
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Trądzik pospolity to problem występujący nie tylko wśród młodzieży. W coraz większym stopniu choroba zaczyna dotyczyć również osób w wieku dojrzałym. W dobie dzisiejszych czasów jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Ogromny wpływ na trądzik ma sposób w jaki odżywiamy się, prowadzony tryb życia oraz w jakim środowisku żyjemy. Wszystkie te czynniki mają odzwierciedlenie w nie tylko w kondycji skóry, ale również całego organizmu.
Trądzik to schorzenie skórne, związane z nadczynnością gruczołów łojowych. Cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo – krostkowych oraz torbieli ropnych. Zmiany najczęściej lokalizują się na skórze twarzy, dekolcie i plecach. Trądzik jest chorobą bardzo powszechną, stanowiącą duży problem psychiczny i społeczny.
Główną przyczyną powstawania trądziku jest skłonność do nadmiernego wydzielania łoju przy jednoczesnym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Skłonność uwarunkowana jest genetycznie i dotyczy struktur anatomicznych związanych z włosem, mieszkiem włosowym i gruczołem łojowym. Zdarzać się może również, że dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, które powodują zmiany trądzikowe. Przyczyn, które wywołują trądzik jest wiele. Należą do nich również czynniki genetyczne, długotrwałe stosowanie niektórych leków czy niewłaściwa pielęgnacja. Częstym powodem wywołującym trądzik są również zaburzenia hormonalne (androgeny zwiększają wytwarzanie łoju, pod ich wpływem dochodzi do powiększania gruczołów łojowych).
Pierwszym objawem trądziku jest zwykle nadmierne wydzielanie łoju (sebum) w strefie T (czoło, nos, broda). Następnie dochodzi do pojawienia się niezapalnych wykwitów skóry takich jak zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaawansowanych stadiach choroby widoczne są na skórze zmiany zapalne, a więc grudki, krosty, nacieki, guzki i cysty. W wyniku wyciszenia się zmian, widoczne mogą być zmiany pozapalne w postaci blizn zanikowych, keloidów (blizn przerosłych) i przebarwień. Wszystkim tym zmianom może towarzyszyć wrażliwość skóry, a nawet delikatny obrzęk w przypadku zaawansowanego trądziku.
W początkowych stadiach trądziku warto wspomagać się leczeniem miejscowym, które obejmuje maści na bazie erytromycyny (antybiotyk) czy nadtlenku benzoilu (benzacne). Zaleca się wykonywanie zabiegów kosmetycznych w postaci peelingów chemicznych (kwas salicylowy), który złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka, udrożniając ujścia mieszków włosowych, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne. Zalecana jest tu również mikrodermabrazja jako mechaniczne złuszczanie naskórka. Aby zredukować zmiany potrądzikowe w postaci blizn czy nieestetycznych przebarwień, warto skorzystać z zabiegów fototerapii oraz laseroterapii.
Zobacz również: Blizny potrądzikowe.
W zaawansowanych stadiach zaleca się leczenie ogólne. Tego rodzaju terapia obejmuje antybiotyki na trądzik podawane doustnie (tetracykliny). Może być również włączona terapia hormonalna (tabletki antykoncepcyjne), a także dziś bardzo popularne i często zalecane retinoidy (pochodne witaminy A). Leczenie ogólne jest w dużym stopniu skuteczne, jednak nie gwarantuje 100% efektu. Nie wykluczone jest, że terapię tę będzie trzeba powtórzyć ponownie.
Oprócz leczenia farmakologicznego należy pamiętać, aby dbać o siebie zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Unikać należy czynników nasilających trądzik, a więc słodyczy w tym szczególnie czekolady, niezdrowego jedzenia typu fastfood, słodkich napojów gazowanych oraz jedzenia wysoko przetworzonego. Zaleca się unikać również stresu i negatywnych emocji, które wytwarzają hormon stresu – kortyzol, ponieważ wpływa negatywnie na organizm. Warto starać się wdrożyć w codzienną dietę dużą ilość warzyw i owoców, a także pić duże ilości wody.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
2 odpowiedzi
Zdecydowanie polecam peelingi kwasowe. Zarówno w gabinecie kosmetycznym, Jak i w domowym zaciszu 🙂
To powinna być podstawa kuracji
peelingi kwasowe spoko – ja chodzę do mojej znajomej kosmetyczki na takie oczyszczanko :))) już widać efekty! Skóra nie wydziela już tyle sebum… no i dobry krem to podstawa np. sevolium 🙂 nie wiem jak na was ale na mnie leki przepisane przez panią dermatolog nie działały W OGÓLE! mniej stresu tez zagoi waszą buźkę :*