
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Świerzb zaliczany jest do grupy chorób zakaźnych. Często kojarzony jest ze swędzeniem skóry oraz towarzyszącą temu czerwoną wysypką. Sprawdźmy co warto wiedzieć o tej chorobie oraz jak przebiega jej leczenie.
Świerzb jest chorobą pasożytniczą, którą wywołuje pasożyt świerzbowiec ludzki. Lokalizuje się w naskórku, a następnie wytwarza w nim kanaliki, w których następnie samice składają swoje jaja. Po pewnym czasie powstają w skórze nowe pasożyty, które również wnikają w głąb naskórka. Świerzbowce ludzkie bytują w miejscach ciepłych i trudno dostępnych. Należą do nich m.in. pachwiny, pępek, narządy rodne, pośladki, okolice pod piersiami czy miejsca pomiędzy palcami.
Do zakażenia świerzbem dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, a więc podczas współżycia, spania w tym samym łóżku oraz noszenia tych samych ubrań. Do najczęściej chorujących na świerzb zalicza się osoby przebywające w dużych skupiskach ludzi, a także dzieci uczęszczające do szkół oraz przedszkoli.
Pasożyty bytując na skórze człowieka pozostawiają tam swoje odchody, na które człowiek reaguje alergią objawiającą się silnym uczuciem świądu. Chory zaczyna wówczas mocno się drapać, czego efektem są nadżerki naskórka lub tzw. przeczosy. Głównym objawem świerzbu jest zaczerwieniona skóra, widoczna na niej wysypka, grudki oraz pęcherzyki.
Należy wiedzieć, że objawy świerzbu następują po około 3-4 tygodniach od momentu zarażenia się pasożytem. Nasilają się one w miejscach ciepłych np. po przyjściu do domu, w czasie snu czy po kąpieli.
Aby zlikwidować chorobę należy w jak najszybszym czasie poddać się leczeniu. Terapia obejmuje dwa rozwiązania:
Bardzo często wśród osób chorych wybierane jest leczenie miejscowe. Mimo to preparaty zalecone przez lekarza powinny być stosowane na całe ciało, bez pomijania drobnych miejsc jak np. opuszki palców czy obszar między pośladkami. U małych dzieci leczeniu poddawana jest również skóra głowy oraz twarzy. Leki miejscowe należy stosować po wcześniejszym wykąpaniu się i aplikować je na czystą i suchą skórę. Preparat powinno pozostawić się na czas jaki zalecił wcześniej lekarz. Zwykle jest to kilka lub kilkanaście godzin.
Należy pamiętać, aby w trakcie leczenia trzymać się zaleceń lekarza. Stosowanie leku częściej niż było to zalecone nie przyniesie szybszego efektu terapeutycznego.
Najczęściej stosowane leki na świerzb to:
Świerzb, który objawia się niemalże na całej powierzchni ciała wymaga stosowania silniejszej kuracji. Lekarstwa występują głównie w tabletkach i mogą przyjmować je również dzieci. W większości przypadków wystarczające jest tylko jednorazowe podanie leku. Zdarza się jednak, że konieczne jest podanie 2 lub 3 dawek.
Niektórzy pacjenci zaś wymagają nieco innego leczenia. Dermatolog może również przepisać leki przeciwhistaminowe w celu utrzymania kontroli nad uczuciem świądu oraz uzyskania ulgi podczas zasypiania. Dodatkowo może zalecić antybiotyk, aby wyeliminować infekcję lub też krem na bazie sterydów, aby załagodzić świąd, obrzęk i zaczerwienienie skóry.
Osobom zdrowym, ale przebywającym w otoczeniu chorych zwykle przypisuje się iwermektynę.
Nieleczony lub źle leczony świerzb może wywołać powikłania pochorobowe. Należą do nich reakcje alergiczne, guzki lub pęcherze na skórze oraz ciągle utrzymujący się świąd, nawet po zakończeniu leczenia. Wynikać to może m.in. z obecności w skórze pewnej części pasożyta, jego jaj lub odchodów. Zostają one usunięte dopiero wraz z naturalnym złuszczeniem się martwego naskórka, czyli w odstępie około 3 tygodni. Po tym czasie znika również świąd.
Najlepszą formą zachowania profilaktyki, a także zapobiegania rozwojowi chorób zakaźnych jest unikanie kontaktu z osobą zarażoną. Należy mieć również świadomość, że główna przyczyna, a więc świerzbowiec ludzki może występować na przedmiotach codziennego użytku, a więc ubraniach, pościeli, ręcznikach. Dodatkowo warto w tym wszystkim pamiętać o odpowiedniej higienie osobistej. Należy regularnie zmieniać pościel, piżamę oraz ręczniki, a w momentach takich jak np. podróże używać wyłącznie własnych przedmiotów osobistych.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły