Hormony tarczycy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Hormony tarczycy warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wśród nich wyróżnia się tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę. Ich zadaniem jest m.in. kontrola procesów metabolicznych, aktywacja wzrostu kości czy stymulacja procesu oddychania.

Hormony tarczycy

Tarczyca

Tarczyca należy do jednych z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego występującego w okolicach krtani. Tworzą ją dwa płaty oraz cieśń, która je łączy. Jej masa wynosi 20-60 gram. Główną masę tego niewielkiego narządu tworzą pęcherzyki, które wypełnione są białkowym koloidem – tyreoglobuliną. Należy podkreślić, że hormony tarczycy są magazynowane w pęcherzykach w formie jodowanej tyreoglobuliny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Tarczyca wytwarza dwa hormony, które są jodowanymi pochodnymi tyrozyny. Należy do nich trójodotyronina (T3) oraz tetrajodotyronina (T4) nazywana również tyrokysną. T4 to prohormon, który ulega metamorfozie na T3 w tkankach docelowych. T4 jest hormonem, który znacznie słabiej działa od T3.

Hormony tarczycy

  • wykazują działanie kataboliczne – przyczyniają się do zwiększenia tempa metabolizmu tkankowego oraz wzrostu metabolizmu ciała;
  • przyspieszają wchłanianie glukozy z jelit;
  • przyspieszają lipolizę, a także wykorzystywanie wolnych kwasów tłuszczowych, ze względu na potrzeby energetyczne komórki;
  • aktywują syntezę hormonów wzrostu – aktywują wzrost organizmu;
  • wpływają na tkankę kostną, a co za tym idzie metabolizm wapnia oraz fosforanów;
  • wykazują działanie synergistyczne z aminami katecholowymi, glikokortykoidami oraz hormonem wzrostu.

W komórkach tarczycy, które znajdują się na obwodzie pęcherzyków lub też pomiędzy nimi produkowana jest kalcytonina i somatostatyna. Kalcytonina to hormon wykazujący budowę polipeptydową. Jej zadaniem jest obniżanie poziomu stężenia jonów wapnia we krwi oraz odkładaniu ich w kościach, a także zmniejszanie wchłaniania wapnia i fosforanów w jelitach i ich wydalanie z moczem.

Kalcytonina uwalnia się po spożyciu pokarmu lub wówczas gdy poziom we krwi znacząco zwiększa się. Warto podkreślić, że działanie stymulujące wykazuje również gastryna. Kalcytonina z kolei hamuje produkcję gastryny oraz kwasu solnego w żołądku. Ponadto współpracuje z hormonami układu pokarmowego w tzw. osi jelitowo-tarczycowej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zawadzki  M., Szafraniec R., Fizjologia Człowieka, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *