Toczeń rumieniowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Toczeń rumieniowy (pełna, profesjonalna nazwa: toczeń rumieniowaty układowy) to poważna, przewlekła i postępująca choroba autoimmunologiczna obejmująca zarówno skórę, jak i wiele innych układów organizmu. Ze względu na brak znajomości przyczyn, nie ma także sposobów na jej całkowite wyleczenie. Pod okiem reumatologa, dermatologa i innych specjalistów dąży się do uzyskania jak najtrwalszej remisji.

Toczeń rumieniowy

Toczeń rumieniowy – przyczyny

Przyczyny tocznia rumieniowego wciąż nie zostały poznane, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszelkich innych chorób autoimmunologicznych. Podkreśla się jednak występowanie czynników genetycznych oraz ich interakcję z czynnikami środowiskowymi, zwłaszcza z ekspozycją na promieniowanie UV, infekcjami wirusowymi i czynnikami hormonalnymi, co może skutkować zaburzeniami humoralnej i komórkowej odpowiedzi immunologicznej. Kluczową rolę w patogenezie odgrywają ponadto kompleksy immunologiczne, odpowiedzialne za indukcję syntezy interferonów typu I, uważanych współcześnie za najważniejsze w rozwoju tocznia.

Toczeń rumieniowy – objawy

Pierwszym objawem klinicznym tocznia rumieniowego może być rumień twarzy zlokalizowany obustronnie na policzkach powyżej bruzd nosowo-wargowych. Swoim kształtem przypomina motyla. Właśnie do tego objawu wzięła się składowa „rumieniowy” w nazwie omawianej choroby. Postać skórna przebiegająca z rumieniem dotyczy aż 70% wszystkich pacjentów. W jej przebiegu pojawiają się jednak również inne zmiany skórne (w tym pęcherze, rumienie, nekroliza naskórka, obszary plamisto-grudkowe), które swoim zasięgiem obejmują ramiona, szyję oraz dekolt. Objawy charakterystyczne dla tocznia układowego to przede wszystkim:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • nadżerki jamy ustnej;
  • łysienie bez pozostawiania blizn;
  • bóle stawów przebiegające z ich poranną sztywnością;
  • bóle mięśni;
  • objaw Raynauda;
  • ból w klatce piersiowej nasilający się w trakcie wdechów;
  • bóle głowy;
  • nawrotowe poronienia w przypadku kobiet.

Dość charakterystycznym objawem jest też często pojawiająca się gorączka przekraczająca 38,3 stopnie C, będąca elementem diagnostyki tej choroby.

Toczeń rumieniowy – diagnostyka

Tak jak w przypadku innych chorób reumatycznych z autoagresji, opóźnione rozpoznanie wiążę się z gorszym rokowaniem i ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Celem leczenia jest osiągnięcie stanu trwałej remisji choroby, chroniącej pacjenta przed powikłaniami. Podstawą diagnostyki są badania laboratoryjne, w których obserwuje się m.in. obniżenie C3 i C4 w układzie dopełniacza oraz obecność przeciwciał swoistych dla tocznia: anty-dsDNA oraz anty-Sm. Diagnostyka laboratoryjna obejmuje również ocenę morfologii krwi, białka CRP oraz OB, panelu nerkowego i panelu wątrobowego, AST, ALT, kreatyniny oraz badanie moczu.

Leczenie tocznia rumieniowatego

Leki działające objawowo, w tym glikokortykoidy, leki przeciwmalaryczne i immunosupresyjne, pozwalają uzyskać remisję lub obniżyć aktywność choroby u stosunkowo dużej części pacjentów. Jako że zwłaszcza sterydy wiążą się z wysokim ryzykiem działań niepożądanych, powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza i wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście są niezbędne do wyciszenia tocznia. Uzupełnieniem farmakoterapii jest rehabilitacja ruchowa, która zapewnia długotrwałe zachowanie sprawności chorego mimo stopniowego zajmowania stawów i mięśni. Każdy pacjent reumatyczny powinien być aktywny fizycznie, najlepiej w pełnym zakresie ruchomości stawów.

Uzupełnieniem leczenia jest modyfikacja stylu życia. Przy skórnych objawach należy systematycznie stosować kremy zalecone przez dermatologa i środki chroniące przed nadmiernym promieniowaniem UV. Należy także całkowicie zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, zdrowo się odżywiać, unikać stresu, wysypiać się. Wskazana jest suplementacja oleju z czarnuszki siewnej, kwasów tłuszczowych Omega 3, kolagenu oraz witaminy D.

Rokowania są znacznie lepsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Aktualnie, dzięki postępowi medycyny, aż 85% pacjentów w dobrym stanie przeżywa 10 lat od momentu rozpoznania choroby, natomiast 75% przeżywa 20 lat.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Daca A., Bryl E., Toczeń rumieniowaty układowy – kryteria diagnostyczne i kliniczne skale oceny aktywności choroby – rys historyczny, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2013.
  2. Samotij D., Leczenie tocznia rumieniowatego układowego – wyzwania i perspektywy na przyszłość, Varia Medica, 5/2018.
  3. Smith P., Gordon C., Układowy toczeń rumieniowaty: obraz kliniczny, Dermatologia po Dyplomie, 2/2011.
  4. Skoczyńska M., Skórna postacie tocznia rumieniowatego, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *