Świnka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Świnka (łac. Mumps rubulavirus),wirus RNA to choroba wirusowa wieku dziecięcego, przebiegająca z bolesnym powiększeniem i obrzękiem ślinianek oraz węzłów chłonnych okolicy szyi. Infekcja przenosi się drogą kropelkową lub przez kontakt z przedmiotami skażonymi wydzieliną z gardła chorej osoby. Objawy pojawiają się po 10-18 dniach od infekcji. Diagnostyką i leczeniem świnki zajmuje się lekarz pediatra.

Świnka

Świnka – przyczyny

Przyczyną świnki jest zakażenie wirusem świnki, należącym do rodziny paramyksowirusów. Do takiej infekcji dochodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt z przedmiotami i produktami zanieczyszczonymi śliną nosiciela wirusa. Wirus świnki wykazuje wrażliwość na działanie mydła, eteru, temperatury, promieniowania UV oraz na wysychanie, dlatego w okresie wzmożonego zachorowania tak istotna jest wysoka higiena osobista i częste mycie rąk. Najczęściej chorują dzieci w wieku 5-15 lat.

Świnka – objawy

U większości pacjentów obserwuje się łagodny przebieg świnki. Typowe objawy pojawiające się w przebiegu świnki to:

  • brak apetytu;
  • gorączka;
  • trudności w przełykaniu śliny i kęsów pokarmowych;
  • ból gardła;
  • nadmierna suchość w jamie ustnej;
  • ogóle złe samopoczucie;
  • bóle głowy;
  • bóle kostno-mięśniowe.

Pierwsze objawy, tzw. zwiastujące (np. osłabienie, złe samopoczucie – wskazują na rozwój infekcji, jednak nie na jej konkretny rodzaj) pojawiają się po tygodniu od momentu zakażenia. W późniejszym czasie dołączają pozostałe objawy, a także najbardziej charakterystyczny dla świnki, powiększenie przyusznych i podżuchwowych węzłów chłonnych wraz z obrzękiem ślinianek. Okres inkubacji szacuje się na 2-4 tygodnie. Warto wiedzieć, że obrzęk ślinianek i powiększenie węzłów chłonnych nie zawsze występują symetrycznie. Mogą dotyczyć tylko jednej strony ciała. Skóra nad gruczołami ślinowymi jest napięta, ale niezaczerwieniona. Powoduje ból nawet podczas lekkiego dotykania. Objawami niepokojącymi są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • uporczywe wymioty;
  • drgawki;
  • omdlenia;
  • bardzo silne bóle brzucha i głowy;
  • utrata lub pogorszenie słuchu;
  • powiększenie jąder u chłopców.

Jeśli takie wystąpią, należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.

Powikłania świnki

U około 30% chłopców po osiągnięciu dojrzałości płciowej występuje zapalny obrzęk jąder. Jest to powikłanie świnki, które może doprowadzić do niepłodności. Do pozostałych możliwych powikłań, zdarzających się w każdym wieku, należą: głuchota (jeśli zostanie uszkodzony nerw słuchowy), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, stawów, trzustki, serca oraz zaburzenia ze strony układu krwiotwórczego. Powikłania zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Świnka – leczenie

Podstawą leczenia świnki jest wypoczynek. Pacjent powinien jak najwięcej spać i leżeć, nie może się przemęczać. Organizm musi mieć czas i warunki do regeneracji oraz walki z wirusem. Niskiej i krótkotrwałej gorączki nie należy zbijać. Pacjent powinien być odizolowany od innych, w tym czasie nie posyłamy dziecka do szkoły ani nie wypuszczamy go na zewnątrz. Wyjątkiem są wizyty u lekarza. Nie ma leków eliminujących wirusa świnki, świnkę należy przechorować.

Uzupełniająco można stosować leki objawowe, np. łagodzące kaszel i ból gardła. Ważne jest wysokie nawodnienie organizmu, przynajmniej 1,5 l płynów dziennie, a także lekkostrawna dieta w formie płynnej i półpłynnej, aby łatwo można było przełknąć kęsy pokarmowe. Niektórym przynosi ulgę przykładanie ciepłych termoforów lub nagrzanych ręczników do obrzękniętych miejsc. Należy unikać soku pomarańczowego i innych kwaśnych pokarmów stymulujących produkcję śliny i mogących nasilać dolegliwości bólowe.

Szczepienia przeciwko śwince

Szczepienia przeciwko śwince są obowiązkowe w Polsce. Pierwszą dawkę podaje się dziecku między 13.-15. miesiącem życia, natomiast drugą, uzupełniającą, w 6. roku życia. Szczepionkę skojarzoną podaje się podskórnie, jednocześnie szczepi się dzieci przeciw śwince, odrze i różyczce. Po szczepieniu może pojawić się miejscowy obrzęk i zaczerwienienie w miejscu wkłucia oraz chwilowe gorsze samopoczucie, co nie powinno wzbudzać w rodzinach niepokoju.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Classen M., Sommerburg O., Pediatria. Poradnik kliniczny, Wydawnictwo Forum, Poznań 2021.
  2. Strobel S., Marks S., Smith P., Habbal M., Spitz L., Choroby wieku dziecięcego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *