Gonadotropina kosmówkowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (CG) należy do grupy hormonów glikoproteinowych, wśród których znajdują się również: luteotropina, tyreotropina czy folikulotropina. Jej poziom znacznie wzrasta podczas ciąży i to właśnie na podstawie tego diagnozuje się ciążę wraz z miesiącem jej trwania. Ma ogromne znaczenie fizjologiczne dla prawidłowego rozwoju zarodka, a później płodu.

Gonadotropina kosmówkowa

Gonadotropina kosmówkowa – funkcje

Gonadotropina kosmówkowa kontroluje cały przebieg ciąży, wspierając na samym początku implantację zarodka w ścianie macicy, a następnie angiogenezę i rozwój kosmówki. Jej syntezę obserwuje się już w bardzo wczesnej fazie rozwoju zarodka. W I trymestrze ciąży stężenie w osoczu krwi ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny, zaś najwyższy poziom hormonu obserwujemy około 11-13 tygodnia ciąży. Do jej najważniejszych funkcji należą:

  • kontrola wydzielania hormonów steroidowych w ciałku żółtym;
  • stymulacja różnicowania błony śluzowej macicy;
  • wpływ na funkcje wydzielnicze nabłonka gruczołowego macicy;
  • regulacja procesu angiogenezy w kosmówce i łożysku;
  • aktywacja czynnika wzrostu naczyń i angiopoetyny;
  • działanie immunomodulujące, w tym wspieranie funkcji makrofagów.

Wiadomo jednak, że to nie wszystkie funkcje tego hormonu. Wciąż trwają badania nad lepszym poznaniem mechanizmów jego działania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Obniżony poziom gonadotropiny kosmówkowej w ciąży

Może się zdarzyć, że lekarz stwierdzi zbyt niski poziom gonadotropiny kosmówkowej w stosunku do aktualnego tygodnia czy miesiąca ciąży. Taki stan obserwuje się przede wszystkim w ciąży ektopowej, a także w przypadkach samoistnych poronień. Może on również być wskaźnikiem niepowodzeń procedury zapłodnienia in vitro. Obniżony poziom hormonu w II trymestrze wiąże się z trisomią 18 chromosomu (zespół Edwardsa).

Podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej w ciąży

Istotnie podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej w ciąży może świadczyć o występowaniu u dziecka trisomii chromosomu 21 (zespół Downa), jak również cechuje zaśniad groniasty oraz rozrosty i nowotwory trofoblastu.

Gonadotropina kosmówkowa – normy

Normy omawianego hormonu u kobiet ciężarnych wynoszą:

  • 5–50 mlU/ml – do 3. tygodnia ciąży;
  • 5–426 mlU/ml – około 4. tygodnia ciąży;
  • 18–7340 mlU/ml – 5. tydzień ciąży;
  • 1080–56 500 mlU/ml – 6. tydzień ciąży;
  • 7650–229 000 mlU/ml – od 7. do 8. tygodnia ciąży;
  • 25 700–288 000 mlU/ml – od 9. do 12. tygodnia ciąży;
  • 13 300–254 000 mlU/ml – od 13. do 16. tygodnia ciąży;
  • 4060–165 400 mlU/ ml – od 17. do 24. tygodnia ciąży;
  • 3640–117 000 mlU/ml – od 25. do 40. tygodnia ciąży.

Poziom gonadotropiny można zbadać poprzez pobranie krwi pacjentki.

Gonadotropina w medycynie

Gonadotropina wykorzystywana jest jako lek, zwłaszcza w ginekologii i położnictwie. W postaci iniekcji stosuje się ją celem przygotowania pacjentki do procedury in vitro. W medycynie wykorzystuje się nie tyle samą gonadotropinę kosmówkową, co grupę wszystkich hormonów gonadotropowych. Znajdują zastosowanie między innymi w leczeniu zaburzeń funkcji układu podwzgórzowo-przysadkowego i niepłodności. Ich właściwości wciąż są odkrywane.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szmidt M., Sysa P., Bartyzel J., Niemiec T., Gonadotropina kosmówkowa jako kluczowy czynnik regulujący implantację zarodka, Ginekologia Polska, 79/2008.
  2. Głodek A., Kubiczak M., Urbaniak P., Walkowiak G., Nowak-Markwitz E., Jankowska A., Ludzka gonadotropina kosmówkowa – znany hormon o nieznanych funkcjach, Ginekologia Polska, 83/2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *