Apatia to stan charakteryzujący się brakiem chęci do działania i obojętnością w stosunku do wydarzeń oraz bodźców zewnętrznych. Mówiąc w skrócie, jest to brak radości z życia, przejawiający się utratą energii. Jeśli apatia utrzymuje się przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem. Pierwszym wyborem powinien być psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta.
Przyczyny apatii
Apatia może pojawić się u każdego człowieka, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia. Najczęściej ma miejsce w wyjątkowo stresujących sytuacjach, które nas przytłaczają i wydają się być bez sensu. W takich sytuacjach obniżenie nastroju jest całkowicie normalne i zrozumiałe, o ile się ono nie przedłuża. Bardzo często apatia wskazuje bowiem na choroby o podłożu psychicznym, takie jak:
- schizofrenia;
- depresja;
- choroba afektywna dwubiegunowa;
- mitomania;
- zespół stresu pourazowego;
- narcystyczne zaburzenie osobowości.
Równie często apatia wynika z traumatycznych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, przeżycia wypadku czy poważnej choroby. Nieco rzadziej współtowarzyszy chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy choroby tarczycy.
Apatia – objawy
Obraz kliniczny apatii jest indywidualny dla poszczególnych osób, ponieważ intensywność objawów zależy od wielu cech indywidualnych oraz od charakteru. Wyróżnia się 6 podstawowych objawów apatii:
- obniżenie samopoczucia;
- odczuwanie smutku i przygnębienia;
- brak zdolności do odczuwania jakichkolwiek emocji, zwłaszcza pozytywnych;
- ograniczenie reakcji na bodźce fizyczne płynące z wnętrza ciała;
- brak odczuwania potrzeby zbliżeń seksualnych lub jakichkolwiek zbliżeń emocjonalnych;
- pogorszenie relacji interpersonalnych.
Podsumowując, osoby znajdujące się w stanie apatii rezygnują ze spotkań towarzyskich, niechętnie podchodzą do poznawania nowych ludzi oraz wykazują niższą koncentrację. Apatia wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne, ponieważ powoduje wycofanie z życia towarzyskiego i aktywnego, w tym również z uprawiania jakichkolwiek sportów. Problemy ze snem wpływają natomiast na przewlekłe zmęczenie i nadmierną senność w ciągu dnia. Nie należy mylić apatii z depresją, w której charakterystycznymi objawami są poczucie beznadziejności czy utraty sensu życia. W przebiegu depresji mogą pojawiać się myśli samobójcze.
Zobacz również: Wahania nastroju.
Apatia – leczenie
Postępowanie w przypadku apatii zależy od przyczyn, które ją spowodowały. W przypadku traumatycznych przeżyć jedyną opcją jest przeczekanie wydarzeń, wsparcie bliskich osób i w razie konieczności wsparcie psychoterapeuty. Psychoterapia jest jedynym rozwiązaniem zawsze wtedy, gdy apatia przedłuża się lub towarzyszą jej inne, niepokojące objawy. Taka pomoc cieszy się bardzo dobrym rokowaniem. Im wcześniejsza interwencja, tym lepsze szanse na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej, psychicznej i emocjonalnej.
Nieco inaczej wygląda apatia w przebiegu chorób przewlekłych, ponieważ także ona utrzymuje się bardzo długo. Ponownie podstawę stanowi wsparcie bliskich i pomoc psychoterapeuty. Taka osoba musi znaleźć hobby, powinna skupić się na aktywności fizycznej oraz odpowiednio zbilansować dietę. To, co jemy, ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. Należy wzbogacić dietę przede wszystkim w NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), witaminy z grupy B oraz antyoksydanty. Apatia w przebiegu chorób psychicznych jest już wskazaniem do leczenia psychiatrycznego – niekiedy należy dodatkowo wprowadzić farmakoterapię.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Cierpiałkowska L., Soroko E., Zaburzenia osobowości. Problemy diagnozy klinicznej, Wydawnictwo Naukowe, Poznań 2017.
- Jarymowicz M., Psychologiczne podstawy podmiotowości, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2021.
- Domeracki P., Negaksjologie sfery publicznej. Społeczna anomia, apatia i atomia, czyli w kręgu mono(seo)kracji, Ruch Filozoficzny, 2/2014.