się z nich czerniak wykazuje charakter łagodny.
Leczenie plam soczewicowatych
Specjalista po wykonaniu badań diagnostycznych podejmuje decyzję na temat rodzaju leczenia. W przypadku kiedy plama soczewicowata przeistoczy się w czerniaka terapia polega na wycięciu chirurgicznym zmian z ujęciem marginesu zdrowej skóry.
Inną metodą jest perfuzja izolowana, która wykorzystywana jest w leczeniu czerniaka nieoperacyjnego. Zabieg polega na wstrzymaniu krwiobiegu w zajętej kończynie, po czym następuje perfuzja czyli wlew cytostatyczny, co niezwykle skuteczne jest w przypadku przerzutów do węzłów chłonnych.
Chemioterapia należy do jednych z najbardziej radykalnych metod leczenia. Z kolei jako metodę uzupełniającą stosuje się radioterapię. Miejsce chorobowe poddaje się naświetlaniu falą radiową (500-600 R).
Do innowacyjnych metod leczenia czerniaka złośliwego skóry zalicza się immunoterapię oraz terapię genową.
Jeśli natomiast plamy soczewicowate nie przechodzą w zmiany złośliwe, wówczas terapia obejmuje zabiegi kosmetologiczne, do których należy:
- peeling chemiczny;
- pochodne witaminy A;
- mikrodermabrazja;
- preparaty wybielające;
- krioterapia;
- laseroterapia.
Bibliografia
- Hauzer A., Gnus J., Kosmetologia Estetyczna, Leczenie zaburzeń barwnikowych skóry związanych z wiekiem. Przegląd metod, 5/2017.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |