
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Testosteron jest podstawowym hormonem wydzielanym przez jądra, kojarzonym z męskością i popędem seksualnym. Warto jednak wiedzieć, że pewne jego ilości wydzielane są również u kobiet przez inne tkanki organizmu, głównie jajniki i korę nadnerczy, jednak są one znacznie mniejsze i nie mają tak dużego znaczenia dla prawidłowego rozwoju organizmu czy utrzymania cech płciowych. Testosteron należy do hormonów steroidowych z grupą OH w pozycji 17.
Testosteron powstaje z cholesterolu w komórkach Leydiga w jądrach oraz z androstendionu w korze nadnerczy. Bez względu na miejsce produkcji i syntezy, procesy te wyglądają podobnie. Narządy różnią się jedynie systemem enzymów, które zawierają. Wydzielanie testosteronu kontroluje LH, zaś mechanizm według którego LH stymuluje komórki Leydiga obejmuje zwiększenie wytwarzania cAMP przez receptor serpentynowy LH. Prawidłowa ilość wydzielanego testosteronu u dorosłych mężczyzn wynosi od 4 do 9 ng/dl. Synteza testosteronu rozpoczyna się już w okolicach 7. tygodnia życia płodowego.
Około 98% testosteronu w osoczu wiąże się z proteinami: 65% z beta-globuliną o nazwie gonadalna globulina wiążąca hormony steroidowe, zaś 33% z wiąże się z albuminami. Stężenie omawianego hormonu we krwi mężczyzn wynosi 300-1000 ng/dl, natomiast we krwi kobiet około 30-70 ng/dl. Niewielka ilość krążącego testosteronu ulega przekształceniu w estradiol, lecz w większości przemienia się on jednak w androsteron i jego izomer. Ulega wydaleniu wraz z moczem.
Testosteron jest hormonem odpowiadającym za:
Podobnie jak inne steroidy, testosteron wiąże się z receptorem wewnątrzkomórkowym, a kompleks receptor-steroid wiąże się następnie z DNA w jądrze komórkowym. Ułatwia tym samym transkrypcję wielu genów. Niedobór testosteronu powoduje wady rozwojowe, takie jak spodziectwo czy obojnactwo rzekome męskie.
W organizmie kobiety testosteron wykazuje działanie antagonistyczne w stosunku do estrogenów, w związku z czym odpowiada między innymi za:
Nadmiar tego hormonu w organizmie żeńskim powoduje wystąpienie męskich cech płciowych, czyli zmianę sylwetki ciała, obniżenie tembru głosu czy nadmierne, nieprawidłowe owłosienie ciała (np. charakterystyczny wąsik nad górną wargą). W przypadku kobiet produkcja testosteronu zależy od poszczególnych dni cyklu miesiączkowego – najniższe stężenie hormon ten osiąga w fazie folikularnej, natomiast najwyższe w fazie lutealnej wczesnym rankiem.
Najczęściej badanie to wykonują mężczyźni celem oceny funkcji jąder i wskazania ewentualnych nieprawidłowości w tym zakresie. Przy przekroczeniu norm tego hormonu wzrasta ryzyko raka prostaty czy miażdżycy tętnic, natomiast przy niedoborach najbardziej oczywistą konsekwencją jest bezpłodność. Wskazaniami do wykonania badania są następujące jednostki chorobowe lub ich podejrzenie:
Badanie to wykonuje się również jako podstawowa diagnostyka w przypadku opóźnionego rozwoju płciowego, zwykle u mężczyzn. Do pozostałych wskazań zaliczamy przewlekły trądzik, łysienie, znaczne wahania nastroju oraz niskie libido. Pobieranym materiałem jest krew żylna.
![]() |
Koenzym Q10 bioalgi
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny suplement o wysokiej jakości, zawiera związki które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo koenzym Q10 uczestniczy w każdym procesie fizjologicznym komórek organizmu … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły