
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Noworodek to nazwa odnosząca się do dopiero urodzonego dziecka. Okres noworodkowy trwa 28 dni, po czym maluch przechodzi w okres niemowlęctwa. Przez pierwszy miesiąc życia dziecko wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest niezwykle wrażliwe na czynniki zewnętrzne, a jego układ odpornościowy nie jest jeszcze sprawny.
W pierwszym miesiącu życia dziecka następuje wiele intensywnych zmian. Mają one na celu przystosowanie młodego organizmu do życia poza łonem matki. To właśnie na tym etapie kształtuje się wzrok. Noworodek wymaga dużo bliskości z matką. Jest w stanie porozumiewać się jedynie krzykiem, dlatego należy pilnować, aby dziecko było stale czyste, najedzone i zdrowe. Nóżki i rączki są podkurczone, ciało pokryte fałdkami tłuszczu – to zupełnie normalne. W pierwszym miesiącu życia dziecko położone na brzuszku podnosi główkę jedynie na kilka sekund. Nie należy zostawiać dziecka samego podczas leżenia na brzuchu, ponieważ może przyłożyć do łóżka twarz i nie mieć siły odchylić ją na bok, aby oddychać.
Wszelkie informacje na temat pielęgnacji noworodka i zajmowania się nim można uzyskać jeszcze podczas ciąży w szkołach rodzenia i podczas rozmów z położnymi. Kobiety, które oczekują pierwszego dziecka powinny uczęszczać na takie zajęcia, przez co po porodzie będą czuć się znacznie pewniej w nowej roli. Na zajęciach poruszane są kwestie teoretyczne i praktyczne z zakresu prawidłowego i bezpiecznego podnoszenia dziecka, noszenia, spacerów na zewnętrz, a także higieny osobistej i dbania o jego zdrowie.
Noworodek wymaga szczególnej troski, a zacząć warto od pomieszczenia, w którym najczęściej się znajduje. Powinno mieć wilgotność utrzymującą się na poziomie 40% oraz temperaturę oscylującą wokół 20-22 stopni Celsjusza. Unikaj palenia papierosów i kontaktów z osobami chorymi. W pierwszym miesiącu życia dziecko nie powinno mieć również kontaktu z dużą liczbą nowych osób – odwiedziny gości przełóż na późniejszy etap.
Zaleca się kąpiel całego ciała 2-3 razy w tygodniu w wodzie o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Stosowane środki myjące muszą być delikatne i naturalne – najlepiej kupować produkty przeznaczone do wrażliwej skóry noworodków i niemowląt. Niezwykle ważne jest również regularne przewijanie dziecka, aby nie dopuścić do odparzeń i infekcji. Zakładane ubranka muszą być przewiewne, delikatne dla skóry i wykonane z bezpiecznych, przyjaznych tworzyw. Pierwsze ubranka dziecka, tuż po zakupieniu, należy wyprać w gorącej wodzie i uprasować, aby maksymalnie zlikwidować ewentualne patogeny.
Noworodek śpi średnio 17-18 godzin w ciągu dnia. Czas ten maleje wraz z rozwojem dziecka. Układając go do snu pamiętaj, aby w łóżeczku znajdowało się jak najmniej zbędnych rzeczy, zabawek i dodatków. Mogą gromadzić się na nich bakterie oraz kurz. Nie nakrywaj dziecka aż po czubek nosa, ponieważ zwiększa to ryzyko uduszenia się podczas snu. Regularnie sprawdzaj, czy noworodek nie przykrył niczym twarzy.
Wszelkie niepokojące objawy są wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w okresie noworodkowym wykonuje się szczepienia BCG. Po około 2-4 tygodniach od szczepienia w miejscu nakłucia może pojawić się krostka z niewielką wydzieliną. To normalne zjawisko i nie ma powodów do obaw.
Najlepszym pokarmem jest naturalne mleko matki. Zawiera wszelkie niezbędne składniki umożliwiające prawidłowy rozwój dziecka – pozytywne bakterie, przeciwciała, białko, witaminy, minerały i wiele innych. Tych składników nie ma w mleku modyfikowanym, dostępnym w sklepie. Nawet najlepsze mleko sztuczne nie dorówna naturalnemu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, warto zdecydować się na nie przez pierwsze miesiące życia dziecka.
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły