Androgeny u kobiet

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Androgeny u kobiet w wieku rozrodczym są produkowane przez gonady i nadnercza, a także powstają wskutek obwodowej konwersji proandrogenów. Choć występują w ilościach znacznie mniejszych, niż ma to miejsce u mężczyzn, pełnią bardzo ważną funkcję. Niestety częstym problemem jest tzw. hiperandrogenizm, a więc nadmiar androgenów. Diagnostyką i leczeniem tego schorzenia zajmuje się ginekolog i endokrynolog.

Androgeny u kobiet

Androgeny – co to są?

Androgeny to hormony o działaniu maskulinizującym i pobudzającym metabolizm białek oraz wzrost organizmu. Zalicza się je do grona steroidowych hormonów płciowych, zwłaszcza męskich hormonów płciowych. W największych ilościach produkowane są przez jądra, zaś w organizmie kobiety – przez jajniki i łożysko. Kluczowym hormonem grupy androgenów jest dehydroepiandrosteron (DHEA), zaś do jego pochodnych zalicza się przede wszystkim testosteron. Do syntezy androgenów niezbędna jest obecność cholesterolu.

Androgeny u kobiet

Stężenie testosteronu u kobiet jest nawet 20-krotnie niższe niż w przypadku mężczyzn. Zaczyna spadać przed 30. rokiem życia i przyspiesza jeszcze intensywniej między 30. a 39. rokiem życia. Szacuje się, że przed menopauzą stężenie testosteronu jest mniej więcej o połowę niższe niż w wieku 20 lat, kiedy notuje się największe stężenie. Norma dla testosteronu w przypadku kobiet prezentuje się następująco:

  • nastolatka 12-13 lat: 6-50 ng/dl (0,20-1,73 nmol/l);
  • nastolatka 14-15 lat: 6-52 ng/dl (0,20-1,80 nmol/l);
  • nastolatka 16-17 lat: 9-58 ng/dl (0,31-2,01 nmol/l);
  • kobieta 18-59 lat: 9-55 ng/dl (0,31-1,90 nmol/l);
  • kobieta powyżej 60 lat: 5-32 ng/dl (0,17-1,11 nmol/l).

Z kolei DHEA i jego siarczan (DHEAS) są hormonami steroidowymi produkowanymi w warstwie siateczkowatej kory nadnerczy. Ich stężenia w surowicy są najwyższe ze wszystkich hormonów steroidowych (nawet 15-krotnie przewyższają normę dla kortyzolu). W badaniach sprawdza się poziom DHEAS, który u kobiet powinien wynosić 2-10 μmol/l. Hormon ten zwie się hormonem młodości, ponieważ w największej ilości występuje właśnie u osób młodych, dojrzewających i tuż po zakończeniu dojrzewania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Androgeny u kobiet – funkcje

DHEA pełni kluczową funkcję w produkcji estrogenów i testosteronu, jego odpowiedni poziom w organizmie jest więc kluczowy bez względu na płeć. Co więcej, wywiera on wpływ nie tylko na intymność i rozrodczość, ale na cały organizm. Jego funkcje są następujące:

  • obniżanie ryzyka depresji i poprawa stabilności emocjonalnej;
  • uczestnictwo w kontroli właściwej masy ciała;
  • łagodzenie objawów niedoczynności tarczycy;
  • wzmacnianie odporności i łagodzenie stanów zapalnych w organizmie;
  • hamowanie replikacji wielu potencjalnie niebezpiecznych wirusów;
  • poprawa siły mięśni i sprawności fizycznej;
  • uczestnictwo w utrzymywaniu prawidłowego poziomu glukozy i insuliny we krwi.

W organizmie kobiety testosteron wykazuje działanie antagonistyczne w stosunku do estrogenów, w związku z czym odpowiada między innymi za:

Dodatkowo uczestniczy w zachowaniu wysokiego libido, pomaga zachować właściwą wytrzymałość kości i gęstość masy mięśniowej oraz bierze udział w produkcji krwinek czerwonych (erytrocytów).

Nadmiar androgenów u kobiet

Nadmiar androgenów u kobiet nazywa się hiperandrogenizmem. To stan, w którym zbadany poziom znacznie przekracza odgórnie ustaloną normę referencyjną. Najczęstsze konsekwencje tego stanu to:

Do hiperandrogenizmu może doprowadzić guz nowotworowy produkujący androgeny, jak również zespół policystycznych jajników, rak jajnika, zespół Cushinga, przerost nadnerczy, nadczynność nadnerczy i wiele innych chorób. Pacjentka powinna zostać kompleksowo zbadana przez lekarza.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Skałba P., Dąbkowska-Huć A., Androgeny u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym, Przegląd Menopauzalny, 3/2006.
  2. Łukasiewicz M., Lew-Starowicz Z., Bińkowska M., Androgeny i seksualność kobiet, Przegląd Menopauzalny, 3/2009.
  3. Kłosowski P., Świątkowska-Stodulska R., Berlińska A., Sworczak K., Hiperandrogenizm u kobiet po menopauzie, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, Tom 11, nr 5, 195-208.
  4. Perżyło K., Kulik-Rechberger B., Gałczyński K., Rechberger T., Intrakrynologia a dehydroepiandrosteron – nowe spojrzenie na terapeutyczne zastosowanie androgenów w terapii substytucyjnej u kobiet w okresie menopauzy, Ginekologia Polska, 82/2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *