Noworodek

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Noworodek to nazwa odnosząca się do dopiero urodzonego dziecka. Okres noworodkowy trwa 28 dni, po czym maluch przechodzi w okres niemowlęctwa. Przez pierwszy miesiąc życia dziecko wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest niezwykle wrażliwe na czynniki zewnętrzne, a jego układ odpornościowy nie jest jeszcze sprawny.

Noworodek

Jak rozwija się noworodek?

W pierwszym miesiącu życia dziecka następuje wiele intensywnych zmian. Mają one na celu przystosowanie młodego organizmu do życia poza łonem matki. To właśnie na tym etapie kształtuje się wzrok. Noworodek wymaga dużo bliskości z matką. Jest w stanie porozumiewać się jedynie krzykiem, dlatego należy pilnować, aby dziecko było stale czyste, najedzone i zdrowe. Nóżki i rączki są podkurczone, ciało pokryte fałdkami tłuszczu – to zupełnie normalne. W pierwszym miesiącu życia dziecko położone na brzuszku podnosi główkę jedynie na kilka sekund. Nie należy zostawiać dziecka samego podczas leżenia na brzuchu, ponieważ może przyłożyć do łóżka twarz i nie mieć siły odchylić ją na bok, aby oddychać.

Jak dbać o noworodka?

Wszelkie informacje na temat pielęgnacji noworodka i zajmowania się nim można uzyskać jeszcze podczas ciąży w szkołach rodzenia i podczas rozmów z położnymi. Kobiety, które oczekują pierwszego dziecka powinny uczęszczać na takie zajęcia, przez co po porodzie będą czuć się znacznie pewniej w nowej roli. Na zajęciach poruszane są kwestie teoretyczne i praktyczne z zakresu prawidłowego i bezpiecznego podnoszenia dziecka, noszenia, spacerów na zewnętrz, a także higieny osobistej i dbania o jego zdrowie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zadbaj o pomieszczenie, w którym przebywa dziecko

Noworodek wymaga szczególnej troski, a zacząć warto od pomieszczenia, w którym najczęściej się znajduje. Powinno mieć wilgotność utrzymującą się na poziomie 40% oraz temperaturę oscylującą wokół 20-22 stopni Celsjusza. Unikaj palenia papierosów i kontaktów z osobami chorymi. W pierwszym miesiącu życia dziecko nie powinno mieć również kontaktu z dużą liczbą nowych osób – odwiedziny gości przełóż na późniejszy etap.

Pielęgnuj dziecko

Zaleca się kąpiel całego ciała 2-3 razy w tygodniu w wodzie o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Stosowane środki myjące muszą być delikatne i naturalne – najlepiej kupować produkty przeznaczone do wrażliwej skóry noworodków i niemowląt. Niezwykle ważne jest również regularne przewijanie dziecka, aby nie dopuścić do odparzeń i infekcji. Zakładane ubranka muszą być przewiewne, delikatne dla skóry i wykonane z bezpiecznych, przyjaznych tworzyw. Pierwsze ubranka dziecka, tuż po zakupieniu, należy wyprać w gorącej wodzie i uprasować, aby maksymalnie zlikwidować ewentualne patogeny.

Zadbaj o sen dziecka

Noworodek śpi średnio 17-18 godzin w ciągu dnia. Czas ten maleje wraz z rozwojem dziecka. Układając go do snu pamiętaj, aby w łóżeczku znajdowało się jak najmniej zbędnych rzeczy, zabawek i dodatków. Mogą gromadzić się na nich bakterie oraz kurz. Nie nakrywaj dziecka aż po czubek nosa, ponieważ zwiększa to ryzyko uduszenia się podczas snu. Regularnie sprawdzaj, czy noworodek nie przykrył niczym twarzy.

Stan zdrowia noworodka

Wszelkie niepokojące objawy są wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w okresie noworodkowym wykonuje się szczepienia BCG. Po około 2-4 tygodniach od szczepienia w miejscu nakłucia może pojawić się krostka z niewielką wydzieliną. To normalne zjawisko i nie ma powodów do obaw.

Jak karmić noworodka?

Najlepszym pokarmem jest naturalne mleko matki. Zawiera wszelkie niezbędne składniki umożliwiające prawidłowy rozwój dziecka – pozytywne bakterie, przeciwciała, białko, witaminy, minerały i wiele innych. Tych składników nie ma w mleku modyfikowanym, dostępnym w sklepie. Nawet najlepsze mleko sztuczne nie dorówna naturalnemu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, warto zdecydować się na nie przez pierwsze miesiące życia dziecka.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bręborowicz G., Położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *