Peeling twarzy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Peeling twarzy to nazwa, która może dotyczyć zarówno popularnego zabiegu kosmetycznego, polegającego na kontrolowanym złuszczaniu martwych komórek naskórka, jak i produktu kosmetycznego, który można przygotować samodzielnie w domu lub kupić w każdej drogerii. Bez względu na rodzaj skóry każdy człowiek powinien systematycznie używać peelingów, jednak zgodnie z metodyką i dobierając kosmetyk do indywidualnych potrzeb skóry.

Peeling twarzy

Co to jest peeling twarzy?

Peeling twarzy może odnosić się do dwóch kwestii: kosmetyku lub zabiegu. W obu przypadkach głównym celem jest złuszczanie martwych komórek naskórka, które gromadzą się na powierzchni skóry wraz z upływem czasu. Jednocześnie usuwa się resztki makijażu, zanieczyszczeń i sebum, które nie zostały do końca usunięte innymi kosmetykami (np. płynem micelarnym czy żelem do mycia twarzy). Złuszczanie powinno być jednak kontrolowane, aby nie uszkodzić tkanek znajdujących się głębiej, pod naskórkiem oraz aby nie podrażnić skóry. Wyróżniamy peelingi:

  • peeling mechaniczny – zawierają w sobie drobinki ścierne, np. sól, cukier, nasiona. W trakcie zabiegu wykonuje się delikatny masaż twarzy, w efekcie czego dochodzi do mechanicznego tarcia i złuszczania naskórka (stąd nazwa);
  • peeling enzymatyczny – zawierają w sobie substancje złuszczające za pomocą oddziaływania chemicznego. Najczęściej są to kwasy, np. kwas glikolowy, kwas salicylowy czy kwas mlekowy (peelingi chemiczne), a także enzymy roślinne, np. papaina, bromelaina;
  • peeling kawitacyjny – profesjonalne, w których martwe komórki naskórka są złuszczane za pomocą ultradźwięków.
  • peeling powierzchowny – ścierają warstwę rogową naskórka, oczyszczają powierzchownie i odświeżają skórę;
  • peeling średniogłęboki – ścierają naskórek i mogą docierać do skóry właściwej, jednak nie naruszając jej. Świetnie sprawdzają się do usuwania np. przebarwień;
  • peeling głęboki – działają na skórę właściwą, służą więc najczęściej do redukcji blizn. Nie są jednak stosowane rutynowo.

Peeling twarzy może być niezwykle skuteczny, jednak musi być wykonany prawidłowo oraz dobrany do indywidualnych potrzeb skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wykonać peeling twarzy?

Przed każdym peelingiem należy dobrze przygotować skórę. W pierwszej kolejności dokładnie się oczyszcza skórę twarzy, myje i osusza. Na twarzy nie może znajdować się makijaż ani żadne kosmetyki pielęgnujące. Następnie wykonać można peeling. Jeśli robimy peeling mechaniczny, nakładamy na skórę odpowiednią porcję kosmetyku, a następnie wykonujemy delikatny masaż skóry twarzy przez 3-5 minut. Jeśli natomiast sięgamy po peeling enzymatyczny lub chemiczny, nakładamy go na skórę (z pominięciem okolic oczu i nozdrzy) i pozostawiamy na około 10-15 minut (w zależności od stężenia kosmetyku). Każdy peeling po upływie wskazanego czasu należy dokładnie zmyć ciepłą wodą.

Po zmyciu peelingu ważna jest właściwa dalsza pielęgnacja. Skórę należy wyciszyć, używając toniku, który przywróci jej właściwe pH. Następnie na skórę nakładamy maseczkę regenerują (rekomendowana liczba: 1-2 x w tygodniu), a po jej zmyciu ponownie używamy tonik. Cały proces pielęgnacji powinien zakończyć się nałożeniem na skórę kremu nawilżającego.

Zobacz również: Maseczki na twarz.

Peeling twarzy – wskazania

Konkretne wskazania do peelingów twarzy są następujące:

Tak naprawdę każda skóra wymaga jednak systematycznych peelingów. Należy jedynie dobrać ich rodzaj do indywidualnych potrzeb. Dla przykładu peeling chemiczny z kwasem mlekowym nie sprawdzi się u osób uczulonych na ten kwas, natomiast peelingi mechaniczne nie sprawdzą się w przypadku osób z cerą naczyniową lub skłonną do podrażnień.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, Poznań 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *