Swędzenie skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Swędzenie skóry jest uciążliwą, nieprzyjemną dolegliwością, która może mieć wiele różnych przyczyn – nie tylko związanych ze schorzeniami dermatologicznymi, ale i ogólnoustrojowymi czy nawet złymi nawykami codziennymi. Jeśli problem trwa przewlekle lub ma tendencję do nawrotów, warto skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Swędzenie skóry

Swędzenie skóry – przyczyny

Swędzenie skóry może wynikać z zastosowania podrażniających kosmetyków (kremów, peelingów, serum, maseczek, mgiełek, perfum), w składzie których znajdują się silne, chemiczne związki lub alergeny. Bywa też konsekwencją użądleń / ugryzień owadów – najczęściej komarów, os, mrówek, ale również pluskiew czy innych domowych pasożytów. Świąd skóry jest charakterystyczny przy jej rzadkim myciu, ponieważ wówczas na powierzchni ciała tworzy się tłuszczowa warstwa związana z produkcją sebum. Stanowi ona idealne środowisko do rozwoju patogenów – na powierzchni skóry znajdują się bowiem miliony bakterii. To one mogą generować świąd, zwłaszcza w obrębie owłosionej skóry głowy, choć nie tylko. Wreszcie należy wspomnieć o schorzeniach dermatologicznych, przebiegających ze świądem. Są nimi m.in.:

Swędzenie skóry bardzo często pojawia się u osób zdrowych i bez powyższych problemów, lecz zmagających się z nadmierną suchością skóry. Użycie dobrego kremu nawilżającego zwykle łagodzi ten świąd i przynosi ulgę. Inne możliwe przyczyny świądu skóry:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

I wiele innych. Swędzenie skóry może być też przejawem silnego stresu oraz występować przy nerwicy, depresji i innych chorobach psychicznych. Nieco rzadziej ma podłoże idiopatyczne, co oznacza, że pojawia się bez konkretnych przyczyn, a wyniki badań wychodzą prawidłowo.

Swędzenie skóry – diagnostyka

Aby zdiagnozować przyczyny swędzenia skóry, należy udać się najlepiej od razu do dermatologa, który przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad i oceni skórę w powiększeniu. Jeśli to koniecznie, pobierze wycinek naskórka do badań histopatologicznych, zwykle jednak możliwe jest postawienie rozpoznania bez tej części. Celem uzupełnienia obrazu stanu zdrowia pacjenta lekarz może zlecić badania krwi, zwłaszcza pod kątem poziomu hormonów płciowych, morfologii krwi, czynników stanu zapalnego, panelu wątrobowego i nerkowego, poziomu hormonów tarczycy i stopnia odżywienia organizmu.

Swędzenie skóry – leczenie

Swędzenie skóry leczy się przyczynowo, a więc eliminując lub stabilizując chorobę podstawową. Jeśli więc dolegliwość wynika z zaburzeń hormonalnych, za pomocą farmakoterapii dąży się do wyrównania gospodarki hormonalnej, natomiast jeśli wynika z infekcji grzybiczych, pacjentowi przepisuje się maści przeciwgrzybicze i przeciwzapalne do stosowania miejscowego. Przy przewlekłych problemach dermatologicznych bardzo ważne jest nawilżanie i natłuszczanie skóry (w tym emolientami), a w okresach zaostrzeń stosuje się maści z glikokortykoidem.

Swędzenie skóry po ukąszeniach owadów lub nadmiernym opalaniu można łagodzić chłodnymi kompresami lub okładami wykonanymi z maślanki naturalnej. Łagodząco mogą działać też olejki, np. olejek z czarnuszki siewnej. Nadaje się on również przy wszelkich alergiach – wówczas warto dodatkowo rozważyć jego suplementację, ponieważ jest silnym produktem przeciwalergicznym i przeciwzapalnym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *