
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Łożysko jest wspólnym organem matki oraz jeszcze nienarodzonego dziecka. Stanowi tzw. narząd przejściowy, co oznacza, że ciało kobiety wytwarza je tylko i wyłączanie w okresie ciąży po zapłodnieniu.
Łożysko (placenta) określane jest mianem narządu przejściowego, które zbudowane jest z endometrium (błona śluzowa macicy) oraz kosmówki – zewnętrzna błona płodowa (błona znajdująca się między owodnią, a błoną śluzową macicy). Jego powstawanie można podzielić na 3 etapy. W czwartym dniu po zapłodnieniu rozpoczyna się jego proces tworzenia. Dochodzi wówczas do różnicowania się zewnętrznej warstwy komórek zarodka, które znajduje się we wczesnej fazie swojego rozwoju. Z biegiem czasu przekształcają się one w kosmówkę, zaś pomiędzy 16 a 18 tygodniem ciąży przekształca się w łożysko. Z końcem 3 miesiąca ciąży naczynia krwionośne zewnętrznej błony płodowej zarodka łączą się z naczyniami krwionośnymi zarodka, w wyniku czego następuje odżywianie dziecka drogą krwionośną.
Należy podkreślić, że łożysko rozwija się do 36 tygodnia ciąży, gdzie następnie stopniowo ulega procesowi zanikania. W trzecim etapie porodu wydalane jest z organizmu matki.
Łożysko posiada owalny kształt oraz jest wyraźnie spłaszczone. Jego największe rozmiary wynoszą 20-25 cm, zaś grubość 2-3 cm, z kolei waga nie przekracza 0,5 kilograma. W jego budowie można wyróżnić dwie powierzchnie:
Łożysko jest narządem, które nie zawiera naczyń limfatycznym oraz nie jest unerwione.
W budowie łożyska wyróżnia się:
Łożysko pełni wiele ważnych funkcji podczas ciąży. Do najważniejszej należy zaliczyć wymianę gazową między matką a płodem, dostarczanie mu substancji odżywczych i budulcowych, a także wielu hormonów, między innymi progesteronu, którego celem jest podtrzymanie oraz dalszy rozwój ciąży. Ponadto dzięki łożysku transportowane są również:
Należy pamiętać, że funkcja transportowa łożyska staje się niekiedy niebezpieczna, ponieważ niektóre związki przedostające się do płodu mogą zaszkodzić dziecku. Dlatego będąc w ciąży tak ważne jest unikanie leków, alkoholu, palenia papierosów oraz narkotyków. Ryzyko przedostawania się szkodliwych czynników dotyczy także działania drobnoustrojów na organizm matki np. wirusów.
Ciekawostka
Pod koniec ciąży łożysko przenosi na dziecko przeciwciała, które zawiera matka, zapewniając mu w ten sposób odporność po urodzeniu przez okres 3 miesięcy.
Prawidłowy rozwój łożyska, a w efekcie jego zdrowie jest bardzo ważne dla przebiegu całej ciąży. Niestety zdarza się, że niektóre czynniki wykazują negatywny wpływ na jego budowę oraz funkcje. Należy do nich:
Jeżeli kobieta w czasie ciąży zauważy krwawienie z pochwy, odczuwać będzie ból brzucha, pleców czy skurcze macicy wówczas powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ może to świadczyć o zagrożeniu ciąży, w tym również łożyska.
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły