Czerwone kropki na ciele

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Czerwone kropki na ciele mogą wynikać z wielu różnych przyczyn – zarówno dermatologicznych, jak i związanych z chorobami ogólnoustrojowymi. Niekiedy bywają naturalną reakcją organizmu, np. na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w związku z ciążą. Jeśli są niepokojące, utrzymują się dłuższy czas lub towarzyszą im jakiekolwiek dolegliwości, należy skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Czerwone kropki na ciele

Czerwone kropki na ciele – przyczyny

Czerwone kropki na ciele najczęściej określane są mianem wysypki. Zazwyczaj przyczynami takich dolegliwości są:

Czerwone kropki na ciele pojawiają się też po użyciu kosmetyków pielęgnacyjnych dobranych nieodpowiednio do indywidualnych potrzeb skóry lub kosmetyków kolorowych do makijażu, które mogą zawierać sztuczne, drażniące składniki. Taka wysypka może wystąpić u każdego, bez względu na wiek, płeć czy ogólny tryb życia. Pojawia się nawet u noworodków, u których może wskazywać np. na pieluszkowe zapalenie skóry lub potówki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czerwone kropki na ciele – objawy

Czerwony kropki na ciele wstępują pod postacią skupisk mnogich, zwykle drobnych kropeczek, choć ich rozmiar może zależeć od wielu różnych czynników. Mogą one ponadto wystawać ponad powierzchnię skóry, jak i znajdować się na jej poziomie, będąc jedynie zmianami jej zabarwienia. W przebiegu infekcji wirusowych lub infekcji bakteryjnych kropki te mogą być wypełnione treścią ropną bądź surowiczą.

Nie ma obrazu klinicznego identycznego dla wszystkich przypadków czerwonych kropek na ciele, ponieważ objawy dodatkowe zależą od ich przyczyn. Nierzadko pacjent skarży się na świąd skóry, pieczenie skóry, zaczerwienienie skóry, a nawet jej nadmierną suchość czy obrzęk w okolicy wysypki. Jeśli zmianom skórnym towarzyszy stan zapalny, może wystąpić ból.

Diagnostyka czerwonych kropek na ciele

Czerwone kropki na ciele najczęściej diagnozuje się w gabinecie lekarza dermatologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Rozpoznanie opiera się na badaniu ogólnym, wywiadzie zdrowotnym i analizie zmian skórnych w powiększeniu i w dobrym oświetleniu. Niekiedy konieczne jest wykonanie badań krwi lub pobrania zeskrobin zmian skórnych do badań histopatologicznych.

Czerwone kropki na ciele – leczenie

Jeśli czerwone kropki na ciele mają przyczyny patologiczne, są niepokojące, pojawiły się nagle i utrzymują się dłuższy czas lub towarzyszą im jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się do lekarza. Leczenie zawsze powinno być przyczynowe, niezbędne jest więc ustalenie schorzenia, które je wywołało. Przykładowo, przy wysypkach alergicznych konieczne jest szybkie odstawienie alergenu lub substancji uczulającej, jednocześnie przyjmując leki przeciwhistaminowe, natomiast przy wysypce wywołanej infekcjami wirusowymi wdraża się leczenie ogólne (nawodnienie organizmu, lekkostrawna dieta, odpoczynek, ewentualnie farmakoterapia).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
  2. Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *