Czerwone kropki na ciele mogą wynikać z wielu różnych przyczyn – zarówno dermatologicznych, jak i związanych z chorobami ogólnoustrojowymi. Niekiedy bywają naturalną reakcją organizmu, np. na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w związku z ciążą. Jeśli są niepokojące, utrzymują się dłuższy czas lub towarzyszą im jakiekolwiek dolegliwości, należy skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Czerwone kropki na ciele – przyczyny
Czerwone kropki na ciele najczęściej określane są mianem wysypki. Zazwyczaj przyczynami takich dolegliwości są:
- choroby wirusowe, np. odra, ospa wietrzna, świnka, różyczka, opryszczka;
- półpasiec;
- choroby bakteryjne, np. szkarlatyna, liszajec;
- grzybica;
- alergie, w szczególności pokarmowe i kontaktowe;
- mononukleoza zakaźna;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- trądzik;
- borelioza;
- świerzb;
- glistnica;
- plamica Schonleina-Henocha;
- fenyloketonuria.
Czerwone kropki na ciele pojawiają się też po użyciu kosmetyków pielęgnacyjnych dobranych nieodpowiednio do indywidualnych potrzeb skóry lub kosmetyków kolorowych do makijażu, które mogą zawierać sztuczne, drażniące składniki. Taka wysypka może wystąpić u każdego, bez względu na wiek, płeć czy ogólny tryb życia. Pojawia się nawet u noworodków, u których może wskazywać np. na pieluszkowe zapalenie skóry lub potówki.
Czerwone kropki na ciele – objawy
Czerwony kropki na ciele wstępują pod postacią skupisk mnogich, zwykle drobnych kropeczek, choć ich rozmiar może zależeć od wielu różnych czynników. Mogą one ponadto wystawać ponad powierzchnię skóry, jak i znajdować się na jej poziomie, będąc jedynie zmianami jej zabarwienia. W przebiegu infekcji wirusowych lub bakteryjnych kropki te mogą być wypełnione treścią ropną bądź surowiczą.
Nie ma obrazu klinicznego identycznego dla wszystkich przypadków czerwonych kropek na ciele, ponieważ objawy dodatkowe zależą od ich przyczyn. Nierzadko pacjent skarży się na świąd, pieczenie, zaczerwienienie skóry, a nawet jej nadmierną suchość czy obrzęk w okolicy wysypki. Jeśli zmianom skórnym towarzyszy stan zapalny, może wystąpić ból.
Czerwone kropki na ciele – diagnostyka
Czerwone kropki na ciele najczęściej diagnozuje się w gabinecie lekarza dermatologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpoznanie opiera się na badaniu ogólnym, wywiadzie zdrowotnym i analizie zmian skórnych w powiększeniu i w dobrym oświetleniu. Niekiedy konieczne jest wykonanie badań krwi lub pobrania zeskrobin zmian skórnych do badań histopatologicznych.
Czerwone kropki na ciele – leczenie
Jeśli czerwone kropki na ciele mają przyczyny patologiczne, są niepokojące, pojawiły się nagle i utrzymują się dłuższy czas lub towarzyszą im jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się do lekarza. Leczenie zawsze powinno być przyczynowe, niezbędne jest więc ustalenie schorzenia, które je wywołało. Przykładowo, przy wysypkach alergicznych konieczne jest szybkie odstawienie alergenu lub substancji uczulającej, jednocześnie przyjmując leki przeciwhistaminowe, natomiast przy wysypce wywołanej infekcjami wirusowymi wdraża się leczenie ogólne (nawodnienie organizmu, lekkostrawna dieta, odpoczynek, ewentualnie farmakoterapia).
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
- Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.