
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Apatia to stan charakteryzujący się brakiem chęci do działania i obojętnością w stosunku do wydarzeń oraz bodźców zewnętrznych. Mówiąc w skrócie, jest to brak radości z życia, przejawiający się utratą energii. Jeśli apatia utrzymuje się przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem. Pierwszym wyborem powinien być psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta.
Apatia może pojawić się u każdego człowieka, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia. Najczęściej ma miejsce w wyjątkowo stresujących sytuacjach, które nas przytłaczają i wydają się być bez sensu. W takich sytuacjach obniżenie nastroju jest całkowicie normalne i zrozumiałe, o ile się ono nie przedłuża. Bardzo często apatia wskazuje bowiem na choroby o podłożu psychicznym, takie jak:
Równie często apatia wynika z traumatycznych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, przeżycia wypadku czy poważnej choroby. Nieco rzadziej współtowarzyszy chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy choroby tarczycy.
Obraz kliniczny apatii jest indywidualny dla poszczególnych osób, ponieważ intensywność objawów zależy od wielu cech indywidualnych oraz od charakteru. Wyróżnia się 6 podstawowych objawów apatii:
Podsumowując, osoby znajdujące się w stanie apatii rezygnują ze spotkań towarzyskich, niechętnie podchodzą do poznawania nowych ludzi oraz wykazują niższą koncentrację. Apatia wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne, ponieważ powoduje wycofanie z życia towarzyskiego i aktywnego, w tym również z uprawiania jakichkolwiek sportów. Problemy ze snem wpływają natomiast na przewlekłe zmęczenie i nadmierną senność w ciągu dnia. Nie należy mylić apatii z depresją, w której charakterystycznymi objawami są poczucie beznadziejności czy utraty sensu życia. W przebiegu depresji mogą pojawiać się myśli samobójcze.
Zobacz również: Wahania nastroju.
Postępowanie w przypadku apatii zależy od przyczyn, które ją spowodowały. W przypadku traumatycznych przeżyć jedyną opcją jest przeczekanie wydarzeń, wsparcie bliskich osób i w razie konieczności wsparcie psychoterapeuty. Psychoterapia jest jedynym rozwiązaniem zawsze wtedy, gdy apatia przedłuża się lub towarzyszą jej inne, niepokojące objawy. Taka pomoc cieszy się bardzo dobrym rokowaniem. Im wcześniejsza interwencja, tym lepsze szanse na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej, psychicznej i emocjonalnej.
Nieco inaczej wygląda apatia w przebiegu chorób przewlekłych, ponieważ także ona utrzymuje się bardzo długo. Ponownie podstawę stanowi wsparcie bliskich i pomoc psychoterapeuty. Taka osoba musi znaleźć hobby, powinna skupić się na aktywności fizycznej oraz odpowiednio zbilansować dietę. To, co jemy, ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. Należy wzbogacić dietę przede wszystkim w NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), witaminy z grupy B oraz antyoksydanty. Apatia w przebiegu chorób psychicznych jest już wskazaniem do leczenia psychiatrycznego – niekiedy należy dodatkowo wprowadzić farmakoterapię.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły