
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Tkanka łączna to w rzeczywistości nie pojedyncza tkanka, lecz ich grupa, rozlokowana po całym organizmie człowieka. To wiele różnych tkanek, różniących się między sobą budową i funkcją. Posiadają jednak wspólne pochodzenie (tkanka zarodkowa, mezenchyma) oraz wszystkie mogą wytwarzać włókna w istocie międzykomórkowej. Wyróżniamy 3 grupy tkanek łącznych: tkankę łączną właściwą, tkanki wyspecjalizowane oraz tkanki szkieletowe.
Występuje w różnych postaciach, jednak w największych ilościach w organizmie znajduje się tkanka łączna luźna oraz zbita. Luźna jest najmniej zróżnicowana i jednocześnie najbardziej rozprzestrzeniona w organizmie. Nie tworzy odrębnych narządów, pełni raczej funkcje materiału pomocniczego w ich budowie:
Składa się z elementów komórkowych i istoty międzykomórkowej, przy czym ta druga zawiera galaretowatą istotę podstawową oraz włókna: kratkowe, klejodajne (kolagenowe) i sprężyste. Natomiast tkanka łączna zbita występuje w postaci ukształtowanej i nieukształtowanej. Postać ukształtowana tworzy błoniaste powięzie, torebki stawowe, więzadła i ścięgna. Z kolei postać nieukształtowana posiada stałą konsystencję, dużą ilość włókien i mało substancji międzykomórkowej, pełni jednak funkcje podobne do tkanki łącznej luźnej.
Zaliczamy do nich między innymi tkanki:
Tkanka tłuszczowa magazynuje tłuszcz i stanowi rezerwuar energii. Pełni ważne funkcje, ponieważ zapewnia odpowiednią izolację ciepła i chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami. Jej nadmiar jest jednak szkodliwy. Tkanka barwnikowa zawiera liczne komórki barwnikowe (stąd nazwa), tworzy blaszkę brunatną twardówki. Z kolei tkanka siateczkowa zbudowana jest z komórek gwiazdkowatych, zdolnych do fagocytozy i pinocytozy. Komórki te, wraz z wypustkami, tworzą sieci. W największych ilościach tkanka ta występuje w narządach limfatycznych, dlatego nierzadko zalicza się ją do układu odpornościowego ustroju.
Tkankami łącznymi szkieletowymi są:
Tkanka chrzęstna występuje w dorosłym życiu w 3 postaciach: szklistej, sprężystej i włóknistej, przy czym najbardziej rozpowszechniona jest tkanka szklista. Cechuje ją stałość konsystencji, nieznaczny stopień twardości, giętkość i sprężystość. Po zakończeniu wzrastania organizmu lokalizuje się w przymostkowych częściach żeber, na stawowych powierzchniach kości oraz w ścianach dróg oddechowych. Tkanka łączna sprężysta buduje małżowiny uszne, trąbki słuchowe i niektóre chrząstki krtani. Cechuje się dużą elastycznością. Natomiast tkanka łączna włóknista posiada budowę zbliżoną do tkanki łącznej zbitej, znajduje się m.in. w kręgach kręgosłupa, chrząstce spojenia łonowego i niektórych więzadłach.
Tkanka kostna to główny składnik szkieletu, zaczyna rozwijać się pod koniec 2. miesiąca życia płodowego. Posiada znaczny stopień twardości, ponieważ aż w 60-70% zbudowana jest ze składników mineralnych. Dzięki temu ma dużą wytrzymałość mechaniczną. Tkanka kostna pełni bardzo ważne funkcje:
Niektóre źródła podają, że do grona tkanek łącznych należy zaliczyć również krew i limfę, które krążą po całym ustroju naczyniami.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły