Badanie histopatologiczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Badanie histopatologiczne pozwala na dokładną ocenę tkanek (materiału biologicznego pobranego w trakcie biopsji) pod mikroskopem. Znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, zwłaszcza w onkologii. Oceną pobranego materiału biologicznego zajmuje się lekarz patomorfolog.

Badanie histopatologiczne

Na czym polega badanie histopatologiczne?

Wyróżniamy wiele rodzajów badania histopatologicznego, które różnią się między sobą procedurą wykonania. Są to następujące biopsje:

  • aspiracyjna cienkoigłowa – tkanki pobiera się igłą, dlatego zazwyczaj ocenie podlegają komórki. Metoda znajduje zastosowanie w diagnostyce guzów piersi, guzów ślinianek oraz chorób tarczycy i węzłów chłonnych;
  • gruboigłowa – tkanki pobiera się igłą zaopatrzoną w tzw. gilotynę, co umożliwia na pobranie większego skrawka materiału. Znajduje zastosowanie głównie w diagnostyce guzów piersi i wątroby oraz mięsaków tkanek miękkich;
  • wycinająca – polega na wycięciu całej zmiany, np. znamienia czy guza. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w diagnostyce czerniaka;
  • szczoteczkowa (złuszczeniowa) – tkanki pobiera się specjalistycznym urządzeniem przypominającym z wyglądu szczoteczkę. W ten sposób najczęściej bada się szyjkę macicy (tradycyjna cytologia szyjki macicy), drogi żółciowe i oskrzela.

Pobrany materiał musi być świeży i zabezpieczony jak najszybciej, aby zminimalizować zafałszowania wynikające z procesów autolitycznych oraz gnilnych. Dlatego umieszcza się go w 10% roztworze formaliny w alkoholu etylowym i w takiem formie transportuje do laboratorium. Materiał biologiczny zanurzany jest w kolejnych odczynnikach, formowany, a później obserwowany w znacznym powiększeniu. Używając odpowiednich odczynników można wybarwić niektóre tkanki (np. włókna kolagenowe), sprawdzić gęstość komórek czy inne cechy charakterystyczne dla zdrowych i chorych tkanek.

Badanie histopatologiczne ile trwa?

Badanie histopatologiczne trwa kilka dni. Zwykle po 3 dniach są już gotowe wyniki mniejszych próbek, jednak na inne należy zaczekać nawet 3 tygodnie. Lekarz pobierający wycinek zawsze informuje o szacowanym czasie oczekiwania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak się przygotować do biopsji?

Zazwyczaj biopsja trwa kilka lub kilkanaście minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli pobrane będzie znamię należy unikać kremowania skóry w tym miejscu oraz stosowania maści czy kosmetyków. Natomiast przy biopsji jelita grubego w trakcie kolonoskopii obowiązują zasady przygotowania się do tego badania. Zawsze warto spytać lekarza o wskazówki.

Przed wykonaniem biopsji należy zgłosić lekarzowi ewentualne choroby przewlekłe, szczególnie problemy z krzepnięciem krwi i alergie. Dodatkowo warto wymienić przyjmowane leki i suplementy diety. Kobiety w ciąży również powinny zgłosić swój stan lekarzowi.

Co to jest badanie histochemiczne?

Badania histochemiczne wykonywane są na podstawie materiału biologicznego pobranego do tradycyjnego badania histopatologicznego. Pozwalają na uwidocznienie w tkankach określonych struktur bądź związków chemicznych niewidocznych podczas klasycznego barwienia. Koszt takich badań jest nieco wyższy, jednak w niektórych przypadkach tylko one są w stanie zidentyfikować patologię.

Wskazania do badania histopatologicznego

Dzięki badaniu histopatologicznemu można rozpoznać:

  • choroby nowotworowe oraz ich stopień złośliwości;
  • zmiany zwyrodnieniowe;
  • stany zapalne;
  • etap leczenia i jego postępy.

Badanie histopatologiczne umożliwia nie tylko wczesne rozpoznanie choroby i tym samym wdrożenie odpowiedniego leczenia, co zwiększa rokowania pacjenta. Dodatkowo dzięki niemu można śledzić postępy choroby i efektywność leczenia, co pozwala na modyfikację terapii, jeśli aktualna okazuje się być nieskuteczna.

Badanie histopatologiczne – cena

Badania histopatologiczne są oferowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, przez co można je wykonać nieodpłatnie, jeśli posiada się stosowne skierowanie. Koszt badania prywatnego zależy od wielu czynników, głównie lokalizacji pobieranych komórek. Zwykle oscyluje w granicach 50-500 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ponikowska M., Procedury pobierania materiału i przygotowywania preparatów do badań histopatologicznych, Życie Weterynaryjne, 2/2020.
  2. Kruś S., Skrzypek-Fakhoury E., Patomorfologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *