Apatia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Apatia to stan charakteryzujący się brakiem chęci do działania i obojętnością w stosunku do wydarzeń oraz bodźców zewnętrznych. Mówiąc w skrócie, jest to brak radości z życia, przejawiający się utratą energii. Jeśli apatia utrzymuje się przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem. Pierwszym wyborem powinien być psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta.

Apatia

Przyczyny apatii

Apatia może pojawić się u każdego człowieka, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia. Najczęściej ma miejsce w wyjątkowo stresujących sytuacjach, które nas przytłaczają i wydają się być bez sensu. W takich sytuacjach obniżenie nastroju jest całkowicie normalne i zrozumiałe, o ile się ono nie przedłuża. Bardzo często apatia wskazuje bowiem na choroby o podłożu psychicznym, takie jak:

Równie często apatia wynika z traumatycznych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, przeżycia wypadku czy poważnej choroby. Nieco rzadziej współtowarzyszy chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy choroby tarczycy.

Apatia – objawy

Obraz kliniczny apatii jest indywidualny dla poszczególnych osób, ponieważ intensywność objawów zależy od wielu cech indywidualnych oraz od charakteru. Wyróżnia się 6 podstawowych objawów apatii:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • obniżenie samopoczucia;
  • odczuwanie smutku i przygnębienia;
  • brak zdolności do odczuwania jakichkolwiek emocji, zwłaszcza pozytywnych;
  • ograniczenie reakcji na bodźce fizyczne płynące z wnętrza ciała;
  • brak odczuwania potrzeby zbliżeń seksualnych lub jakichkolwiek zbliżeń emocjonalnych;
  • pogorszenie relacji interpersonalnych.

 

Apatia objawy

Podsumowując, osoby znajdujące się w stanie apatii rezygnują ze spotkań towarzyskich, niechętnie podchodzą do poznawania nowych ludzi oraz wykazują niższą koncentrację. Apatia wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne, ponieważ powoduje wycofanie z życia towarzyskiego i aktywnego, w tym również z uprawiania jakichkolwiek sportów. Problemy ze snem wpływają natomiast na przewlekłe zmęczenie i nadmierną senność w ciągu dnia. Nie należy mylić apatii z depresją, w której charakterystycznymi objawami są poczucie beznadziejności czy utraty sensu życia. W przebiegu depresji mogą pojawiać się myśli samobójcze.

Zobacz również: Wahania nastroju.

Apatia – leczenie

Postępowanie w przypadku apatii zależy od przyczyn, które ją spowodowały. W przypadku traumatycznych przeżyć jedyną opcją jest przeczekanie wydarzeń, wsparcie bliskich osób i w razie konieczności wsparcie psychoterapeuty. Psychoterapia jest jedynym rozwiązaniem zawsze wtedy, gdy apatia przedłuża się lub towarzyszą jej inne, niepokojące objawy. Taka pomoc cieszy się bardzo dobrym rokowaniem. Im wcześniejsza interwencja, tym lepsze szanse na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej, psychicznej i emocjonalnej.

Nieco inaczej wygląda apatia w przebiegu chorób przewlekłych, ponieważ także ona utrzymuje się bardzo długo. Ponownie podstawę stanowi wsparcie bliskich i pomoc psychoterapeuty. Taka osoba musi znaleźć hobby, powinna skupić się na aktywności fizycznej oraz odpowiednio zbilansować dietę. To, co jemy, ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. Należy wzbogacić dietę przede wszystkim w NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), witaminy z grupy B oraz antyoksydanty. Apatia w przebiegu chorób psychicznych jest już wskazaniem do leczenia psychiatrycznego – niekiedy należy dodatkowo wprowadzić farmakoterapię.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Cierpiałkowska L., Soroko E., Zaburzenia osobowości. Problemy diagnozy klinicznej, Wydawnictwo Naukowe, Poznań 2017.
  2. Jarymowicz M., Psychologiczne podstawy podmiotowości, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2021.
  3. Domeracki P., Negaksjologie sfery publicznej. Społeczna anomia, apatia i atomia, czyli w kręgu mono(seo)kracji, Ruch Filozoficzny, 2/2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *