
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Potówki u niemowlaka to często występująca dolegliwość skórna, która pojawia się zwykle na skutek przegrzania dziecka. Zmiany lokalizują się najczęściej w fałdach skóry, a więc pod pachami, na rękach, nogach oraz twarzy.
Potówki to zmiany skórne, które powstają w wyniku podwyższonej temperatury dziecka oraz zwiększonej wilgotności jego ciała. Wykazują postać niewielkich, czerwonych, pęcherzykowatych krostek, które występują w dużych skupiskach. Potówki lokalizują się na różnych częściach ciała, zwykle w fałdach skóry szyi, pod pachami, na rękach oraz nogach.
Występują dwa rodzaje potówek:
Potówki u niemowlaka pojawiają się przede wszystkim, w miejscach, które szczególnie narażone są na pocenie. Bardzo często jest to tylna część głowy, a także plecy, ponieważ we wczesnych miesiącach dziecko nie potrafi zmieniać pozycji położenia ciała. Ponadto potówki lokalizują się również w miejscach przylegania pieluszki do skóry, a więc w okolicach brzucha, pleców, nogach i pośladkach.
Głównym czynnikiem powodującym zmiany skórne jest nadmierne pocenie się dzieci, które następuje w wyniku niewłaściwego ich ubierania. Ubranie może być zbyt grube lub rodzic może stosować zbyt wiele warstw odzieży. Dodatkową przyczyną mogą być niskiej jakości ubranka, które nie przepuszczają powietrza. Obecność potówek na twarzy dziecka może wynikać ze stosowania nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry lub zbyt rzadkiego mycia malucha.
W leczeniu potówek dużą rolę odgrywa znajomość przyczyn ich występowania. Bardzo ważna jest również profilaktyka. W związku z tym, należy trzymać się zasady: jedna warstwa ubrania oraz dodatkowe okrycie. Oznacza to, że dziecko należy ubierać podobnie jak siebie – jeśli jest nam chłodno zakładamy kolejną warstwę lub stosujemy lekkie okrycie. Co pewien czas warto sprawdzać dziecku temperaturę w okolicach karku oraz reagować adekwatnie do sytuacji. Warto, aby dziecko posiadało dość luźne ubranka, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewniają dobrą wentylację. Pościel zarówno w łóżeczku jak i wózku powinna być bawełniana oraz utrzymywana w czystości.
W pielęgnacji skóry dziecka zaleca się rezygnację z tłustych kremów oraz oliwek, ponieważ preparaty tego typu przyczyniają się do zatykania ujść gruczołów potowych. Skórę ze zmianami należy przemywać kilka razy w ciągu dnia zwilżonym wacikiem lub chusteczką nawilżającą. Trafnym rozwiązaniem będzie również kąpiel ziołowa dziecka z dodatkiem rumianku lub nagietka. Potówki u niemowlaka można smarować również produktami na bazie cynku, dzięki czemu zmiany będą znacznie szybciej wysychały.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły