Zmarszczki – rodzaje i typy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmarszczki to podłużne zagłębienia w skórze, których proces powstawania nasila się wraz z wiekiem. Ich stale namnażającej się ilości sprzyja wiele czynników zewnętrznych, które można wyeliminować.

Zmarszczki - rodzaje i typy

Należy zaznaczyć, że rodzaje oraz typy zmarszczek wyróżnia się ze względu na ich przyczyny powstawania oraz miejsce lokalizacji. Mimo że występują w różnych częściach ciała, największą uwagę przykuwają te znajdujące się w obrębie twarzy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rodzaje zmarszczek – podział

Ze względu na przyczyny ich powstawania wyróżniamy:

1. Zmarszczki mimiczne.

  • Pojawiają się jako pierwsze, między 25 a 30 rokiem życia.
  • Powstają podczas ruchów mięśni twarzy, a więc związane są z mimiką.
  • Często lokalizują się pomiędzy nosem, a ustami, wokół oczu oraz na czole.

2. Zmarszczki senne.

  • Powstają na skutek układania się skóry podczas spania. Przypominają nieco odcisk, który z upływem czasu utrwala się na twarzy. Początkowo wykazują tendencję do rozprostowywania się po kilku minutach od przebudzenia. Jednak wraz z upływem czasu, ciągłe zagniatanie skóry utrwala się w postaci zmarszczek sennych.

3. Zmarszczki posłoneczne.

4. Zmarszczki grawitacyjne.

  • Spowodowane są naturalnym procesem starzenia się skóry.

Ze względu na miejsce ich występowania wyróżniamy:

1. Zmarszczki na czole.

  • Zmarszczki pionowe (tzw. lwia zmarszczka), zwykle są to dwie, trzy pionowe zmarszczki występujące między brwiami.
  • Zmarszczki poziome.

2. Zmarszczki pod oczami.

  • Pojawiają się jako jedne z pierwszych, ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo cienka, a przez to podatna na działanie czynników zewnętrznych. Należy zaznaczyć, że zmarszczki pod oczami są wynikiem, nie tylko działania mimiki twarzy, ale również przesuszania się skóry.

3. Tzw. kurze łapki.

  • Układają się w sposób promienisty w zewnętrznych kącikach oczu. Ich powstawaniu sprzyja silna praca mięśni oczu, które kurczą się między innymi podczas wykonywania ruchów mrużenia czy uśmiechania się.

4. Zmarszczki marionetki.

  • Biegną one od kącików ust pionowo w dół. Powszechnie znane również jako zmarszczki smutku.

5. Zmarszczki palacza.

  • Lokalizują się nad górną wargą i biegną pionowo od skrzydełek nosa do granicy czerwieni wargowej. Zmarszczki te najbardziej ujawniają się kiedy usta przyjmują ułożenie jak do gwizdania. Na skórze pojawiają się po około 45 roku życia.

6. Zmarszczki na szyi.

  • Naszyjnik Wenus – układają się one poziomo w postaci podłużnych bruzd.
  • Skóra indyka – jest wynikiem szybkiej utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi.

7. Zmarszczki na dekolcie.

  • Jak wiadomo, skóra na dekolcie jest bardzo cienka oaz delikatna. Dodatkowo uboga jest w kolagen oraz elastynę, które warunkują jędrność. Niemalże całkowity brak tkanki tłuszczowej sprawia, że w miejscu tym pojawiają się zmarszczki.

8. Zmarszczki na dłoniach oraz stopach.

  • Zmarszczki na dłoniach oraz stopach głównie uwarunkowane są stanem skóry, ale również jej podłożem.
  • Główną przyczyną występowania jest zapadanie się skóry w zagłębienia, które wynikają z budowy anatomicznej naszego ciała.

Czy można spowolnić powstawanie zmarszczek?

Należy zaznaczyć, że proces powstawania zmarszczek jest fizjologicznym zjawiskiem organizmu. Można jednak spowolnić jego postępowanie na wiele sposobów tak, aby skóra wciąż wyglądała na młodą. Jedną z podstawowych metod jest dostosowanie właściwej i systematycznej pielęgnacji domowej. Działanie to oczywiście można uzupełnić o profesjonale zabiegi kosmetyczne oraz te związane z medycyną estetyczną. Pomocą służą również kosmetyki nowej generacji, które obecnie w szerokiej ilości dostępne są na rynku. Szczególnie polecane są te, które w swoim składzie zawierają takie substancje jak koenzym Q10, kwas hialuronowy oraz komórki macierzyste.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

5 Responses

  1. Ale jak to zmarszczki od spania? J śpię właśnie na brzuchu i prawie co rano mam odciśniętą poduszkę na policzku, na razie znika ale nie mów że może zostać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *