Potówki u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Potówki u niemowlaka to często występująca dolegliwość skórna, która pojawia się zwykle na skutek przegrzania dziecka. Zmiany lokalizują się najczęściej w fałdach skóry, a więc pod pachami, na rękach, nogach oraz twarzy.

Potówki u niemowlaka - przyczyny, objawy, leczenie

Czym są potówki?

Potówki to zmiany skórne, które powstają w wyniku podwyższonej temperatury dziecka oraz zwiększonej wilgotności jego ciała. Wykazują postać niewielkich, czerwonych, pęcherzykowatych krostek, które występują w dużych skupiskach. Potówki lokalizują się na różnych częściach ciała, zwykle w fałdach skóry szyi, pod pachami, na rękach oraz nogach.

Występują dwa rodzaje potówek:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zwykłe – pojawiają się najczęściej na głowie dziecka, szyi oraz tułowiu. Posiadają charakter pęcherzykowatych krost (bez stanu zapalnego);
  • czerwone – lokalizują się w podobnych miejscach jak potówki zwykłe, oprócz tego mogą wystąpić w zgięciach łokci, pod pachami, a także na plecach. Zmianom towarzyszy stan zapalny oraz ropna wydzielina.

Przyczyny potówek

Potówki u niemowlaka pojawiają się przede wszystkim, w miejscach, które szczególnie narażone są na pocenie. Bardzo często jest to tylna część głowy, a także plecy, ponieważ we wczesnych miesiącach dziecko nie potrafi zmieniać pozycji położenia ciała. Ponadto potówki lokalizują się również w miejscach przylegania pieluszki do skóry, a więc w okolicach brzucha, pleców, nogach i pośladkach.

Głównym czynnikiem powodującym zmiany skórne jest nadmierne pocenie się dzieci, które następuje w wyniku niewłaściwego ich ubierania. Ubranie może być zbyt grube lub rodzic może stosować zbyt wiele warstw odzieży. Dodatkową przyczyną mogą być niskiej jakości ubranka, które nie przepuszczają powietrza. Obecność potówek na twarzy dziecka może wynikać ze stosowania nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry lub zbyt rzadkiego mycia malucha.

Potówki u niemowlaka – leczenie

W leczeniu potówek dużą rolę odgrywa znajomość przyczyn ich występowania. Bardzo ważna jest również profilaktyka. W związku z tym, należy trzymać się zasady: jedna warstwa ubrania oraz dodatkowe okrycie. Oznacza to, że dziecko należy ubierać podobnie jak siebie – jeśli jest nam chłodno zakładamy kolejną warstwę lub stosujemy lekkie okrycie. Co pewien czas warto sprawdzać dziecku temperaturę w okolicach karku oraz reagować adekwatnie do sytuacji. Warto, aby dziecko posiadało dość luźne ubranka, wykonane z naturalnych tkanin, które zapewniają dobrą wentylację. Pościel zarówno w łóżeczku jak i wózku powinna być bawełniana oraz utrzymywana w czystości.

W pielęgnacji skóry dziecka zaleca się rezygnację z tłustych kremów oraz oliwek, ponieważ preparaty tego typu przyczyniają się do zatykania ujść gruczołów potowych. Skórę ze zmianami należy przemywać kilka razy w ciągu dnia zwilżonym wacikiem lub chusteczką nawilżającą. Trafnym rozwiązaniem będzie również kąpiel ziołowa dziecka z dodatkiem rumianku lub nagietka. Potówki u niemowlaka można smarować również produktami na bazie cynku, dzięki czemu zmiany będą znacznie szybciej wysychały.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *