
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Laktacja to proces zapoczątkowany jeszcze podczas trwania ciąży. Odnosi się do zmian strukturalnych i tkankowych, przygotowujących kobiece piersi do rozpoczęcia karmienia, a także zjawiska produkcji mleka i jego wydzielania. W mleku znajdują się wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, m.in. witaminy, zdrowe tłuszcze, minerały, białko czy przeciwciała. Żadne sztuczne mleko nie będzie tak kompleksowo wspierało zdrowia dziecka.
Produkcja i wydzielanie mleka nie ma ściśle określonych ram czasowych. Na laktację wpływa bowiem wiele czynników, w tym ssanie brodawki sutkowej przez dziecko czy poczucie bliskości. Wszystko to ma podłoże hormonalne. Zaleca się, aby karmić piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia (wymagane minimum dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu), zaś w okolicach 2. roku życia zacząć oduczać dziecko ssania piersi. Sam fakt o zaprzestaniu laktacji zależy od kobiety. Jeśli zdecyduje ona o odstawieniu dziecka od piersi, wystarczy, że konsekwentnie będzie się tego trzymać. Po kilkunastu godzinach bez przystawiania dziecka produkcja i wydzielanie mleka zaczną stopniowo maleć, aż ostatecznie zostaną zahamowane.
Do najczęściej pojawiających się trudności związanych z laktacją w okresie poporodowym zaliczamy bolesność i uszkodzenie brodawek sutkowych, co zwykle wiąże się z wpływem hormonów oraz uszkodzeniem mechanicznym brodawki z powodu nieprawidłowej techniki ssania przez dziecko. Innym problemem jest pozorny niedobór pokarmu, wynikający z niedostatecznej wiedzy matek na temat fizjologii laktacji. Często prowadzi to do podjęcia nieprzemyślanej decyzji o rozpoczęciu dokarmiania dziecka, a nawet rezygnacji z karmienia naturalnego. Oprócz wyżej wymienionych problemów w karmieniu naturalnym istnieją też inne bariery: poród poprzez cięcie cesarskie, ograniczony kontakt „skóra do skóry” lub brak tego kontaktu.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca:
Dodatkowo zaleca się przystawienie dziecka do piersi już w ciągu pierwszej godziny po porodzie, karmienie na żądanie (zawsze, gdy dziecko wyrazi taką chęć) oraz unikanie karmienia z wykorzystaniem smoczka lub butelki. Warto pamiętać, że naturalne mleko kobiece jest pełnowartościowym pokarmem, który całkowicie przyswaja się w układzie pokarmowym malucha. Jego skład zmienia się zgodnie z aktualnymi potrzebami dziecka i nigdy nie traci swoich dobroczynnych walorów.
Zobacz również: Karmienie piersią – co warto wiedzieć?
Laktacja dla wielu kobiet nie jest szczególnie przyjemna, ponieważ często zauważa się obrzęk i bolesność piersi. Zła technika karmienia lub ząbkujące niemowlę mogą także doprowadzić do mechanicznych podrażnień i uszkodzeń delikatnej brodawki sutkowej. Z tego względu, rozpoczynając karmienie piersią, warto zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne oraz kompresy żelowe. Wkładki laktacyjne ochronią ubranie przed niekontrolowanym wyciekiem mleka. Są szczególnie przydatne w pierwszych miesiącach, gdy produkcja pokarmu jest rozregulowana. Z kolei kompresy żelowe umieszcza się na piersiach po karmieniu, aby zmniejszyć stany zapalne, obrzęki czy siniaki spowodowane karmieniem.
Kolejnym ciekawym i pomocnym urządzeniem jest laktator, umożliwiający kobiecie odciągnięcie pokarmu. Można go następnie umieścić w butelce i podawać dziecku, np. w miejscu publicznym, gdzie karmienie piersią nie jest mile widziane, jednak z różnych powodów jesteśmy zmuszeni przebywać z nim przez pewien czas. Butelkę z odciągniętym mlekiem można zostawić również ojcu dziecka podczas dłuższego wyjścia z domu. Laktator pozwala poradzić sobie z problemem bolesności piersi lub nawału pokarmu. Wyróżniamy laktatory ręczne i elektryczne, wybór odpowiedniego zależy już od naszych preferencji.
Kryzys laktacyjny spowodowany jest następującymi czynnikami:
Kryzys laktacyjny odnosi się do sytuacji, gdy kobieta nie jest w stanie naturalnie karmić swojego dziecka z powodu niewystarczającej ilości pokarmu. Należy przy tym pamiętać, że początkowe problemy z laktacją są całkowicie naturalne, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży. Wówczas wystarczy regularnie przystawiać dziecko do piersi, spożywać substancje mlekopędne (np. słód jęczmienny) oraz wykonywać odpowiedni masaż piersi. W razie dalszych problemów warto skonsultować się z położną.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły