
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wyprysk kontaktowy powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. Przyczynia się do wystąpienia zmian o charakterze rumieniowym wraz z pęcherzami, którym często towarzyszy świąd oraz obrzęk.
Wyprysk kontaktowy z języka łacińskiego „contact dermatitis” nazywany również kontaktowym zapaleniem skóry lub egzemą to często występujące schorzenie skórne. W głównej klasyfikacji wyróżnia się wyprysk kontaktowy:
Pojawia się w wyniku bezpośredniego kontaktu z alergenem czyli czynnikiem uczulającym. Do najczęstszych związków alergizujących należy chrom, nikiel (ozdobne elementy ubioru), kobalt, guma (lateks), rozpuszczalniki, barwniki wykorzystywane do ubrań, leki stosowane zewnętrznie (antybiotyki), kit pszczeli, balsam peruwiański, kortykosteroidy. Z kolei w kosmetykach wyprysk kontaktowy powodują olejki eteryczne oraz konserwanty.
Zobacz również: Konserwanty w kosmetykach.
Następuje na skutek uszkodzenia powierzchni skóry substancjami drażniącymi w wyniku czego dochodzi do scieńczenia naturalnej bariery ochronnej naskórka. Do głównych czynników drażniących należą detergenty, środki piorące, roztwory kwasów oraz zasad. Odmiana niealergiczna wyprysku kontaktowego może pojawić się u każdego. Jego wystąpienie uwarunkowane jest stopniem nasilenia działania substancji drażniącej oraz czasem jej działania.
Objawy alergicznego wyprysku kontaktowego pojawiają się w miejscu, gdzie skóra bezpośrednio styka się z czynnikiem uczulającym, jednak z opóźnieniem. Pojawiają się zwykle na 2-3 dzień. Najsilniejsze objawy występują w miejscu kontaktu z alergenem, a lokalizacja zmian jest zróżnicowana.
W przypadku wyprysku kontaktowego z podrażnienia objawy ograniczają się tylko do miejsca choroby, wystąpić mogą natychmiast, jednak uwarunkowane są natężeniem substancji drażniącej oraz czasem jej działania.
Klinicznie występują dwie postaci wyprysku kontaktowego alergicznego i niealergicznego. Wyróżnia się:
Objawy pierwotne w wyprysku kontaktowym ostrym stanowią pęcherze wraz z grudkami wysiękowymi. Dodatkowo pojawia się intensywny rumień skóry. Pęcherze mogą pękać tworząc nadżerki. Zmiany nie są wyraźnie odgraniczone od otoczenia, jednak często towarzyszy im świąd lub obrzęk. Objawy ustępują bez pozostawienia blizny.
W wyprysku kontaktowym przewlekłym skóra staje się szorstka w dotyku, zaczyna się łuszczyć, a w efekcie dochodzi do bolesnych pęknięć skóry.
Zobacz również: Pęknięcia i rozpadliny – przyczyny, objawy, leczenie.
Najważniejszym czynnikiem prewencyjnym jest unikanie czynnika alergizującego. Jego stała eliminacja z życia sprawi, że nawroty choroby staną się rzadsze lub znikną całkowicie. Leczenie wyprysku kontaktowego polega na miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. W przypadku leczenia ogólnego na przyjmowaniu preparatów przeciwhistaminowych.
Jeśli zmiany posiadają charakter nasilony wówczas lekarz zaleca doustne stosowanie niedużych dawek kortykosteroidów.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły